Oon nyt muutaman viikon ruvennut vetämään jalkaprässillä oikein kunnolla ja paljon kyykkyjä ja tollasta, kun kuulin jostain ettei se vaikuta jalkojen pituuskasvuun ollenkaan. Mutta olen alkanut miettiä asiaa uudestaan ja mulle on tullut mieleen että jos se sittenkin valitettavasti vaikuttaisi. Mulla on jaloissa koko ajan sellanen painava tunne ja huomaa et lihakset niissä on kasvanu ja aattelin et pitäisköhän lopettaa jalkojen treenaaminen? Onko mahdollista ettei mun jalat enää kasva ollenkaan sen takia että oon aika rajusti viime aikoina harjoitellu niitä? oon kohta 15v (mies). Eli siis onko nää kuntosalilta hankitut kasvuun negatiivisesti vaikuttavat asiat aina väliaikasia vai voiko tollanen harjotus ihan yht'äkkii pysäyttää kasvun ihan kokonaan (0 mm enää) ?
vaikuttaako jalkojen harjoitus kasvuun
1
498
Vastaukset
- Pappi Heljas
Hmm, taidat olla luonnonlahjakkuus jos muutamassa viikossa olet saanut 'huomattavaa kehitystä'...
Jos pysyt erossa ylimääräisistä aineista, ja treenaat edes jollakin tavalla järkevästi niin kuntosalitreenillä ei ole vaikutusta pituuskasvuun.
Järkevällä treenillä tarkoita että teet liikkeet puhtaasti niin ettei vammoja eikä vahinkoja pääse tulemaan.
...ja muistathan; lihakset kasvavat vain levossa ärsykkeen saatuaan, riittävä lepo on välttämätöntä kehittymiselle. Muuten lihakset menevät ylikuntoon ja tulokset huononevat.
...tai tietenkin joskus minäkin mietin että miten paljon pidempi minusta olisi tullut jos en olisi alkanut 13-vuotiaana saliharjoittelua... ...nyt olen 202, olisiko minusta tullut 220 jos en olisi pelannut punttien kanssa pienenä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812946Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka582338Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151747
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261709Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661327
- 591263
- 681253
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781203