Sosiologia, Jokinen, Saaristo, Werner-Söderström OY 2004. Käytetään Helsingissä, Tampereella ja Jyväskylässä.
Olen lukenut kirjan viimeisten 4 vuoden aikana kymmenisen kertaa. Tänä keväänä aloitin juuri toisen kerran. Kirjassa on 273 sivua, jotka pitävät sisällään ehkä 400 eri asiaa. Nämä asiat ovat vaihtelevan vaikeita, joista osaan tällä hetkellä ulkoa tietyn määrän, mutta joista loput ovat niin vaikeita, että ymmärrän niitä vain vähitellen, 20 - 22 - 24 - 26 %, joka lukukerralla vain vähän enemmän. Olen opetellut kirjaa tähän asti aina itse. Joka lukukerralla opin jotain uutta, kun yksityiskohdat muodostuvat selvemmin päähäni. Ne selviävät vähän kerrallaan ja vaativat uskoakseni vain yhä uusia lukukertoja, jotta oppisin ne pääsykokeessa vaaditulla tavalla. Tieto rakentuu edellisen päälle, ja jonkun kohdan ymmärtäminen edellyttää toisen kirjassa olevan väitteen omaksumista. Tosin kirjassa on sellainen hyvä, amerikkalaisissakin oppikirjoissa oleva tyyli, että asiat esitetään monta kertaa, aluksi yleisesti ja sitten spesifisesti. Kokonaisuuden ymmärtäminen edellyttää yksittäisten asioiden hallitsemisesta, jotka ovat niin vaikeita ja niitä on niin paljon, etteivät useimmat varmasti pysty omaksumaan niitä pääsykokeissa vaadittavalla tavalla yhden tai kahdenkaan vuoden lukukerroilla. Olen vasta hahmottelemassa kuvaa kirjassa käytetyn kielen havainnollistavuuden/pedagogisuuden/kognitiivisuuden yksityiskohdasta. Tällä hetkellä minusta vaikuttaa siltä, että teksti on kaukana täydellisestä, mutta kuitenkin se on melko kokonaisvaltainen esitys sosiologiasta. Kokemattomille kirja olisi täyttä kapulakieltä, tosin olen lukenut pahempiakin epäkognitiivisia abstrakteja. Itse ymmärrän melkein kaikki lauseet. Jotkut lauseet tai asiakokonaisuudet ovat kuitenkin haparoivia ja niiden ymmärtäminen, niissä esitetyn tiedon omaksuminen, edellyttää omaa harkintakykyä kirjoittajien heikon ilmaisun purkamiseksi ja olennaisen poimimiseksi tekstistä. Tämä on kuvaus siitä, että millainen kynnys on luotu Yhteiskuntatieteellisen tiedekunnan pääsykokeisiin.
Sosiologian pääsykoekirja,
17
3330
Vastaukset
- ehdottelija
...menisit oikeisiin töihin. Sosiologiaa opiskelleista tulee enimmääkseen veronmaksajien taakkana olevia turhanaikaisia elättejä.
- teemunideapaja
Entä jos pidän itseni kehittämistä tärkeämpänä kuin porvarien palkkatyömalli, johon isäsi sinut opetti?
- omillaan eläjä
teemunideapaja kirjoitti:
Entä jos pidän itseni kehittämistä tärkeämpänä kuin porvarien palkkatyömalli, johon isäsi sinut opetti?
....vaan teet niin - kunhan teet sen omilla rahoillasi etkä pidä itseäsi niin jumalisen etuoikeutettuna, että muiden pitäisi sinut elättää!
- Eberg
omillaan eläjä kirjoitti:
....vaan teet niin - kunhan teet sen omilla rahoillasi etkä pidä itseäsi niin jumalisen etuoikeutettuna, että muiden pitäisi sinut elättää!
Oletko hakenut useampaan paikkaan? Onko opiskelemaan pääseminen todella noin vaikeaa, vai oletko hakenut vain esim. Helsinkiin? Kyseinen kirja on tosiaan erittäin mielenkiintoinen, omistan sen itsekin. Tahtoisin myös huomauttaa, että Lapin ja Joensuun yliopistoissa on tänä vuonna kyseinen kirja käytössä.
- teemunideapaja
Eberg kirjoitti:
Oletko hakenut useampaan paikkaan? Onko opiskelemaan pääseminen todella noin vaikeaa, vai oletko hakenut vain esim. Helsinkiin? Kyseinen kirja on tosiaan erittäin mielenkiintoinen, omistan sen itsekin. Tahtoisin myös huomauttaa, että Lapin ja Joensuun yliopistoissa on tänä vuonna kyseinen kirja käytössä.
Sosialismi muuttaa sinunkin elämäntapasi siten, että kilpailun sijaan voit sopia kohtuudella siitä mitä tarvitset.
Eberg, kenen kanssa minun on ilo keskustella? Netissä on tärkeää esitellä itsensä, jos haluaa tulla otetuksi aidosti vastaan. Opiskelemaan pääseminen on epäreilun vaikeaa - se on tyypillistä tänne. - ...
teemunideapaja kirjoitti:
Sosialismi muuttaa sinunkin elämäntapasi siten, että kilpailun sijaan voit sopia kohtuudella siitä mitä tarvitset.
