Kannttaako naista lähestyä ennen juoksutapahtuman lähtöä, yhteisellä verryttelyllä, juoksun aikana vaiko lenkin jälkeen?
Onko esim. Tukholman maraton risteily hyvä tapahtuma naisen iskemiselle? Entä Helsinki City Run?
Haluaisin löytää itselleni hyvän ja urheilullisen naisen puolisoksi. Lopetin juopottelun , mutta samalla selvinpäin kontaktit ihmisiin ovat vähentyneet, etenkin naisiin.
Nyt täytyy alkaa ottaa juoksutapahtumiin osaa. Olen elämäni ensimmäistä kertaa lähdössä Tukhoman maratonille ja ennen sitä Helsinki City Run -tapahtumaan.
Onko esim. Tukholman maraton risteily hyvä tapahtuma naisen iskemiselle? Entä Helsinki City Run?
Haluaisin löytää itselleni hyvän ja urheilullisen naisen puolisoksi. Lopetin juopottelun , mutta samalla selvinpäin kontaktit ihmisiin ovat vähentyneet, etenkin naisiin.
Nyt täytyy alkaa ottaa juoksutapahtumiin osaa. Olen elämäni ensimmäistä kertaa lähdössä Tukhoman maratonille ja ennen sitä Helsinki City Run -tapahtumaan.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olen itsekin miettinyt tätä! En ole menossa maratonia juoksemaan, vaikka juoksenkin melkein päivittäin ja muuten kuntoilen. Mutta joka kerta kun silmäilen eri liikunta- ja kuntotapahtumien aikatauluja, mietin että josko siellä kehtaisi jollekkin könsikkäälle alkaa juttelemaan.
Vai ovatko ihmiset siellä niin asialleen vihkiytyneitä, ettei moinen sovi.
Ehkä sinuna koittaisin jutustella juoksun jälkeen. Hyvää jutustelua saa siitä kun vaihtaa kokemuksia juoksusta ja tapahtumasta yleensä.
Ymmärrän tilanteesi täysin, olen itsekin elämäntapojani muuttanut ja entinen kaveripiiri viettää aika lailla kuppiloissa aikaansa, minä taas mielummin lenkkeillen. uusien kontaktien luominen on yllättävän vaikeaa.
Mutta tsemppiä meille! Kyllä tämä tästä.
Minä järjestän teille viihtyisän huoneen, missä voitte tutustua toisiinne. Huone ei maksa mitään, mutta sopimukseen kuuluu, että saan katsoa vierestä koko toimituksen. Älkää huolehtiko, olen oppinut jo todella hiljaiseksi. Ette edes huomaa läsnäoloani!
Jos kokeilette tuollaista iskutekniikkaa, laittakaa raporttia menestymisestänne! Mulla on monesti ollut samat aatokset, miten löytää urheilullinen kumppani.
suomalaisessa kulttuurissa mennä juttelemaan tuntemattomalle ihmiselle...? Rohkeutta peliin ja vaikka tilanne olisikin vähän 'outo' niin tuskin kukaan 'elävältä syö' :) Mä olen ainakin otettu, jos joku tulee juttelemaan. Ja kerran jopa uima-altaasta kahville pyydetty, heh ;)
Rohkeasti vain juttelemaan siis! Ja mun mielestä voi toki rohkeasti myös sanoa molemmin puolin, jos ei ole yhtään kiinnostunut. Se meinaa olla monelle todella vaikeaa (varsinkin naisille siis). Mutta ei toiselle ihmiselle puhuminen tarvitse sitä alkoholia, etenkin jos on vain oma itsensä. :)
Ehdottomasti lenkkitapahtuman jälkeen paras mennä juttelemaan... ennen sitä kuitenkin kaikki keskittyvät enemmän tai vähemmän itse urheiluun.
Ja kuten edellä vinkattiin, onhan teillä sitten puheenaihekin valmiina :)
naisnäkökulmaa iskutekniikassa..
Harrastan itse juoksemista ja haluaisin mielellään tavata miehen jonka kanssa vois lenkkeillä. Ajankohta juuri ennen juoksutapahtumaa tuskin kuitenkaan on paras mahdollinen. Jokainen keskittyy omaan suoritukseensa, eikä ainakaan omassa mielessä silloin miesten bongaaminen. Mielestäni juoksuporukat eli ns harjoitteluvaihe olis otollisin hetki tutustumiselle.
Kyllä minut saa tulla "iskemään" lenkillä,
mutta ei todellakaan missään kisassa.
Vaikka otankin rennosti niin silloin ajatukset ovat todella kisassa.
Tavallisella lenkillä on tosi mukava, että joku tulee juttelemaan jos samassa vauhdissa ollaan.
Olen itsekkin elämääni "parannuksen " tehnyt joten voisi olla kivakin vaihtaa ajatuksia,
toiseb samanmoisen kanssa.