Miten selittää selkokielellä entropia(kosmoksessa)mahdollisena loppuna ihmiselle jonka rakennuspalikat elämässä perustuu kristinuskoon?
Miten selittää
selkokielellä?
3361
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olen satoja kertoja keskustellut uskovaisten kanssa. Heille on turha esittää tosiasioita, koska heidän maailmansa perustuu valheeseen ja siihen uskomiseen. Lisäksi heillä on olemassa ns. jumala-mekanismi, jolla voi kaiken mahdollisen ylittää taikka kiertää. Jumala tekee tarvittaessa ihmeen ja kumoaa luonnonlait.
Paras käytännön keino lienee naulita heidät ristille ja kysyä: "Mikset kutsu nyt jumalaasi auttamaan ja tekemään ihmettä?" Josko tällöin ymmärtäisivät, että oikea Jumala toimii myös luonnon lakien kautta ja että heillä ei ole mitään erioikeuksia Jumalan suhteen. Taikka että Jumala ei mitenkään ole vain heidän puolellaan, koska sellaista ei ole edes olemassa. Ja sitäpaitsi Buddha on ainoa oikea jumala.
Että silleen.
jo juutalaiset ylipapit ja kirjanoppineet kokoivat käyttää, et kristinuskoa saa pois kenenkään sydämeltä.
Puhut tosiasiain esittämisestä uskovaisille ihmisille, joiden maailmankäsityksensä väität perustuvan valheeseen. Mutta mistäs otat tukea omalle käsityksellesi, että sinun esittämäsi "tosiasiat" ovat todella lopullisia totuuksia? Varmaan tukeudet väitteissäsi fysiikan, tähtitieteen, biologian ym. tieteenalojen nykysaavutuksiin. Mutta muista myös se tiedehistorian totuus, että noiden tieteenalojen totuuksia on vuosisatojen ja jopa viimeisten vuosikymmenten kuluessa usein jouduttu tarkistamaan ja jopa muuttamaan!
Eräänä esimerkkinä näiden tiedefaktojen jatkuvasta muuttumisesta voin mainita, että lapsuudessani 40-luvulla senaikainen kansan tiedeteos "Pikkujättiläinen" kertoi, että nyt on maailamankaikkeuden ( avaruuden ) rajat nähty ( kun ensimmäiset suuret optiset kaukoputket otettiin käyttöön) ja ne voidaan määrittää. Mutta kun meni muutama vuosikymmen ja ensimmäiset radioteleskoopit, joilla kosmosta voitiin tarkastella niilläkin sähkömagneettisen säteilyn aaltoalueilla, joita ihmissilmä (optisilla laitteilla tarkastellen ) ei näe, totesivat johtavat tiedeihmiset, että avaruus on tuhansia kertoja laajempi, mitä on aikaisemmin oletettu ja uskottu !
Näin siis nykypäivän tieteen saavutukset voivat jo huomena olla menneisyyden "tieteisuskon" tuotteita!
Sitä paitsi ns. uskoasiat eivät ole millään tieteistuloksilla todisteltavissa; ne eivät ole kertakaikkiaan yhteismitallisia. Kyllähän myöhäiskeskiajalla eräs etevä matemaatikko tahtoi matemaattisesti osoittaa eräälle kuninkaalle, että Jumala on olemassa.
Selvintä lienee, ettemme ala sotkeutumaan asioihin, joita emme tosiasiallisesti hallitse. Tunnustakaamme vain tietämyksemme rajallisuus ja oma pienuutemme tässä maailmankaikkeudessa, jonka alustakin tiedämme vai otaksumien pohjalta.
Eihän entropia ole mitenkään ristiriidassa kristinuskon kanssa.