seitan-pihvejä ja voi kökkö millasta pesusientä tuli! Ihan hirveä päänsärky nyt jälkeenpäin ja oksettaakin. En ainakaan lähitulevaisuudessa seitania rupea enää vääntämään...
Hyi helvata!
Tein äsken
81240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mahdoitko marinoida seitania ollenkaan? Sehän on yksi parhaimmista herkuista, tosin harvinainen sellainen vaivalloisuutensa takia.
marinoinut, keitin kyllä maustetussa kasvisliemessä. Vai onko se sama asia..? Maussa ei välttämättä mitään valittamista, mutta kun se koostumus on sellanen sienimäinen. Ja kun sitten vielä paistoin sen niin näytti köyhältä ritarilta ja maistui kalalta. Eli joo, kyllä maussakin oli vikaa. Hyi yäk, ei enää seitania minulle!
hain. Se maistuu aivan hauelta. Ja nyt se seisoo tuossa pöydällä lautasella kun en jaksa käydä nakkaamassa sitä roskikseen. Liikaa vaivaa, kivempi vain lösöttää ja antaa sen mätääntyä omaan oksettavuuteensa.
seitan on?
Hyvä, että hoksasit totuuden. Seitaninpalvonnassa ei todellakaan ole mitään hyvää. Seitan on todellakin iljettävä ja pahanhajuinen kökkö, jonka juonet saavat pään särkemään ja vatsaa vääntämään. Sen lähelle ei parane mennä eikä siihen koskea pitkällä tikullakaan.
samanlaisen kulinaristisen makunystyröitä hivelevän elämyksen, ilman pitkää ahertamisen iloa keittiössä saat ostamalla paketin pyyhekumeja vaikkapa tiimarista. Koostumus ja maku ovat taatusti yhtä autenttiset. Oli muuten tosi noloa tarjota sellainen mötkäle viime jouluna. Porukka vielä kohteliaasti yritti syödä... taidan olla yhtä kätevä keittiössä kuin Akane Tendo
Huomasin tuossa, että kaikki on maustamisesta kiinni. Tein uudemman kerran seitania, vannomisistani huolimatta ja annoin sen marinoitua kunnon marinadissa yön yli. Hyvää tuli, oikein hyvää! Ja koostumuskaan ei haitannut yhtään. Ei ne pyyhe
kumit vedä vertoja minun uudelle bravuurille (:
Mä teenkin seitanit silleen et käyn ostamassa sitä ruohonjuuresta. Truu iivil!