Se juttu taivaan tulissa (4.3.07) että ajaa mopolla sillan puomin yli, Sitä joku viellä yrittää jossain päin suomea :D! Se sauvakevely reissu sinne rekalle siitä muistuu mieleen se kun miehet innokkaasti sauvakevelivät pitkäänvaaraan "laskettelukeskukseen" koska sen paikan omistaja oli vuokrannu mökkejä venläisille prostituoiduille. joskus 2000-luvun alussa... lisää tietoa: http://www.tonkopuro.com/taustaa_d.htm
ps ekan kerran kirjoitan tänne jotain..
ps ekan kerran kirjoitan tänne jotain..
Vastaukset 36
Vanhimmat
sitä et miten ne muka ne mopot sinne ylös saa ku aika painavia kuitenkin. Varmaan jonkin verran totta tossa jutussa, jostain päin suomea ehkä otettu? Tyhmä ku ei näytetty mitään, mut vissiin se lääkäri voitti, ku hän sen naisen kanssa siinä lopussa oli, tai sit se poliisi luovutti.
Kun sen lääkärin lapset tuli paikalle ja se poliisi-äijäkin roudattiin nosturilla alas, kun ei itse uskaltanut tulla pois... Ja tuskinpa on kukaan sitä kempassa kokeillut, ei ainakaan ole vielä korviin sellaista kuulunut, eikä silmiin pistänyt... Onhan se nyt vähän turhan iso homma nostella ne mopot sinne ylös... Mutta mistäpä sen tietää mitä nämä teinigängstat ja kotinatsit täällä vielä ens kesänä keksii...
on. Nimittäin polkupyörällä muuan kaheli sitä kokeili aikanaan ja alas sieltä on hypännyt yksi jos toinenkin, mutta en ole kuullut kenenkään hukkuneen mitä nyt vähän kastuneen! Varmaan tästä se aihe TV-sarjaan.
Ei ole kukaan ajanut mopolla tähän päivän asti rautatiesillan yläkaiteella. Jos se helpottaa, niin tämä on televisiolle kirjoitettua ilmasta tempaistua satutarinaa. Totta tässä sarjassa on se, että se on kuvattu Kemijärvellä.
moottoripyörällä. Tosiasiassa kun siltaa rakennettiin ja yläpalkille oli tehty niittien viemistä varten kottikärryille ramppi, ajoi eräs erittäin tunnettu kemijärveläinen nuorimies moottoripyörällään palkkia pitkin sillan yli. Toisessa päässä oli samanlainen ramppi.
Ennen olivatkin miehet miehiä, ajelivat moottoripyörillään miten halusivat, nykymiehille täytyy olla olla leveät asfalltti tiet. On tainnut kyseinen motoristi siirtymään ajelemaan pilven reunoille.
Annus-Mare ajoi sen päästä päähän. Kyllä.
Asuin ,muutin pois Kemijärveltä 8/88.
Tunsinpa tuolloin aika paljon paikallisia,mutta kuka ihme ja mistäpäin tämä Mare oli vai vetäsitkö jutun ihan hatusta.
Kyllä tuo Maren juttu totta on. Mare käveli eräänä sunnuntaiaamuna, talvella -84 uuden sillan kaidetta pitkin päästä päähän.
Siis tämä Mareko käveli kaidetta pitkin 350 metriä?
Eikös puhe ollut sillan PÄÄLLÄ mopoilusta.
Kyllä kai noita kaiteita pitkin käveltiin joka jamppa tuolloin pitempiäkin pätkiä.
nyt onkin kysymys vanhan maantie-rautatiesillan YLÄKAITEESTA, joka on tienpinnantasosta 8 m ylöspäin. Uuden sillan kaiteen korkeus 1.3 m.
No selvispä se .
Se vaan sekoitti ,kun siellä ylhäällä ei pitäis olla kaiteita,vaan siltapalkisto.
No se siitä ,mutta tunsit ko sie tään Maren,miltä kylältä oli ,kun en ite muista ,vaikka asuin siinä Sipovaara-Kallaanvaara alueella.
tais vaikuttaa urheilukatu/seinälänalueella
jep..ja nykyään norjassa, norjan kansalaisena..
sillan palkkien päällä juostiin hippasilla -66 -67
Vaalassa, Oulujoen ylittävän sillan päällä. Mopollakin olisi ajettu, mutta kukaan ei sellaista ylellisyyttä omistanut. Oulujoen pohjaan yritettiin sukeltaa uittopuomilta, sylintäyteinen kivi sylissä lisäpainona. Huoli oli vain päästä pohjaan ja tuoda sieltä todistus, kivi tai mutaa pohjassa käynnin todisteeksi. Ylösnousu saattoi olla jo henkistä taistelua, riittääkö happi, ettei vedä vettä keuhkoihinsa! Pojat on poikia muuallakin kuin "Kempassa!"
Meillä oli kesähuvila siellä Vaalankurkussa vanha Oulujoen Uittoyhdistyksen maja ja silta tuli koluttua tosi tarkkaan vuodet 1970-1972. Sitten muutettiin kemijärvelle ja siellä myös tuli vanha silta tongittua.
En minäkään sitä uskonut, mutta totta kuuluu olevan. Kaikkia hulluja sitä maa päällään kantaa!
mikä ihme jos mopolla ajatetaan yli, kilitsuki roikas alas sillan päältä jokeen
Kyllähä sitä mistä vaan voi hypätä veteen..
se idiootti enään mihinkään ;o)
Mare ajoi POLKUPYÖRÄLLÄ se yli ja ihmekös tuo, ei se niin kapea palkki ole ettei sitä munamankelilla eteenpäin pääse. Kuten Vänä aiemmin jo on kertonut, on saanut osan ideoista kyselemällä paikallisilta menneistä tapahtumista ja on joitain juttuja tiennyt itsekin. Vaikkei se siellä ole pitkään aikaan asunut, niin onhan se toki sukulaisissa käynyt ja lomaillut. Eli ei ole ihan umpio kempankaan menneistä asioista.
Kun kapealla sillalla ajeltiin.
se... kun sallalaiset ei uskaltaneet ajaa sillan yli, jättivät autonsa norvionväylän levikkeelle. Taitaa ne nyt juuri ja juuri uskaltaa ajaa maantiesiltaa pitkin.
Joo.muituupa hyvinkin aika -70 luvun loppua.
Ajeltiin ajokortti Väänäsen "Petterillä" ja kun Kallaassa asuin ,sinnehän sitä pukattiin pitkälle sillalle,väliin tuli Peltoperä ,väliin tukkirekka samalle sillalle ja ahdasta oli.
Linja-autot mm,mahtuivat peilit käännettynä rinnakkain kylkiähipoen sivuutamaan toisensa.
Tuli tuossa myös mieleen se puutavarajuna ,joka pukkas tulemaan samaan aikaan tehtaan "ruuhkan"
kans ja puomit hyvissä ajoin alas ja autojonoa riitti Norvionsillalle saakka,.
Ja sitten myös monen turistin matkanteko tyssäs kiskonkoloista karanneen auton kolarointiin,monasti oli pollisilaitoksen takapiha varustettu usean maan rek.tunn.kolariromuilla.
Meinas tarina venähtää,mutta pitkähän se oli se siltakin,oliko muuten jotain 350-400.Suomen pisin raut-maant. kuitenkin...
Vanhan sillan yläpalkkia ajettiin itse asiassa CZ-moottoripyörällä siinä vaiheessa kun siltaa vielä rakennettiin. Kirkon puoleisesta päästä oli kottikärryjä varten tehty ramppi yläpalkin päähän ja sitä pitkin pääsi ylös ajamalla. Varsinainen sillan kansikin oli osittain kesken. Ajajan nimeä en sano, mutta kyllä kaikki 50-luvun kakarat asian muistaa. Myöhemmin kun keskimmäisten arkkujen väli ruopattiin hypittiin kävelytien kaiteelta ja jotku yläpalkiltaki jokeen. Hukkumistapauksia näissä urheiluissa ei tapahtunu ainuttakaan, vaikka paikalle on muuten muutama hukkunutkin.
