Kertokaahan mestarit

Gambito

Olisin vain kysellyt että mikä olisi semmoinen hyvä maila tämmöiselle aloittelijalle? Ja samalla kysyisin sivukierteestä että kuinka paljon se muuttaa lyönnin kulkua ennen kohdepalloa?

3

709

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hebjeb

      Aloittelijan hintaluokassa näyttelee itseasiassa huomattavan isoa osaa tippi. Eli se nahka siinä kepin kärjessä. Koska kepit ovat järjestäen melko "jäykkiä" ei kepin käyttäytymisessä ole niin valtavia eroja alle 150 euron kepeissä.

      Pallon kulkua kierteissä säätelee melkoinen määrä eri muuttujia. Ensiksi vaikuttaa kierteen määrä (eli kuinka paljon osumakohta poikkeaa pallon keskipisteestä), sen jälkeen tippi, kepin joustaminen, lyönnin voima, verka, mahdolliset vallit, roskat pöydällä sekä kuinka suora se pöytä on. Tärkeimmät näistä on tippi ja kuinka paljon keppi "myötäilee" voiman siirtymistä kiveen.

      Suomeksi: joka tikulla ja tipillä pitää opetella erikseen pelaamaan. Peruslyönneillä ero tietenkin on pieni, mutta mitä kovempia kierteitä ja vaikeampia lyöntejä tehdään kasvaa ero helposti. Mutta, hyvän tipin tärkeyttä en voi vahvemmin painottaa. Maailman parhaalla kepilläkään et mitään tee jos tippi on sitä perus kamaa mitä niiden mukana tulee. Olen ostanut 5 keppiä elämäni aikana ja joka ikiseen olen saanut tipin ensitöikseni vaihtaa.

      Toivottavasti tästä jotain apua on... ehkä joku oikeasti pro osaa neuvoa paremmin =)

      • The Rat

        Sivukierrettä lyötäessä kyllä vaikuttaa erittäin paljon pallon käyttäytymiseen ennen osumaa (ja sen jälkeen) myös se, lyöndäänkö samalla ylsää tai alsaa... Samoin se, pidetäänkö keppiä vaakatasossa vai joudutaanko puttia jostain syystä nostamaan.

        Eli perää ylös ja alasivupallao, niin johan käyttäytyy veikeästi kivi pöydällä. :)


      • bilishai99
        The Rat kirjoitti:

        Sivukierrettä lyötäessä kyllä vaikuttaa erittäin paljon pallon käyttäytymiseen ennen osumaa (ja sen jälkeen) myös se, lyöndäänkö samalla ylsää tai alsaa... Samoin se, pidetäänkö keppiä vaakatasossa vai joudutaanko puttia jostain syystä nostamaan.

        Eli perää ylös ja alasivupallao, niin johan käyttäytyy veikeästi kivi pöydällä. :)

        no tämmönen keppi ois ihan hyvä aloittelialle ittelläni oli tollane pari vuotta voitin sillä jotkut viikko kisat http://www.biljardihuolto.fi/app?service=direct/1/ProductListing/ProductLink&sp=l2728


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      52
      3779
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      118
      2807
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      642
      2460
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      20
      2107
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      87
      2081
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      44
      1781
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1723
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1665
    9. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      97
      1526
    10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1486
    Aihe