Kävikö ihminen koskaan kuussa, vai oliko kyseessä vain Nasan orkestroima monimutkainen huijausoperaatio? Amerikkalaisdokumentissa pohditaan väittämiä, joiden mukaan kuvamateriaali yhdysvaltain kuulennoista 1960- ja 70-luvuilla toteutettiin salaisessa sotilastukikohdassa Nevadan autiomaassa. Ohjelmassa haastatellaan mm. USA:n kuuohjelmassa mukana olleita tiedemiehiä, jotka vakuuttavat kuulentojen olleen sekä teknisesti että fyysisesti mahdottomia. Myös Nasan edustajat pääsevät puolustamaan näkökantojaan.
Vastaukset 7
- just just jooo
Salaliittoteorioista ainoat uskottavat teoriat liittyvät JFK:n murhaan. Muut salaliittoteoriat ovat täyttä höpötystä.
- mahdollista...
Onhan se huijaus mahdollista, mutta siihen kuluisi niin paljon voimavaroja sen huijauksen tekemiseen ja ylläpitämiseen että taitaa olla helpompi tosiaan käydä kuussa ja hoitaa asia pois päiväjärjestyksestä.
- Vuoden turhakejournalismipa...
Dokumentin väitteet on helppo todistaa vääräksi:
http://www.badastronomy.com/bad/tv/foxapollo.html
http://www.dave.co.nz/space/moon-hoax/
Siis esim. väite, että kuukuvissa varjot ovat erisuuntaisia. Päätelmä dokumentissa on, että on käytetty useampaa valoa studiossa. HEI, HIEMAN JÄRKEÄ: useasta lampusta jää useita varjoja!
Tässä samantasoinen dokumentti asiasta:
http://www.youtube.com/watch?v=umEpXKdTm5k- ioioio
Katsoppa ohjelma ensin ja puhu vasta sitten.
Kuussa ei käyty. - ja hepposeksi havaittu
ioioio kirjoitti:
Katsoppa ohjelma ensin ja puhu vasta sitten.
Kuussa ei käyty.N/A
- hhrehre
ioioio kirjoitti:
Katsoppa ohjelma ensin ja puhu vasta sitten.
Kuussa ei käyty.Lukaiskaapa hörhöt vaikka tuo sivu, siellä kumotaan kaikki ohjelman idioottimaiset väitteet:
http://www.redzero.demon.co.uk/moonhoax/ - Psykopatologia
hhrehre kirjoitti:
Lukaiskaapa hörhöt vaikka tuo sivu, siellä kumotaan kaikki ohjelman idioottimaiset väitteet:
http://www.redzero.demon.co.uk/moonhoax/Jokaiselle ajattelevalle ihmiselle on täysin selvää, että ihminen ei ole käynyt kuussa. Ajatelkaa nyt: Jo vauhdin tarvitsisi olla niin huima, että ihmisen pää ei sellaista kestäisi; hän pyörtyisi ja ohjaisi avaruus-laivan pahimmassa tapauksessa kuun ohi!
Nikkilässä, jossa olin töissä, ylilääkäri höpötti jo 1969, että amerikkalaiset ovat avaruus-aluksessa kiertäneet kuun! - tätä hän piti aivan ainutlaatuisena suorituksena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1081339
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku131992Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31874- 66713
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93682- 32665
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist17597- 19596
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43543- 11508