Kun tunnut muistavan noinki vanhoja asioita,muistatko että siihen sillanpengertä ajettaessa olisi hautautunut veljekset.
70-luvulla puhuttiin niiden kummittelevan,
itselläkin vähän tuommoista tuntumaa ,kun kerran maailmassa kesäyönä puolenyön maissa liftattiin Kallaanv. ja istuttiin siinä kaiteella ja tyyni joki siinä rupes loiskimaan ja ihmeäänet vei siihen kellotapuliin ja kaiken kruunas valtava pamaus, kun tapulin hakarookki pongahti paikaltaan...no shokkisekunnit ja karkuun kohti Hämäl. kellokauppaa.
Aikaa tuosta noin 35 vuotta,vieläkin karmii tuo ihmemysteeriö.
Tosihan tuo on, että silloisen papin pojat vanhempiesa kanssa kävelyllä mukana ollen jäivät vasta ajetun penkan vieremän alle. Toinen oli hypellyt lohkareilla siinä Norvionsalmen kylän puolella aivan rannan tuntumassa kun penkka sortui ja poika hävisi sen siliän veden alle. Eikä löytynyt koskaan. Kummittelusta en tiiä mittään. Isänsä teki jälkeenpäin aikalailla töitä löytääkseen, mutta turhaan. Ihan hirviältähän se sillon tuntu.
Kellotapulistahan löyty tosiaan joskus 80-luvun lopulla vastasyntyneen lapsen muumioitunut ruumis, jonka iäksi poliisit arveli muutamaa kymmentä vuotta...
Jospa se potkasi sitä rookia ja teiät säikytti livohkaan
Tommostahan se mieki vähän oon kuullu niistä ajoista.
Ja kiitti ihan asiallisesta vastauksesta,oli se nimittäin semmonen paukku 14:veelle että silloin jos koskaan oli paskat tulla niinku yht.äkkiä,mukana mulla oli samanikänen kaveri ja samat oli tunteetja havainnot,kyllähän se moneenkertaan jälkeen otettin puheeksi.
Ihme ettei ne pirut muita oo tulleet hätisteleen.
On niitä kummituksia varmaan muutki nähäneet, kaikki ei vain viitti kertoa ettei luultais hulluiksi. Se tapulin rooki sai tiettävästi monelta muultaki paskat housuun. Tais olla joko sepän tieten tehty temppu taikka sitten muuten vain hopusti tehty tuulilukko rookissa. Saatto se tieten olla itekseenki vääntyny ajan kanssa. Iltasella ku iso alunperin tummaksi tervattu ja päivällä kuumaksi lämmennyt ovi jäähty ja kutistu, napsahti rooki auki. Siinä se meleko ahkera kummitus oli.
Onpa sieltä sillalta joskus ennen vanhaa oikeasti ajettukki ylös, mutta siitä ei oo mtn hajua miten ne on saanu ne mopot roudattua sinne ylös asti.
lueppa tuosta: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000001848&posting=22000000024779199
ison sillan alapuoelta hyiseen kemijokeen ja sitten kuului help me , help me ja jne.....
kuin nykyisin. ajelivat sillankaiteilla, vaan entäs nyt?
Mielenkiintoinen ketju tuli luettua alusta loppuun ja monta juttua kuulin eka kertaa vaikka asuin aikoinaan asemaperällä ja kaallaanvaarassa ja pitkääsiltaa koluttiin 70-luvun kesinä usein! Varsinkin tuo maavyöryn alle kuollut poika oli järkyttävä tapaus, millähän vuosikymmenellä sattui? Eikös ne taivaan tulet taas kohta alakin, tulee taas uusia jutunjuuria.
Mutta 12 ensimmäistä jaksoa. Menee 3 kk ennen kuin uudet jaksot alkaa ja kemppalaiset saavat uutta jutun juurta.