vaikuttaako jalkojen harjoitus kasvuun

Miksu--

Oon nyt muutaman viikon ruvennut vetämään jalkaprässillä oikein kunnolla ja paljon kyykkyjä ja tollasta, kun kuulin jostain ettei se vaikuta jalkojen pituuskasvuun ollenkaan. Mutta olen alkanut miettiä asiaa uudestaan ja mulle on tullut mieleen että jos se sittenkin valitettavasti vaikuttaisi. Mulla on jaloissa koko ajan sellanen painava tunne ja huomaa et lihakset niissä on kasvanu ja aattelin et pitäisköhän lopettaa jalkojen treenaaminen? Onko mahdollista ettei mun jalat enää kasva ollenkaan sen takia että oon aika rajusti viime aikoina harjoitellu niitä? oon kohta 15v (mies). Eli siis onko nää kuntosalilta hankitut kasvuun negatiivisesti vaikuttavat asiat aina väliaikasia vai voiko tollanen harjotus ihan yht'äkkii pysäyttää kasvun ihan kokonaan (0 mm enää) ?

1

497

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pappi Heljas

      Hmm, taidat olla luonnonlahjakkuus jos muutamassa viikossa olet saanut 'huomattavaa kehitystä'...

      Jos pysyt erossa ylimääräisistä aineista, ja treenaat edes jollakin tavalla järkevästi niin kuntosalitreenillä ei ole vaikutusta pituuskasvuun.
      Järkevällä treenillä tarkoita että teet liikkeet puhtaasti niin ettei vammoja eikä vahinkoja pääse tulemaan.

      ...ja muistathan; lihakset kasvavat vain levossa ärsykkeen saatuaan, riittävä lepo on välttämätöntä kehittymiselle. Muuten lihakset menevät ylikuntoon ja tulokset huononevat.

      ...tai tietenkin joskus minäkin mietin että miten paljon pidempi minusta olisi tullut jos en olisi alkanut 13-vuotiaana saliharjoittelua... ...nyt olen 202, olisiko minusta tullut 220 jos en olisi pelannut punttien kanssa pienenä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      166
      2120
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      311
      1803
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1587
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      82
      1258
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1091
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      986
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      24
      972
    Aihe