niin hyvää kun se onkin.. tulee syötyä paljon. mutta onko kylmäsavustetussa lohessa pelkästään hyviä rasvoja? ja eikö suolapitoisuuskin ole aika korkea? eli suositteletteko vain herkutellessa sitä vai voiko syödä niin paljon kuin jaksaa? Tietäskö joku vielä kalorimäärän =)
Kiitos!
Kiitos!
Vastaukset 6
Vanhimmat
kylmäsavustetussa kirjolohessa on kaloreita per 100 grammaa noin 800.
Suolaakin melkoisen reippaasti, joten ei ihan ahmimalla kannata syödä, vaikkakin kalan rasva on melko terveellistä.
"kylmäsavustetussa kirjolohessa on kaloreita per 100 grammaa noin 800."
Valehtelet! Finelin mukaan 174 kcal/100 g:
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=861&lang=fi
Kyllä kylmäsavustettu lohi on herkutteluruokaa jota kannattaa syödä vain silloin tällöin sopivina juhlahetkinä.
Pidän savu ja kylmäsavukalasta kovasti mutta viimme aikoina olen vähentänyt syöntiä ja vaihtanut savukalan esim. hiiloskalaan.
Pahinpana ongelmana pidän savukaasuja. Elimistön kannalta ne ovat epäterveellisiä karsinogeenisia myrkkyjä. Määrät on pieniä mutta kukaan ei tiedä varmaa turvarajaa.
Toinen ongelma on suolapitoisuus. Siksi kannattaa kerralla syötävää määrää pitää kohtuudessa.
Rasvojen laatu riippuu kalan alkuperästä. Viljellyn lohen, kirjolohen ja siian rasvat ei ole niin hyviä kuin villikalojen mutta sisältävät kuitenkin runsaasti hyviä rasvoja. Yleensäkkin elintarvikkeissa on sekä hyviä että huonoja rasvoja. Olennaista on mielestäni valita kustakin "tuoteryhmästä" aina parempi.
Pehmyt kasvisrasva on parempi kuin kova voi, savukala on parempi kuin makkara, rypsiöljy on terveellisempi kuin oliiviöljy jne.
Tiedoksi että kylmäsavuissa on yllättäen vähemmän karsinogeeneneja kuin lämminsavuissa. Savuntuotto lämpötila ei ole niin otollinen karsinogeenien muodostuminen kuin lämminsavussa. Yleisestihän puhutaan, että karsinogeeneja tulee vähämmän korkeissa lämpötiloissa, kun palaminen on puhdasta. Tällä tarkoitetaan kuitenkin jo satoja asteita, jopa tuhansia. Normaali savustuslämpötila kuuma savustuspöntössähän on 70-100, riippuen pöntönmallista.
Enemmänkin kiinittäisin huomiota tuohon teollisesti tehtyyn kylmäsavuun, joka tehdään kemikaaleilla kansan selän takana naureskellen. Itse ainakin olen löytänyt myös sellaisia toimittajia, jotka tekevät vielä kylmäsavukalaa aidoilla menetelmillä. Kysy kauppiaaltasi tai etsi netistä...
Oliiviöljy on miljoona kertaa terveellisempää kun rypsiöljy......!
Uuudessakaupungissa Saaristomeren kalassa tehdään aidolla kylmäsavu menetelmällä.