Eberg, kenen kanssa minun on ilo keskustella? Netissä on tärkeää esitellä itsensä, jos haluaa tulla otetuksi aidosti vastaan. Opiskelemaan pääseminen on epäreilun vaikeaa - se on tyypillistä tänne.Joensuuhun sosiologiaa viime keväänä opiskelemaan hakeneista taisi päästä sisään yli puolet, joten jos itsensä kehitys vähän idemmässä ei hirvitä, niin ei kun paperit sisään!
- osku-
Kyllä tolla töitä löytyy jos pääsee opiskelemaan tai valmistuu.
- SuperSuomalainen
omillaan eläjä kirjoitti:
....vaan teet niin - kunhan teet sen omilla rahoillasi etkä pidä itseäsi niin jumalisen etuoikeutettuna, että muiden pitäisi sinut elättää!
ja basat; kaikki otetaan, mitä saadaan ja eletään vaikka vähän köyhemmin kuin lähdetään tohon perseennuolentajuttuun(duuni) mukaan.
olen noin sata kertaa arvokkaampi ja parempi ym. sinä.
- teemunideapaja
Laitoin tekstiin yhden huutomerkin per kirjassa ensimmäistä kertaa ilmaistavat käsitteet ja teoriat. Niitä on 205 kappaletta!
- hyvä idea!
Mikset tosiaan hakeutuisi opiskelemaan Joensuuhun? Toivottavasti löytäisit sieltä myös työpaikan. Sinun kannattaisi muuten harjoitella sosiaalisia taitojasi, eikä aina luimistella niinkuin koko muu maailma olisi sinua vastaan.
Käytöksesi elävässä elämässä on meinaan täsmälleen sellaista mistä muita syyttelet. - tulevaisuuden toivo
hyvä idea! kirjoitti:
Mikset tosiaan hakeutuisi opiskelemaan Joensuuhun? Toivottavasti löytäisit sieltä myös työpaikan. Sinun kannattaisi muuten harjoitella sosiaalisia taitojasi, eikä aina luimistella niinkuin koko muu maailma olisi sinua vastaan.
Käytöksesi elävässä elämässä on meinaan täsmälleen sellaista mistä muita syyttelet.Itse opiskelen Joensuussa sosiologiaa, ja sisään pääsin lukematta koko pääsykoekirjaa! Nyt haen Helsingin ja Jyväskylän yliopistoon, muun muassa siksi, että Joensuusta on TODELLA vaikea saada töitä! Töiden saanti riippuu paljon omasta aktiivisuudesta, ja yhteiskunnassa tarvitaan taatusti muitakin kuin bisnesmiehiä ja talonrakentajia. Esimerkiksi lastensuojelujärjestöt pyörivät enimmäkseen sosiologien voimalla...
- tulevaisuuden toivo
tulevaisuuden toivo kirjoitti:
Itse opiskelen Joensuussa sosiologiaa, ja sisään pääsin lukematta koko pääsykoekirjaa! Nyt haen Helsingin ja Jyväskylän yliopistoon, muun muassa siksi, että Joensuusta on TODELLA vaikea saada töitä! Töiden saanti riippuu paljon omasta aktiivisuudesta, ja yhteiskunnassa tarvitaan taatusti muitakin kuin bisnesmiehiä ja talonrakentajia. Esimerkiksi lastensuojelujärjestöt pyörivät enimmäkseen sosiologien voimalla...
Kirjasta vielä sen verran, että itse koen sen suhteellisen helppolukuiseksi verrattuna moniin muihin tenttikirjoihin. Pääsykokeissahan se tosiaan täytyy muistaa etu- ja takaperin.. Itse harrastan kirjan kanssa ns. "vuoropuhelua" psykologiaa vastaan. Ne ovat nimittäin hauskasti ristiriidassa useissa asioissa, ja uskon, että muistan asiat näin paremmin. Esimerkiksi Keltinkangas-Järvisen temperamentti-tutkimus puhuu monia sosiologian teorioita vastaan.. kannattaa kokeilla!
- doctor who
...henkilöä, joka on sisäistänyt sosiologisen ajattelutavan?
Hihhuliksi!- KEKEN hauskat vitsit
Väärin,
se on YLIAJATTELIJA!
- OmaKanta
Minusta kyseinen kirja esittää teoreettisten koulukuntien väliset erot epäselvästi. Vaikea hahmottaa mitä yhtäläisyyksiä ja eroavaisuuksia nyt on jonkun modernismin ja kriittisen teorian ja jälkistrukturalismin välillä, vaikka hahmottaisikin mikä on kehittynyt mistäkin. Jokaisesta koulukunnasta saisi hyvin satasivuisen kirjan yksistään.
- saippuapallosalama
Olen samaa mieltä tosta yllä kirjoitetusta, ja itse asiassa tällaisia yksittäiskoulukunnista kirjoitettuja tiiviitä tietopaketteja onkin, Very Short Introduction -sarjan osat kriittisestä teoriasta, poststrukturalismista, postmodernismista ja olikohan vielä jotain muuta relevanttia, sekä yksittäisistä ajattelijoista kuten Foucault. Minusta ne ovat paljon selkeämpiä omasta aiheestaan kuin tuo Saaristo-Jokisen kirja. Niiden lukeminen ei ole pahitteeksi sosiologian pääsykokeita miettivälle.
- entope
Jalkapalloseuran nimenä Sosiaalinen paine on ykkönen.
Sosiologian ymmärtäminen avartaa kovastikin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 244982
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333573Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543464Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203360Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232960Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282700Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint172379Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1182373MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142195Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S331784