Miksi ihmeessä ostaisin luomua samalta kaikki maistuu. luomu on kallimpaa! ja jos joku perustelee sen terveydellisillä syillä niin just joo!!
asun pk seudulla ja kroppani on niin täynnä roinaa että luomu juurekset sitä ei pelasta!
Kertokaa minulle?
3
576
Vastaukset
- luomutyttö
ei luomun ainoa tarkotus ole ihmiselle terveempi kroppa. Luomulla ajatellaan luontoa ja eläinten hyvinvointia. luontoon ei mitään myrkkyjä ja eläimille mukavat elintilat. Luomu eläimet sää elää isolla laitumella kesät talvet toisin kun ne ei-luomut. Onhan n e luomut pikkusen kalliimpia mutta ajattele eläimiä ja luontoa, vaikka te pk seudulla asuvat sitä tuskin kauheesti osaa arvostaa..
- Luomu tuhoaa luonnon
Matti Pekkarinen kirjoitti:
Kattava selvitys LUOMUsta on täällä: http://kotisivu.dnainternet.net/matpekk/
MattiErittäin selkeään muotoon olet saanut kerättyä monia tilastoja. Joistain kohdista vain katsoin, että osa saattaa olla hivenen vanhentunutta tietoa (kuten luomun hinta markoissa). Tämä ei tietenkään kumoa asiaa totaalisesti, yksittäiset lukuarvot ovat varmaan edelleen kohtuullisen samankaltaisia kuin esittämissäsi laskelmissa. (Tosin luomuviljelyn erityistukien nykyinen määrä olisi mielenkiintoista tietää.)
Jatka toki valitsemallasi tiellä, netti kun on jo aivan liian täynnä luomusta hurahtaneiden propagandasivuja - yksi vastapropagandasivu tasoittaa tilannetta jo hieman ;-)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä242242Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri281616- 891402
Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t231385Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171072- 1191005
Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624906Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa234856kamera hakokylässä
kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!13704- 10690