Haluaisin kysyä fysiikan alan opiskelijoilta tai ammattilaisilta mielipiteitä/teorioita skalaari-aaltoihin.
Eli että mitä tapahtuu kun syötetään sähköenergiaa kaksijohtimiseen kelaan niin että virta kulkee johtimissa päinvastaisiin suuntiin kumoten magnettikentät. Tai mitä tapahtuu Caduceuksen kelassa?
Tutkitaanko tätä ilmiötä missään yliopistossa tai onko se yleensäkään tuttu fyysikoille?
Kun ilmiötä ei fysiikka hyväksy eikä se ole tiedettä niin voisinko siis perustaa oman kännykkäverkon ja käyttää kaikkia taajuusalueita täysin vapaasti koska skalaariaallot eivät mitenkään häiritse radioaaltoja eikä ole olemassa mitään säädöksiä niiden käyttöä rajoittamaan?
Tässä Jean-Louis Naudinin skalaariaalto lähetin:
http://jnaudin.free.fr/html/sclxmtr.htm
Jos antennin vielä sulkee vaikkapa alumiiniputken sisään niin sehän estää 100% radioaaltojen säteilyn ja radiolaite varmasti saisi telehallinon hyväksynnän?
Skalaari aallot
7
2368
Vastaukset
- 9871234ohd
> voisinko siis perustaa oman kännykkäverkon ja
> käyttää kaikkia taajuusalueita täysin vapaasti
> koska skalaariaallot eivät mitenkään häiritse
> radioaaltoja eikä ole olemassa mitään
> säädöksiä niiden käyttöä rajoittamaan?
Liikenneministeriö tms. taho tietää tähän vastauksen. - Ideanisti
Jos käämit ovat samanlaisia ja virrat yhtä suuria, ei magneettikenttää synny, koska ne kumoavat toisensa. Kelat vain lämpenevät. Mainitsemaasi miestä(?) en tunne. Ei ole koulukavereitani.
Käämintäkuvassa lanka ja virran suunta kiertää katsomissuunnasta vastapäivään sydäntä sekä mennessä että tullessa?
- kelapellekäämi
Tein tuollaisen caduceuksen kelan johon kait viittasit että "miten niin kumoaa".
Kela on kokoa Halk:75mm Kork:386mm ja siinä on 11 solmupistettä, toisellap. 6 ja toisella 5.
Kun kelan laittaa TVhin antennin tilalle niin aivan hyvin näkyvät kanavat. Joten eihän todellakaan mitään kumoamista tapahdu koska kykenee vastaanottamaan tavallisia elektromagneettisia aaltoja...?
- se hyväksy
mikäli et häiritse normaalia radiotoimintaa.
Mittaukset todistaisivat asian.
Tyyppihyväksynnässä varmaankin on oltava mallikappale.
Jos rupet markkinoimaan verkkoa yksityisille, voi muut instanssit olla kiinnostuneita asiasta.
Lähinnä kuluttajaviranomaiset.
Sähköä johtavan pinnan läpi pääsee magneettikenttä.
Epäilen sen olevan onnistuneen kokeen takana.
Magneettikenttälähetin ei kuitenkaan kuulu kauas.
En jaksanut tutkia kytkentää, myönnettäköön. - antennina
Eikös tuo ferriittisauva-antenni. Sellaista käytetään monissa radioissa vastaanottoon.
http://www.radio-electronics.com/info/antennas/ferrite_rod_antenna/ferrite_rod_antenna.php
Koska ferriittisauva käyttää radioaallosta vain magneettista aallon komponenttia, ei alumiinikotelo juurikaan vaimenna vastaanottoa. Toisin kuin tavallisella piiska-antennilla, mikä käyttää radioaallon sähkökenttää. Ja sama pätee myös tavalliseen peltikoteloon, kotelo täytyisi olla myy-metallista jos olisi tarkoitus vaimentaa magneettikenttää. Varsinkin AM alueella, missä aallonpituus on metrien luokkaa.
Lähettimessä ferriittisauvaa ei juurikaan käytetä, koska se lämpiää liikaa suurilla tehoilla.- kelapellekäämi
Mikä tämä pitkittäisaalto sitten on? (longitudinal wave, Tesla wave)
Nikola Tesla mainitsi jossain että allolla ei ole nopeutta vaan se on välitön kaikkialla, nopeus on siis ääretön.
Voisi siis kuvitella että normaali sähkömagneettinen aalto olisi "pneumatiikkaa" ja pitkittäisaalto "hydrauliikkaa", jos ajatellaan välittäjäaineen kokoonpuristuvuutta.
Haluaisin vielä korostaa että tuskin löytyy yhtään Teslan väittämää, joka olisi tieteellisesti vääräksi todistettu. Tai Teslan laitetta joka ei toimisi. Toisalta varmasti jotkin termit joita hän käytti ovat eri kuin nykyään.
http://www.tesla.hu/tesla/tesla.htm
http://www.tesla.hu/tesla/patents/c-142352.006/c_006_18.gif
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6516973Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?414694HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa2982676- 1381954
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1321569Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3961512- 161429
Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101293Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki191155mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k101079