selittää tietouskon?
Miten sosiologia
5
1091
Vastaukset
- teemunideapaja
Usko on tietoinen valinta eri asioiden välillä, jotka argumenteissaan vaihtelevat yliluonnollisesta rationaaliseen. Ihminen voi uskoa mihin tahansa, koska hän voi hyväksyä monenlaisia selityksiä asioille. Uskoon riittää se, että selitys tarjoaa edes pinnallisen syy-seuraus -suhteen. Se ei kuitenkaan tarkoita, että kaikki usko perustuu pinnallisiin perusteisiin. Eikä usko ole sama asia kuin peruste, josta syystä usko on aina vakavaa ja tärkeä osa ihmisen käsitystä maailmasta ja itsestään.
- Psykopatologia
"selittää tietouskon?"
Vai viittaatko skientismiin? - Psykopatologia
Psykopatologia kirjoitti:
"selittää tietouskon?"
Vai viittaatko skientismiin?s k i e n t i s m i (lat. scientia tieto; engl. science [luonnon]tiede),
tieteis-katsomus, (kontekstista ja tarkoituksesta riippuen myös mm.) tiedeusko tai tieteisuskovaisuus: Painottunut tukeutuminen tieteeseen "maailman-eetoksena", johon voi liittyä usko tieteen kaikkivoipaisuuteen ongelmien ratkaisuissa. Skientismi asettaa luonnontieteet etusijalle ennen *humanistisia tieteitä, ja metodina varsinkin *loogisen *positivismin. Neutraalissa muodossaan skientismi katsoo, että asiat jotka eivät alistu tieteelliseen metodiin, jäävät ("mystisenä metafysiikkana") tieteellisen tarkastelun ulkopuolelle. - *Psykologiassa skientismiä edustaa lähinnä *behaviorismi. *metafysiikka.
- X-rates
.. "tietousko" sitten käsitttääksesi on?
- tietousko
Tietouskosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1393306Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk792914Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro402287Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1122202Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1412077Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva472021Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121416Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville241294Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671014- 1261007