Miksei 13w saa kesä töitä helposti???
Oon aina ns. "matti.kukkarossa" ja mistä saa rahaa jos ei oo työtä paitsi tietty mutsilt ja faijalt.... no antakaa palautetta!!!!
Oon aina ns. "matti.kukkarossa" ja mistä saa rahaa jos ei oo työtä paitsi tietty mutsilt ja faijalt.... no antakaa palautetta!!!!
Vastaukset 6
Vanhimmat
(lähde:nettinappi)
Nuoria työntekijöitä koskeva laki tuli voimaan 1.1.1994. Nuoreksi työntekijäksi katsotaan alle 18-vuotias, ja kaikkiin alle 18-vuotiaisiin työntekijöihin sovelletaan erityissäännöksiä. On myös olemassa erityisiä määräyksiä, jotka koskevat nuorten työntekijöiden työsuojelua, nuorille vaarallisia töitä ja nuorille sopivia töitä.
Nuoren työntekijän työ ei saa olla hänelle vahingoksi tai vaaraksi. Nuorelle sopivia töitä ovat esimerkiksi:
Lehtien ja mainosten jako
Myyntityö tilaisuuksissa
Lähettityö
Esiintymiset
Toimistotyöt
Istutus- ja poimintatyöt
Majoitus- ja ravitsemusliikkeissä tehtävät avustavat työt
Varastotyöt
Puhtaanapito- ja siivoustyöt
...poimimaan mansikoita. Sinun ikäisenäsi minäkin tein sitä. Mukavia kokemuksia saa etenkin jos lähtee tiloille asumaan pariksi viikoksi. Rahan tulokin riippuu paljolti tässä lajissa omasta ahkeruudesta.
ME OLLAAN VIELÄ LAPSIA JA MEILLE EI SALLITA TYÖTÄ. JOS VIEL ON ULKOMAALAINEN, NIIN KUIN MINÄ. MUTTA VIEL PARI VUOTTA JA PÄÄSTÄÄN TÖIHIN. PIDÄ ILO IRTI NIIN KAUN KUN PYSTYT. KOHTA OLLAAN IKÄ LOPPU. EI SIT MUUTA.
niin oot liian nuori.. mut 14 vuotias saa jo sit paremmin töitä.. kesätöitä siis.. kirjota johonki lehtee joku juttu josta saa rahaa tai jaa ilmaisjakeluita.. jos niitä vaan voi jakaa ton ikänen.. mut kyllä mun mielestä.. =)
Joku edellä mainitsi että 14v saa helpommin jo töitä .. Itse olen koittanut selailla nettisivustoja ja lehtiä melko aktiivisesti, enkä ole vielä löytänyt -yhtään- paikkaa, johon otettaisiin 14 vuotiaita työskentelemään ..
Olen kotoisin Siilinjärveltä,ja olen lukenut molempia, sekä savon sanomia että siilinjärven ja maaningan paikallislehteä, uutis-jousta.
Se on vaan sellanen juttu, että ei niitä töitä tahdo löytyä 22 vuotiaallekkaan...Sun täytyy vielä pari vuotta odotella, ni kyl sä varmaan sit jotain kesäduunia saat....