Heippa. Voitteko kertoa mulle hiilihydraattidietistä? Mitä saa syödä, mitkä on ehdottomasti kiellettyjä? Mitä esimerkiksi aamupalaksi olisi hyvä syödä? entä päivällinen? Lounas? Ja iltapala? Kiitos etukäteen...
VASTAUKSIA
kiinnostunut asiasta
111001
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
vältellä hiilihydraatteja, suosittelen näitä vähäkalorisia ja proteiinipitoisia ruokia hiilihydraattien vähentämiseksi:
-raejuusto (rasvaton vaihtoehto)
-kalkkunaleike (100g/100kcal.)
-kala, kana, riisi, pasta
-herneet, pavut
-sienet
noita riittää. Juomaksi suosittelen vain vettä tai maitoa. Loppujenlopuksi vähilläkin hiilihydraateilla saa helposti mieleisensä aterian ja samalla vähärasvaisen.
riisi, pasta ja pavut mielestäsi "vähäkalorisia ja proteiinipitoisia ruokia hiilihydraattien vähentämiseksi"? Mene metsään täältä neuvoinesi.
ei taida olla ku vihreät vähähiilarisia.
Riisiä ja pastaa voi tietty syödä kohtuullisesti täysjyvänä, mutta ei kylläkään valkoisena.
Tietysti on hyvä jättää pois huonot hiilihydraatit, sehän on selvää.
Mutta hiilaridiettiä ei kannata viedä niin pitkälle, että alkaa vältellä ihan kaikkia hiilareita ja syödä ainoastaan proteiini- ja rasvapitoista ruokaa. Siinähän jää helposti pois monia tarpeellisia hivenaineita, mineraaleja ja vitamiineja.
Paska ei tuu jos ei syö hiilareita! Siis silloinhan on pakko lihoo, ku vetää vaan protskui, mut mitään ei tuu ulos ja mahaa kivistää eikä jaksa mitään..
liikaa hiilareita niin kaikki tulee kurana läpi ja voi alkaa kämään paskalla kusilaarissa!
on keksitty, niitä tuskin mikään dieetti kieltää.
Kasviksista saa tarpeelliset vitamiinit ja hivenaineet (varsinkin C-vitamiini saattaisi jäädä vähälle jos söisi vain proteiinia ja rasvaa). Ja täysjyväviljasta saa B-vitamiinia.
Nimenomaan kasviksia pitäisi syödä ja täysjyväviljaa. Varoittelinkin aloittajaa nimenomaan siitä, ettei ala pelätä kaikkia hiilareita ja näin vältellä kaikkia viljatuotteita ja jopa joitakin kasviksia. (Joillakin asia valitettavasti on niin, että jopa tiettyjä kasviksiakin vältellään koska niissä on hieman enemmän hiilihydraatteja kuin toisissa. Sen huomaa eräiden palstalla liikkuvien henkilöiden kirjoituksista.)
montaa kasvista jota pitäisi vältellä. Maissi, punajuuri (myöskin nitraattipitoisuutensa vuoksi) ja sit jotkut pavut ja linssit.
Ja sit hedelmistä banaani, viinirypäleet (ja mahdollisesti avokado) eivät oikein sovi hiilaripelkoiselle.
Onko Kiril päästetty lomalle? Yleensä hän puuttuu asioihin, joihin kukaan ei haluaisi hänen puuttuvan, mutta nyt tässä kysytään nimenomaan häneltä neuvoa. Haloo Kiril, herätys!!!
ja tapaillut ystäviä ja tuttavia sekä syönyt kevyitä vähähiilihydraattisia herkkuja kuten kermaista rapukeittoa, lammaspaistia voikastikkeella ja paljon kasviksia. Ternimaitoa vein tuliaisiksi ja siitä tehtiin uunijuustoa. Tuli kyllä syötyä pari palaa ruisleipääkin, kun oli muikunmätiä sipulilla ja smetanalla, mutta perunaa, riisiä tai pastaa en ole syönyt yhtään.