Eläinten nimet sekaisin

Simpanssi nimeltä Cheeta täytti 75 vuotta ja media hehkutti tapausta ympäri maailmaa.
Suomessa nimi vääntyi jostain syystä muotoon Cheetah, millä tarkoitetaan leopardia.
Mistä lienee johtunut?
1144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Saihan jenkkimedia unkarilaissyntyisestä uimarista nimeltä János Weißmüller filmitähden nimeltä Johnny Weissmuller, joten ei ihme jos suomalaismediastakin osa sortuu.

Ovatko muuten eläinten nimet itselläsi täysin hallussa? Minun tietääkseni cheetah ei ole leopardi eli pantteri (Panthera pardus) vaan pienempi ja vieläkin kiivaammin liikkuva kissaeläin gepardi (Acinonyx jubatus).

Olikos se niin, että Cheeta oli orpo apina, jonka joko leopardit tai gepardit olivat kasvattaneet?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Molli kirjoitti:

Simpanssi nimeltä Cheeta täytti 75 vuotta ja media hehkutti tapausta ympäri maailmaa.
Suomessa nimi vääntyi jostain syystä muotoon Cheetah, millä tarkoitetaan leopardia.
Mistä lienee johtunut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu