Kokemuksia tukipohjallisista??

Olen teettänyt tukipohjalliset fysiolla. Ne hiertävät ja sattuvat jalkaan lenkin aikana ja loppuvaiheessa aika paljonkin. Onko jollakin kokemusta ko. tilanteesta? Miten pitkään pohjalliset hiertävät ennen kuin jalka tottuu? En tiedä kuinka pitkään tässä jaksaa yrittää..
76297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eivät toimineet fysiolla tehdyt pohjalliset täälläkään. Ihan liian kovat ja kipeyttivät jalkapohjat. Pehmeät geelivaimennetut pohjalliset toimivat sen sijaan hyvin. Eivät kyllä ole oman jalan mukaan tehty, mutta sattuivat olemaan aika lailla samanmuotoiset kuin fysion tekemät. Isoimmissa Intersporteissa tekevät ymmärtääkseni nykyään oman jalan mukaan muovattuja pehmeitä pohjallisia. Kuulostavat hyviltä, mutta kokemusta ei ole.

Äänestä
  • Mitä tarkoittaa; fysiolla tehdyt? Missä sellainen fysio on, joka niitä tekee???

    -tarvitsee sellaiset tukipohjalliset pian!

    Äänestä

Pyydä fyssaria korjaamaan niitä pohjallisia.

Ite teetin myös pohjalliset askellusvirheen takia. Ne hiersivät ensin rakot jalkaholveihin. Sitten niitä korjattiin, mutta nyt oikea pohjallinen vänkää oikean jalkerän niin, että askellus tapahtuu lähinnä jalkaterän ulkosyrjällä. Eli niitä joutuu vieläkin korjaamaan.

Näistä pohjallisista on ollut selvä apu mun askellusvirheeseen, mutta ne on epämukavat käyttää. Ihan kuin olisi jotkin ylimääräiset möykyt jalkaholvien alla.

Olen juossut pohjallisilla n. 50 km. Musta nää on törkeän hintaiset (150 eur).

Äänestä
  • Minulla myös tuo saakelin jalkahovi ongelma-alueena!
    Niin kuin olisi tosiaan pohjalliset mutkalla sukan alla, pitää palata siis vielä asiaan fysion kanssa.

    Tsemppiä sinne, toivottavasti pääset vielä nauttimaan juoksemisesta ilman turhia hiertymiä. Yksi hyvä puoli tässä sentään on: kun/jos pohjallinen tulee kuntoon, maistuu lenkki kaksi kertaa paremmalta.

    Äänestä

Kertokaa onko tukipohjallisista ollut apua , jalan virheasennon vuoksi, jossa kengän kannat kuluvat ulkosyrjästä?
Missä on asiantuntevaa henkilökuntaa Turussa? Toisin sanoen minne kannattaa suunnistaa?

Äänestä
  • Oletko siis lattajalka? Pelkän kenkien kulumisen perusteella ei kannata jalkatukia hankkia. Kaikki lattajalkaisuus tai edes ylipronaatio ei aiheuta kipuja. Sen sijaan jos vaivaa on, ei kun rohkeesti vain teettämään tuet jaloille. Turun tilanteesta en tiedä, mutta oikeat proteesipajat tai paikat, joissa oikea fysioterapeutti ovat puikoissa ovat luetttavia.

    Äänestä

En tiedä Turun tilannetta, mutta sen tiedän, että noihin urheilukauppojen "asiantuntijoihin" ei pidä luottaa. Se on lähinnä myynin edistämistä. Itse olen saanut kunnollisista tukipohjallisista apua, mutta on siinä mutkia ollut.

Ensimmäisen kerran tein tuttavuutta tukipohjalisiin armeijassa. Lättäjalkani eivät tahtoneet marsseja kestää ja avuksi sitten määrättiin tukipohjalliset. Ne tehtiin jostakin metallista. Koko prosessi oli hieman nöyryyttäävä (lättäjalkainen mies...). Tuntui, että asia siitä vain paheni, sellaisten kanssa marssiessa kivut vain pahenivat. Joten meni hampaan puremiseksi ja helvetin kipeillä jaloilla sitten homma kunnialla läpi. Mutta samalla kyllä jaloista häipuivät loputkin holvit ja leveys lisääntyi.

Siinä sitten ajatus oli, että ei tukipohjallisia koskaan meikäläiselle. Joskus vuosien päästä huomasin, että noita tukia on alettu tekemään muustakin kuin metallista. Kävin lääkärin kanssa neuvottelmassa, kun oli tuo juoksuharrastuksen edistäminen mielessä. No, jaloissa oli siis kaikki pienessä, pronaatio, leveys ja lättäjalka. Lääkäri neuvoit ortopedia suutarille, joka sitten mittaili, teki kipsivaloksen ja mustekuvia. Sain siis tarkaan omaan jalkaan tehdyt pohjalliset, jotka olivat jotakin josutavaa muovia.

Tällä tyylillä on menty vuosikymmeniä. Tuet pitää tarkistaa parin vuoden välein ja niitä pitää olla useampaan tarpeeseen. Juoksu on alanut maistua, kun kenkään sujauttaa oman mitään mukaan tehdyn pohjalliset. Työssä käytän nauhakenkiä, niissä on on sitten omat tukipohjallisensa. Tilanne on se, etten juuri lainkaan viitsi kävellä ilman jalkatukia.

Että kannattaa panostaa jalkatukiin. Jalan virheasennot säteilevät vuosien myötä polvi- ja selkäkipuina. Ei siis ole turhaa touhua. Vähän se kustantaa, eikä se armeija-aikainen nolotus lättäjaloista ole hellittänyt, mutta tuollahan ne kengän sisällä piilossa ovat!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


*samperi* kirjoitti:

Olen teettänyt tukipohjalliset fysiolla. Ne hiertävät ja sattuvat jalkaan lenkin aikana ja loppuvaiheessa aika paljonkin. Onko jollakin kokemusta ko. tilanteesta? Miten pitkään pohjalliset hiertävät ennen kuin jalka tottuu? En tiedä kuinka pitkään tässä jaksaa yrittää..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu