suklaasta

moikka!
tietääkö kukaan jotain ihanaa ohjetta suklaamakeisille??
2330
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

125 g kookosrasvaa
2 dl tomusokeria
0,5 dl kaakaojauhetta
2 tl vaniljasokeria
5 dl riisimuroja tai paahdettua riisiä

Sulata kookosrasva ja lisää joukkoon tomusokeri, kaakaojauhe ja vaniljasokeri. Lisää joukkoon riisimurot. Kaada seos uunipellille ja anna jähmettyä. Leikkaa haluamasi kokoisiksi palasiksi.

Äänestä
  • Suklaapallot
    100 g voita sulatettuna
    1 1/2 dl sokeria
    1 rkl vanilliinisokeria
    4 rkl tummaa kaakaojauhetta
    4 rkl vahvaa kahvia
    4 dl kaurahiutaleita

    Sekoita ainekset ja pyörittele taikinasta palloja. Laita pallot lautaselle ja koveta pakastimessa. Kovettuneet pallot voi säilyttää pakastimessa rasiassa.
    .............................
    Jääsuklaa :
    125 g kookosrasvaa
    1 muna
    1 1/2 1 dl tomusokeria
    1/2 dl kakaojauh.tummaa
    1/2 tl vaniljasokeria
    1 rkl rommia ,jos tämä jää pois,voi tomusok. jättää 1 dl pois.
    paperimuotteja

    Sulata kookosrasva vesihauteessa ja jäähdytä. Vatkaa muna ja sokeri keskenään kuohkeaksi.
    Lisää kaakao ,vaniljasokeri ja jäähtynyt kookosrasva pienissä erissä voimakkaasti sekoittaen rommi.
    Pursota tai nostele lusikalla pieniin muotteihin.Jääsuklaan voi jäähdyttää myös voipaperin päällä.Jääkaapissa kovettuu pian.
    Kahdesta annoksesta tulee n. 70kpl.
    ..........................
    HERKKUTRYFFELIT

    400 g kookosrasvaa
    100 g kaakaovoita
    75 g kaakaojauhoja
    200 g pölysokeria
    2 munaa
    2 tl vaniljasokeria

    Munat ja osa sokerista vatkataan vaahdoksi, loput sokerista, kaakao, vanilja ja sulatetut rasvat lisätään vähitellen. Seosta vatkataan puukapustalla, kunnes se valenee ja tulee kuohkeaksi. Minkä jälkeen siitä otetaan teelusikalla kokkareita, jotka pudotetaan vadille ja saavat kovettua kylmässä. Pinnalle voidaan seuloa kaakao-sokeriseosta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


annika kirjoitti:

moikka!
tietääkö kukaan jotain ihanaa ohjetta suklaamakeisille??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu