Kaupoissa pakastemarjoissa lukee usein vain mustikka. Voiko niitä erottaa ulkonäön perusteella. En haluaisi ostaa pensasmustikoita.
Miten erottaa pensasmustikka
17
2267
Vastaukset
- ...
Jos kaupassa myydään pakastemarjaa nimellä Mustikka, se ei taatusti ole pensasmustikkaa vaan metsän mustikkaa. Oletko ikinä maistanut pensasmustikkaa? Sehän on ihan eri makuinen ja sisältä eri värinenkin. Mustikka on mustikka, pensasmustikka on pensasmustikka. Eli kaikki kaupassa myytävät Mustikat ovat metsästä poimittuja, jos ne olisivat pensaasta, tuotteen nimi olisi pensasmustikka.
T: Torimyyjä- aloittaja
"Oletko ikinä maistanut pensasmustikkaa?"
En todellakaan ole, enkä ole edes koskaan niitä nähnyt. Sen vuoksi tämän ketjun aloitin.
Kiitos tiedoista. Ajattelin että jos ovat kovin samannäköisiä, voisin erehtyä ostamaan vahingossa pensasmustikkaa.
- pensasmustikkafobia?
En ole niitä ite maistellut, ihaillut kyllä kaupoissa.
- aloittaja
Huonompi ravintoarvo ja torjunta-aineet. Asia on minulle tärkeä, koska syön mustikoita PALJON.
- se ahteri!
aloittaja kirjoitti:
Huonompi ravintoarvo ja torjunta-aineet. Asia on minulle tärkeä, koska syön mustikoita PALJON.
Käyhän sie lellu ite metsästä hakemassa ne marjat niin ei tarvi arvailla kasvoko ne puussa vai maassa. Niin mieeki teen, jeah.
- aloittaja
se ahteri! kirjoitti:
Käyhän sie lellu ite metsästä hakemassa ne marjat niin ei tarvi arvailla kasvoko ne puussa vai maassa. Niin mieeki teen, jeah.
nyt jo mustikka-aika? Hmm...
- se mustikka-aika
aloittaja kirjoitti:
nyt jo mustikka-aika? Hmm...
muistaakseni oli sillon heinäkuusta eteenpäin... Ainakkii oli viime vuonna.
- tavallisesta..
yleensä kokonsa vuoksi. Koska koko pensas on isompi, myös marjat ovat suurempia. Pensasmustikan marjat ovat siis valtavan isoja verrattuna tavallisiin mustikoihin. Toki on varmaan pienimarjaisiakin mustikoita, parhaiten tietty saisit asian selville, soittamalla kyseiseen lafkaan ja kysymällä, että käyttävätkö he torjunta-aineita ja mistä mustikat ovat lähtöisin.
Mutta näin olettaisin asian olevan.- aloittaja
on osa marjoista todella suuria. Tämä oli yksi syy miksi epäilykseni heräsi. Voisin tietty soittaa valmistajalle niin asia ainakin varmistuisi.
- on sisältä valkoinen
aloittaja kirjoitti:
on osa marjoista todella suuria. Tämä oli yksi syy miksi epäilykseni heräsi. Voisin tietty soittaa valmistajalle niin asia ainakin varmistuisi.
Sitä et tietysti näe paketin päältä. Itse en ole törmännyt pensasmustikoihin pakastemarjoissa.
- vai sokea ja....
on sisältä valkoinen kirjoitti:
Sitä et tietysti näe paketin päältä. Itse en ole törmännyt pensasmustikoihin pakastemarjoissa.
Kuules nyt, en tiedä oletko ollenkaan tosissasi tämän mustikan kanssa.
Kokeiletkos vaan mitähän ne noi nyt vastaa!
Tavallinen mustikka on kaupan pakastealtaissa,noin 200g pusseissa.
Pensasmustikka on pakattu hedelmäosastolle läpinäkyvissä rasioissa.
Ero on huomattava ja luulisi sunkin nyt ne erottavan. - aloittaja
vai sokea ja.... kirjoitti:
Kuules nyt, en tiedä oletko ollenkaan tosissasi tämän mustikan kanssa.
Kokeiletkos vaan mitähän ne noi nyt vastaa!
Tavallinen mustikka on kaupan pakastealtaissa,noin 200g pusseissa.
Pensasmustikka on pakattu hedelmäosastolle läpinäkyvissä rasioissa.
Ero on huomattava ja luulisi sunkin nyt ne erottavan.erottaisin, mutta koska en ole koskaan pensasmustikkaa nähnyt niin ajattelin varmistua ettei minua viilata viikseen!
200g pusseja olen mussuttanut pakkasmarjaa, missä sanotaan marjojen olevan metsästä. Pirkalla on myös 200g pusseja halvemmalla, mutta marjojen alkuperää ei mainita. Pakkasmarjalla myös kilon pusseja missä marjojen alkuperää ei mainita. - aloittaja
on sisältä valkoinen kirjoitti:
Sitä et tietysti näe paketin päältä. Itse en ole törmännyt pensasmustikoihin pakastemarjoissa.
joku tuossa aikaisemminkin jo sanoi joten kai se on uskottava että oikeaa tavaraa olen syönyt..
- Anonyymi
aloittaja kirjoitti:
erottaisin, mutta koska en ole koskaan pensasmustikkaa nähnyt niin ajattelin varmistua ettei minua viilata viikseen!
200g pusseja olen mussuttanut pakkasmarjaa, missä sanotaan marjojen olevan metsästä. Pirkalla on myös 200g pusseja halvemmalla, mutta marjojen alkuperää ei mainita. Pakkasmarjalla myös kilon pusseja missä marjojen alkuperää ei mainita.Marjojen alkuperä ei ole tärkeä, nimi on.
- Pensasmustikoija
Ei pensasmustikan viljelyssä käytetä torjunta-aineita. Rikkaruohot torjutaan mekaanisesti, pensasmustikat kasvavat katekankaalla suojattuina. Lisäksi pensasmustikka kasvina on tautivapaa, ei ole esim homeongelmia kuten mansikalla.
Pensasmustikka on kotimaista superfoodia.- Anonyymi
Pensasmustikka on kuin koiran ulostetta jos vertaa oikeaan mustikkaan. Vähän sama kuin jos vertaa särjen mätiä oikeaan kaviaariin.
- Hannele Mäntyjärvi
Pientä faktaa pensasmustikoista. Viljelemme pensasmustikoita täällä Keskl-Suomessa Jyväskylässä. Lajikkeita on monia ja niinpä myös makueroja. Kotimaiset lajikkeet Aino ja Alvar ovat jalostettu pensasmustikan, metsämustikan, juolukan ja karhunmarjojen ominaisuuksista. Marjat ovat makeita ja ravintoarvoiltaan 10 parhaan joukossa kaikista marjoista ja heldelmistä. Marjat ovat kiinteitä vielä sulamisen jälkeenkin joten niitä voidaan käyttää koristemarjoita leivonnassa ja jälkiruuissa tai napostella sellaisenaan. Marjoihin ei tarvitse lisätä sokeri kuten yleensä pakastemarjoihin lisätään niiden väkevän maun vuoksi. Pensasmustikka tuottaa itse jäätyesssään hedelmäsokeria joten marjat ovatkin poikkeuksellisesti makeita jäätyneenä. Marjat eivät sottaa. Ainakin meidän tuore- ja pakastemarjarasioissa lukee selkeästi pensasmustikka. Kannattaa kokeilla - pensasmmustikka on hyvä diettimarja ja sopii diabetikoille kuin muillekin terveellisestä ravinnosta nauttivalle. Erinomainen marja myös lapsille kuin vanhuksillekin. Ennakkoluulot pois ja kotimaisia pensasmustikoita kokeilemaan. www.lepomaki.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää482287Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten722183Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1241998Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie441912HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363961735Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1061683Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta21622Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241514Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1851128Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53987