Miten sosiologia

tietousko

selittää tietouskon?

5

1058

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teemunideapaja

      Usko on tietoinen valinta eri asioiden välillä, jotka argumenteissaan vaihtelevat yliluonnollisesta rationaaliseen. Ihminen voi uskoa mihin tahansa, koska hän voi hyväksyä monenlaisia selityksiä asioille. Uskoon riittää se, että selitys tarjoaa edes pinnallisen syy-seuraus -suhteen. Se ei kuitenkaan tarkoita, että kaikki usko perustuu pinnallisiin perusteisiin. Eikä usko ole sama asia kuin peruste, josta syystä usko on aina vakavaa ja tärkeä osa ihmisen käsitystä maailmasta ja itsestään.

      • Psykopatologia

        "selittää tietouskon?"

        Vai viittaatko skientismiin?


      • Psykopatologia
        Psykopatologia kirjoitti:

        "selittää tietouskon?"

        Vai viittaatko skientismiin?

        s k i e n t i s m i (lat. scientia tieto; engl. science [luonnon]tiede),

        tieteis-katsomus, (kontekstista ja tarkoituksesta riippuen myös mm.) tiedeusko tai tieteisuskovaisuus: Painottunut tukeutuminen tieteeseen "maailman-eetoksena", johon voi liittyä usko tieteen kaikkivoipaisuuteen ongelmien ratkaisuissa. Skientismi asettaa luonnontieteet etusijalle ennen *humanistisia tieteitä, ja metodina varsinkin *loogisen *positivismin. Neutraalissa muodossaan skientismi katsoo, että asiat jotka eivät alistu tieteelliseen metodiin, jäävät ("mystisenä metafysiikkana") tieteellisen tarkastelun ulkopuolelle. - *Psykologiassa skientismiä edustaa lähinnä *behaviorismi. *metafysiikka.


    • X-rates

      .. "tietousko" sitten käsitttääksesi on?

      • tietousko

        Tietouskosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10984
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2463
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2153
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1721
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1574
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1260
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1196
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      902
    Aihe