Vaikutus palautumiseen ??

räpäti

Löytyisköhän täältä tietoa, siitä mikä mahtaa olla avantouinnin vaikutus lihasten palautumiseen treenin jälkeen ? Oletan että positiivinen, mutta lisää ja tarkempaa tietoa kaipailisin :) Ja miten venyttelyn kanssa ?? Kannattaako se tehdä ennen avantoon pulahtamista, vai vasta muutama tunti pulahtelun jälkeen ??

4

4034

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bodywoman

      Älä vaan venyttele avannosta tultuasi -> revähdyksen vaara on todella suuri!! Mikäli sun on ihan pakko venytellä niin löylyssä tai löylystä tultuasi.
      Palautumiseen sopivaa, tosin en suosittele heti kuntosalitreenin jälkeen. Mieluimmin avantoon välipäivinä.

    • hyvin....

      monet jenkibodarit käyttää kylmää palautukseen pian reenin jälkeen. esim. jääpalakylvyt ovat siellä suosiossa...

      • bodyzone

        sitten tämä nopia palautuminen kylmän vaikutuksesta?


    • UiMari

      tietoa löytyy varmaankin urheilu/liikuntalääketiteteen puolelta.

      Veden ominaisuudet tunnetaan varsin hyvin ja vesiliikunta tai vedessä oleminen sinänsä voi näistä syistä johtuen nopeuttaa palautumista. Minulla on ollut aikoinaan tapana kuntosalitreenin jälkeen käydä uimassa juuri tästä syystä. Uintiveden lämpö oli tuolloin max. 21 astetta. Kylmässä vedessä käyminen (avantouinti) nopeuttaa myös aineenvaihduntaa, vaikkei vedessä oleskella kuin hetken (verrattuna uintiin nykyisissä tavallisissa allaslämpötiloissa). Tämän huomasin konkreettisesti siitä, että esimerkiksi kamppailulajeissa harjoituksissa saadut mustelmat hävisivät huomattavasti nopeammin avannossa käymisen ansiosta.

      Käsittääkseni viime aikoina on uutisoitu mm. ammattijääkiekkoilijoiden käyttävän kylmää vettä palautumiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      73
      7363
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      212
      7194
    3. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      67
      5206
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      127
      4954
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      73
      4764
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      105
      4581
    7. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4510
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      82
      4216
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3988
    10. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      157
      1620
    Aihe