Eli sain tuossa eilen oman pallon (Maxim, 14 paunane) ja tietenkin sitä testasin ;) Niin huomasin että peukaloni kipeytyi varsin nopeasti. Olen ennen niillä talon palloilla keilannut, mutta nyt tässä pallossan on se "pitkäsormi ote". Onko siis yleistä, että uudesta pallosta/otteesta menee peukku kipeäksi?
Ja vielä heittotyylistä. Pallon "heitto" vaiheessa, pitäisikö käsi pitää tavallaan kello kymmeneen, jos tahtoo pallon kaartavan vasemmalle? (olen oikea kätinen)
Ja huomasin myös että jotku keilaajat pyyhkivät palloaan, ennen kuin sen heittivät. Mitä varten tätä tehdään?
Peukku kipee
3
1695
Vastaukset
- Keilaaja
Jos peukku kipeytyy on vika yleensä siinä, että peukalonreikä ei ole sopivan kokoinen / irroituksessa on vikaa. Kokeile laittaa peukalonreikään täytteeksi siihen tarkoutettua teippia -> (löytyy halleilta), siten, että heittäessä sinun ei tarvitse puristaa palloa ollenkaan. Peukalon ei pitäisi kipeytyä, jos pystyt puristamatta heittämään palloa. Yleensä palloa joutuu puristamaan jos reikä on liian löysä ja jos se taas on liian tiukka ei pallo irtoa kädestä tarpeeksi sujuvasti ja tämä voi myös aiheuttaa peukalon kipeytymisen.
Se miten paljon palloon halutaan ns. sivuttaissuuntaista kierrettä riippuu tosiaankin käden asennosta. Aloittelevan pelaajan kannattaa yrittää siis pitää pallo siten, että sormet osoittavat noin puoli viiteen ja peukalo sinne puoli yhteentoista. Olosuhteiden muuttuessa tuota käden asentoa pitää sitten tarpeen vaatisessa osata muuttaa, mutta tuosta on mielestäni hyvä lähteä.
Palloa kannattaa pyyhkiä jo ensinnäkin sitä varten, että nykyisten reaktiivipallojen ominaisuudet (kitkaisuus) heikkenevät jos öljy pääsee imeytymään palloihin jos niitä ei pyyhi. Kannattaa myös hankkia jotain palloille tarkoitettua puhdistusainetta jota voi käyttää niiden puhdistamiseen jokaisen harjoittelu/pelikerran jälkeen. Näin pallo säilyttää pidempään ominaisuutensa. Toisekseen reaktiivipallot imevät paljon paremmin öljyä itseensä kuin hallin pallot, joten niissähän tahrii itsensä jos niitä ei pyyhi ;) - pallonpyyhkimisestä
öljyinen pallo saattaa myös jäädä pyörimaään palautuskoneeseen, eli ei palaudu joten henkilökuntaa joutuu vaivaamaan turhaan
- silkkinauha
Kiitos kaikille vastanneille :> Toivottavasti saan nyt näistä hyviä vinkkejä harrastuksen jatkamiseksi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",305207Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1402442- 1392108
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee531945Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171800"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!571317Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1711121Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää69958Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.313879Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa171800