Eli ylipainoa ei ole, painoindeksi 17.5 - 18 välillä koko aikuisiän. Nyt kuitenkin ikä alkaa tehdä tehtävänsä kun kolkyt on lasissa, joten en olekaan enää sellainen luonnostani hoikka ja kiinteä, vaan nk. laihaläski. Otin itseäni niskasta kiinni ja aloin treenaamaan. Hyvin on homma edistynyt, tuloksia tulee mukavasti. Silti nuo jenkat (ja koko vatsan seutu) häiritsee edelleen. Laihdutus ei tule kyseeseen, en tahdo yhtään menettää painoani, eikä ole paljon varaakaan.
Kertokaapa te fiksummat joitakin hyväksi havaittuja liikkeitä jenkkakahvoille :) Toki olen googlettanut kaikki mahdolliset, mutta jos jollain olisi ihan selkeesti jotain jenkkalemppareita, jotka vaikuttavat mielestäsi paremmin kuin jotkut muut..?
Kertokaapa te fiksummat joitakin hyväksi havaittuja liikkeitä jenkkakahvoille :) Toki olen googlettanut kaikki mahdolliset, mutta jos jollain olisi ihan selkeesti jotain jenkkalemppareita, jotka vaikuttavat mielestäsi paremmin kuin jotkut muut..?
Vastaukset 8
Vanhimmat
ja piti vielä sanomani, että nuo jenkat eivät siis ole synnynnäiset, eli kyseessä ei ole mikään "rakenteellinen" juttu ;) Ei minulla nimittäin nuorempana mokomia ollut. Eli tavallaanhan se on läskiä, mutta kuten sanoin, painoa on jo nyt hiukan liian vähän joten laihdutus ei ole vastaus...
ja kylkiliikkeitä. Kauhea ja tylsä konttausasento ja "koirankusetus" liike ottaa myös hyvin jenkkoihjin. Vinot vatsat ja suorat tietenkin myös. Ja sitten jos kahvat painottuvat enemmän selänpuolelle on hyvä liike Selkäliike, jossa jalat mostetaan suorina irti maasta ja koitetaan loitontaa niitä samalla ulospäin.(mahallaan maaten tietty). Punttisali on aina hyvä paikka jotta lihaskunto pysyy yllä ja keho tasasuhtaisena.
Mitkään liikkeet eivät poista jenkkakahvoja!!!
Rasvaimu on ainoa paikallinen rasvanpoistokonsti. Allaolevia lihaksia voi (ja kannattaa) toki kehittää,mutta rasva ei siltä alueelta sillä poistu. Kroppa muuttuu vuosien myötä,se täytyy vaan hyväksyä.
PS: JOs joku saa "koirankusetus"-liikkeen tuntumaan kovalta treeniltä "jenkoissa" niin tekniikka on pahasti pielessä.Muutenkin tuollaiset Jane Fonda-aikakauden liikkeet ovat usein,hmm,ei-niin-järkeviä.
Kuntosalitreeni yhdistettyna sopivaan määrään aerobista liikuntaa oikeanlainen ruokavalio muokkaa kehoa.
Hankkikaa kunto-ohjelma ammattilaiselta niin tiedätte että teette jotain järkevää.
Voisin kuitenkin suositella sinulle pilatesta. Se ei poista jenkkakahvoja eikä mahaa, mutta olisi oiva lisä kunto-ohjelmaasi.
Pilateksessa harjoitat kehon pieniä, syviä lihaksia ja saat keskivartaloon ryhtiä. Tämä edesauttaa sitä, että vatsasi seutu on myös ryhdikkään näköinen. Ja hyvistä syvälihaksistahan on hyötyä ihan arkipäivän askareissakin... :)
Eli aikuisella naisella on aikuisen naisen vartalo. Tämä tuntuu olevan seikka, joka on useille todella vaikea hyväksyä. Turha ihannoida jotain anorektikko malleja, joiden kroppa on jäänyt 16-vuotiaan tasolle puutteellisen ravinnon vuoksi. Sitten ihmetellään, ettei enää itse näytetä samalle kuin 16-vuotiaina... Hei haloo oikeasti !!???? Eihän aikuisen naisen täydykään näyttää 16-vuotiaalle.
Älkää alkako kirjoittamaan tähän vastaväitteitä...:)
Vapaauinti on myös hyvä lisä treenin päälle. Ohjeita mm. http://www.youtube.com/watch?v=hQeotxEW9h8
tuohon sivun ylälaitaan olevaan hakukenttään "jenkkakahvat". näin löydät aiheesta paljon keskustelua!
Mitä niillä rasvaimuilla..?? Pittäähän sitä olla jotain mistä kiinni ottaa...
No joo, itse tässä myös haaveilen josko jonkunlaiseen kesäkuntoon pääsisi.. Ei vaan tahtoisi yli laihaksi.. Joskus vaarallisen laiha olen ollut enkä sitä edes itse tajunnut, lihavana itseäni pidin..
Yhdessä Kauneus & Terveys lehdessä puhuttiin rennosta dietistä.. Semmonen minusta tosi mukava.. Ei tarvi laskea kaloreita.. Mukavampaa hilijokseen terveellisesti syödä..
Niin, ni pientä liikuhtaa & jenkkakahvojen pienennystä meinasin alkaa harrastamaan..
Niin, ni asiaan takas, niin ajattelin jospa kylellään jalkaa nostamalla alottelis, hyvinhän tuokin tuntui..(koitin googlettaa mut ei tuolta erikoisempaa löytynyt..) Ja uimassa ajattelin käydä..
Motivaatio meinaa vaan olla pieni onkelma :) Mutta jospa se siitä vähitellen lähtis..
Tsemppiä muillekkin jenkkakahvojen hävittelijöille...!!