Jopa rehtori ja opettajat oppilaista puhumattakaan on haukkuneet meidän koulun ruokaa, sillä sitä ei syö erkkikään. Kaikki syömisen arvoinen otettiin ruokalistasta pois syksyllä, ja kaiken huipuksi aina kun on jotain parempaa, niin sitä ei tehdäkään. Nyt on vissiin 3 kuukautena peräkkäin otettu makaronilaatikko pois ja annettu tilalle jotain kiinalaista lientä. Mitään jälkiruokia tai muuta extraa ei ole ikinä ollut, ainoastaan joskus saa näkkileipää ja pahaa voita. Juomana on pelkkää vettä. Yleensä siellä on mustuneita kumipottuja ja läskipaloja.
Kouluruokamme on perseestä
10
1259
Vastaukset
- kaikki....
Kanalan tuotteet ja muut liha- ja kalatuotteethan ovat alunperin kotoisin manitsemastasi osiosta eläinkehoa.
Tehkää valitus jos ruoka ei täytä vähimmäisvaatimuksiakaan ja ota kotoo eväät, ettei tartte nälissään olla kokopäivää.- Synkopoppi
Tehdäänkö ruoka koululla, vai tuleeko se joltain isolta keskuskeittiöltä? Ottakaa ruoan valmistajiin yhteyttä ja vaatikaa asian välitöntä korjausta. Kuvailemasi perusteella ruoasta voisi jopa pyytää lausunnon joltakin terveysviranomaiselta ja saada sitä kautta asiaan parannusta.
- bööööööööööööööööööö
oon samaa mielt...
- laredo
just näin, näitähän teille pizzan turvottamille pullamössöille koulussa mätetään. tee ite sapuskas ja lakkaa valittamasta rääpäle.
- KUOPIOOO
Tämä kouluruuan taso johtuu siitä että kaikki me nykynuoret syyän liikaa herkkuja ja sen takia kouluruoasta on tehty semmosta paskaa ettei me lihota ku sitä ei voi syyä. Täällä kuopiossa ainaki perunamuussista löytyy semmosia mantelin kokosia mustia mökylöitä ja mikkään ruoka ei maistu millekkään.
- juupaseipässaapas
Höpöhöpö.
Tervetuloa aikuisuuteen mussukat, vedätte sitten sitä saarioisen roiskeläppä pitsaa alepasta joka päivä ja unelmoitte kouluruuasta ja sen ihanasta vaihtelevuudesta.
Näkkileipäkin maistuu aivan erille kun maksatte sen omasta minimi palkasta jos luoja suo saatte meilkein tuoretta voita päälle.- tärde
samaa mieltä olen minäkin.
Ja: kouluruoan tasosta vielä että kun edelleen saan lähikoulun jämät lemmikeille niin eipä pitäisi olla mitään valittamista ruoan tasosta.
Ihan järkyttävää on se määrä mitä ipanat lappaa lautaselle ja sitten jättää syömättä koska se "on pahaa".
Nytkin kun oli jauhelihakastiketta, perunamuussia, lasagnea, kanapataa,
ja kinkkuleivän paljoja niin itse vaan nieleskellen mätin satsia siitä kuppeihin.
Ja se maanantainälkä on ihan tosiasia.
Viikonloppuna ei välttämättä kotonta saa kun roiskeläppää, hanmpparia ja einestä nii maanantaina ON nälkä lapsilla.
- ncghjkhgh
Koulussa otin vähän keittoa. Plokkasin tarkkaa sellaset perunat jotka ei maistu makeilta tai perunan sisällä ei ollut mustia klönttejä loput survoin lautaselle. jopa sen nyrkin kokosen porkkanapalan. ja vielä maistoin miltä se soosi maistuu.. aivan pilaltuneelta koiranruualta! Ihmettelen mistä se vesiki on hankittu koska vesi haisee akvaariovedeltä.. lisäks siellä joukossa voi olla jotain hiekanjyviä tai jtn. Järkyttävää "ruokaa"!!!
- teen ihan ite
Kouluruuathan tulee myös Saarioiselta ym. TEHTAISTA. Ne tuotteet on niin halvalla tehty, että niitä ei oikeasti voi ruuaksi kutsua. Lisä ja säilöntäaineita säästämättä on nuo moskat rakennettu. Suomalainen ruoka on flopannut todella pahasti viimeisen 20 vuoden aikana. Maitokin on maitojuomaa. Mehu on mehun kaltaista litkua. Sairasta.
- hfshhfs
Kouluruoka on nykyään jo niin epäterveellistä, että koska asumme lähellä koulua, lapsemme käy joko kotona syömässä tai tulee kanssani syömään ravintolaan (seisovaan pöytään, missä on mm. runsaasti terveellisiä salaatteja ja ihan oikeaa lihaa ja tuoretta kalaa).
Kasvavat lapset ja nuoret tarvitsevat oikeaa itse tehtyä ruokaa eikä tehdastekoisia eineksiä, mitä kouuluruoka on nykyisellään!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 403714
- 991768
- 1361635
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa531620- 971371
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo311283MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil2971176- 571145
Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1271041Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa2711011