Eksistentialismin ratkaisu.

Mikä on olemassaolon merkitys?

Totuudellinen elämä. Olla olemassa ja tehdä se aidosti.

Suurempi kuin rakkaus, ystävät, uskonto, tunteet, menestys, kehittyminen, kuolema, sarkasmi, huumori, nautinto tai tiede.
161022
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

ja elätä edes itsesi, niin siinä on tarkoituksesi.
En arvosta kaltaisiasi loiseläjiä.

Äänestä

määriteltävä merkitys.

Kuten edellä olija totesi; mene töihin.

Äänestä
  • Loiseeläimetkin elävät symbioosissa; molemmat oaspuolet hyötyvät.

    Äänestä

  • tajuatteko..... kirjoitti:

    Loiseeläimetkin elävät symbioosissa; molemmat oaspuolet hyötyvät.

    lisää...

    Äänestä

  • tajuatteko..... kirjoitti:

    Loiseeläimetkin elävät symbioosissa; molemmat oaspuolet hyötyvät.

    Symbioosi muodostuu yhteispelistä, mikään YKSI elementti ei nouse toistaan korkeammalle.

    Jos koet lonkanvedon kohdallasi merkityksellisimmäksi osaksi, niin se on sinun näkemyksesi. Onko se mielekästä, kohdallasi voi ollakkin.

    Äänestä

  • ........ kirjoitti:

    Symbioosi muodostuu yhteispelistä, mikään YKSI elementti ei nouse toistaan korkeammalle.

    Jos koet lonkanvedon kohdallasi merkityksellisimmäksi osaksi, niin se on sinun näkemyksesi. Onko se mielekästä, kohdallasi voi ollakkin.

    loisiminen on eria asia kuin symbioosi. ei muuta.

    Äänestä

  • että... kirjoitti:

    loisiminen on eria asia kuin symbioosi. ei muuta.

    ihan oikein. ei muuta.

    Äänestä

Pyrkiessään totuuteen ja pitäen totuutta kaikkein suurimpana elämän arvona, pitää kuten sanoit (kirjoitit) olla aito ja rehellinen, joka on mielestäni teennäistä sekin. Viellä huomautus, että onko uskomamme totuus koskaan totuutta? Kun uskon totuuden olevan jotain mitä en voi ymmärtää ja jotain suurempaa kuin rakkaus, ystävät, uskonto, tunteet, menestys, kehittyminen, kuolema, sarkasmi, nautinto ja tiede on ehkä sekin harhauskoa. Voisi siis sanoa, ettei ole huumorin voittanutta. Nykyään kun jumalan kieltäminen on muodissa tehdään kaikesta huumoria aina kun ei enään pystytä ymmärtämään.

Äänestä
  • "Voisi siis sanoa, ettei ole huumorin voittanutta. Nykyään kun jumalan kieltäminen on muodissa tehdään kaikesta huumoria aina kun ei enään pystytä ymmärtämään."

    Huumori on kieltämättä ihan ykköslaji.

    "huomattuaan oman mahdollisen kyynisyyden, on aika ruveta hymyilemään"

    Äänestä

  • Itse ainakin käyn töissä rahan vuoksi, jota en välttämättä tarvitsisi niin paljon kuin tienaan. Vähemmällä rahalla saisin kaiken jolla pysyn hengissä. Rahaa ja kuolutusta halutaan itselleen vain sosiaalisen arvostuksen vuoksi. Nyttenkin koetan vähentää keskustelupalstoilla pyörimistä, ettei koko päivän arvokas aika kuluisi joutavaan pohdiskeluun. Oli vain pakko viellä kysyä kysymys, että onko kaiken työn minkä teemme yhteiskunnan hyväksi jokin tarkoitus, eli onko yhteiskunnalla tarkoitus? Ensisijaisesti tietenkin pitää yhteiskunnan eläjät leivänsyrjässä kiinni. Eikö yhteiskuntamme vapaiden käsien sitten pitäisi tehdä jotain uutta ja hienoa? Tekeekö kauppamies "oikeaa" työtä, ainakin hän luo työlle tarvetta. Rikkaana voisi tämänkin päivän kuluttaa pohdiskeluu ja mukaviin harrastuksiin, koska voisi palkata talouden hoitajan. Työn tekemisen tarpeesta yhteikuntamme ei koskaan pääse eroon, eikä siksi rikkaita ihmisiä voi koskaan olla kuin vähemmistö kansalaisista. Nämä harvat ökyrikkaat kuitenkaan harvoin ovat lahjakkaita tai lahjakkaimpia filosofeja, joten täydellisessä markkinatalous yhteiskunnassa tuskin kovinsuurta tietotaitoa voidaan kehittää eteenpäin.

    Äänestä

.........on kirjoitettu Isoon kirjaan. Natsi - Saksassa kirjoitettiin: työ tekee vapaaksi.

Äänestä
  • "Työtätekemällä ei saa kuin rupia perseeseen."

    Äänestä

  • viisaus.... kirjoitti:

    "Työtätekemällä ei saa kuin rupia perseeseen."

    Niin saippuaksi sitten !

    Äänestä

> Mikä on olemassaolon merkitys?

Ei mikään. Olemassaolo on luonnonilmiö, joka ei kaipaa selittelyjä.

Äänestä

ilman ystäviä, perhettä, kotimaata, tunteita, uskontoa,menestymistä, kuolemaa ym. ei ihminen ole ihminen. Mitä on totuudellinen elämä...mm. ilman rakkautta? Jos tarkoituksesi on edistyä kunnallis ja valtakunnallisessa politiikassa ja esim. yliopistomaailmassa, ovat ismisi liian alastomia. Aidosti ihminen voi kyllä kellua, jopa nukkua kelluessaan, mutta kun siihen yhdistelee totuudellisuuden, siitä tulee pelkkä olemattomuus.

Äänestä

Entäpä tieto siitä, että kaapissa on aamulla leipää?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


teemunideapaja kirjoitti:

Mikä on olemassaolon merkitys?

Totuudellinen elämä. Olla olemassa ja tehdä se aidosti.

Suurempi kuin rakkaus, ystävät, uskonto, tunteet, menestys, kehittyminen, kuolema, sarkasmi, huumori, nautinto tai tiede.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu