Ilmastomuutoksen syy ei ole pelkästään se, että haitalliset kaasut valtaavat ilmakehän. Tätä käytetään vain keppihevosena jotta voitaisiin tyhmiä ihimisiä rangaista veroilla ja maksuilla. Perimmäinen syy on maapallon täyttyminen sellaisella otuksella kuin ihminen. Maapallolle ei enää mahdu enempää väkeä. Kohtuullinen määrä olisi vain neljännes mitä nyt on. Pitäisi miettiä ensisijaisesti miten tämä ihmismäärä hävitetään. Suoranainen tappaminen joillakin joukkotuhoaseilla ei oikein tunnu hyvältä. Ehkä kehittyy virus jolle ei löydy hoitokeinoja tai tulisi jokin paha onnettomuus esim. toisen taivaankappaleen törmääminen maahan. Sitten tietenkin pakkosterilisaatiotakin voisi miettiä mutta se on aika vaikea totetuttaa. Jospa joku lääketieteen tutkija keksii aineen jota levitettäisiin ympäri maapallon joka aiheuttaisi massiivisen sterilisaation. Olisi kivuton ja nauttia saisi seksin huumasta pelkäämättä seurauksia.
perimmäinen syy
tarkkail
4215
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä ihminen on sen verran sitkeä elukka, että maapallon väkiluku tulee kaksin- tai kolminkertaistumaan, ennen kuin kurjuus ja nälänhätä kääntää väestökäyrät hetkellisesti laskuun.
Keinosi kuulostaa epämääräisiltä. Jospa ennemmin keskustelulla pääsisi lopputulokseen ettei tehtäisi 5 lasta tyyliin.
Ihminen ei ole palkkä syy, vaan ihmisen päätökset. Lue aiheesta ennen kommenttejasi...
No ainakin meteoriitin iskeytyminen (siis tarpeeksi suuren) tietäisi kyllä koko ihmiskunnan tuhoa, mukana mittava määrä muitakin elukoita (joka ei sinänsä olisi mitään uutta, suuri sukupuuttoaaltohan nyt on käynnissä joka tapauksessa). Mutta siitä olen ehdottomasti samaa mieltä, että ihmisiä on ihan liikaa. Mutta muttaa...mitenkä saisi ihmisten koviin kalloihin mahdutettua, että ei välttämättä kannata tehdä niitä kakaroita niin tuhottomasti ...? Lapsioikeuksien ostot niin kuin päästökaupat vai ? No, en ainakaan itse kannattaisi sitä, että tapetaan vaan ylimääräset, koska miten määritellään kuka meistä on ylimääränen ? Jos on sitä mieltä, että tappamisen tielle on ryhdyttävä niin kai ehdottajan pitää aina aloittaa se itsestään ? Mikä hänestä nimittäin tekee niin arvokkaan, että muut voi kuolla, itse ei ? Ja sitä paitsi..aina historiassa on käynyt niin, että kun joku suuri katastrofi on pyyhkäissyt paljon ihmisiä manan maille, niin sen jälkeen se kunnon beibibuumi onkin seurannut, ja väkimäärä on lisääntynyt ennätyslukemiin.. esim. suuret ikäluokat syntyivät heti 2. maailmansodan jälkeen.
Ihmismäärää pitäs vähentää ainakin niissä maissa missä heitä on jo liikaa, eli kehitysmaissa. Sinne vois viedä ehkäisyvälineitä ja jakaa niitä ilmaiseksi. Ellei siis siellä jo ole niitä käytössä.
Ja sitten mielellään koko maapallolle samantapainen systeemi kuin Kiinassa, esim. 2 lasta/perhe, ja ylimääräisistä lapsista joutuu maksamaan sakkoja tai veroa.
Hedelmöityshoidotkin vois ehkä lopettaa tai ainakin tiukentaa pääsyvaatimuksia. Ja ihmiset, jotka tämän takia olisivat jäämässä lapsettomiksi, voisivat adoptoida lapsen.
Tappaminen ei ole tosiaan hyvä idea, pitäs tappaa miljoonia ja kaikki ruumiitkin pitäs hävittää jotenkin. Ja virus on jo, lintuinfluenssavirus. Jos se kehityy pandemiaksi, niin sekin jo tappaa jonkin verran ihmisiä. Rokote tosin on jo kehitteillä.
Tässä jotain ajatuksia.