Vaikutus palautumiseen ??

räpäti

Löytyisköhän täältä tietoa, siitä mikä mahtaa olla avantouinnin vaikutus lihasten palautumiseen treenin jälkeen ? Oletan että positiivinen, mutta lisää ja tarkempaa tietoa kaipailisin :) Ja miten venyttelyn kanssa ?? Kannattaako se tehdä ennen avantoon pulahtamista, vai vasta muutama tunti pulahtelun jälkeen ??

4

4009

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bodywoman

      Älä vaan venyttele avannosta tultuasi -> revähdyksen vaara on todella suuri!! Mikäli sun on ihan pakko venytellä niin löylyssä tai löylystä tultuasi.
      Palautumiseen sopivaa, tosin en suosittele heti kuntosalitreenin jälkeen. Mieluimmin avantoon välipäivinä.

    • hyvin....

      monet jenkibodarit käyttää kylmää palautukseen pian reenin jälkeen. esim. jääpalakylvyt ovat siellä suosiossa...

      • bodyzone

        sitten tämä nopia palautuminen kylmän vaikutuksesta?


    • UiMari

      tietoa löytyy varmaankin urheilu/liikuntalääketiteteen puolelta.

      Veden ominaisuudet tunnetaan varsin hyvin ja vesiliikunta tai vedessä oleminen sinänsä voi näistä syistä johtuen nopeuttaa palautumista. Minulla on ollut aikoinaan tapana kuntosalitreenin jälkeen käydä uimassa juuri tästä syystä. Uintiveden lämpö oli tuolloin max. 21 astetta. Kylmässä vedessä käyminen (avantouinti) nopeuttaa myös aineenvaihduntaa, vaikkei vedessä oleskella kuin hetken (verrattuna uintiin nykyisissä tavallisissa allaslämpötiloissa). Tämän huomasin konkreettisesti siitä, että esimerkiksi kamppailulajeissa harjoituksissa saadut mustelmat hävisivät huomattavasti nopeammin avannossa käymisen ansiosta.

      Käsittääkseni viime aikoina on uutisoitu mm. ammattijääkiekkoilijoiden käyttävän kylmää vettä palautumiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.

      Tämä asia ihmetyttää suuresti.
      Maailman menoa
      170
      4054
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      95
      3386
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      100
      2746
    4. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      292
      2625
    5. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2336
    6. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      159
      2087
    7. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2040
    8. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      7
      1689
    9. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      44
      1107
    10. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1048
    Aihe