Devils Problems

Eli tässä pientä päänvaivaa:
http://koti.mbnet.fi/hnk/S%e4l%e4%e4
Se on tuo tehtävä.tif
5452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ope mokas tehtävää laatiessaan.

Äänestä
  • Tuo Liisan lasku on ilman muuta oikein ,ja jos Matin vastaus on joku muu,niin sen on pakko olla väärin.

    Laskin tuon alan toisella tavalla käyttäen kosinilausetta muutamaan kertaan ,ja tuo Liisan tulos on kyllä oikea.

    En osaa sanoa mikä tuossa Matilla viiraa.

    Äänestä

Nuo eivät ole kolmioita, vaikka näyttääkin äkkisiltään että ovat.Eli siis niiden pinta-alaa ei voi laskea niin, että kanta*korkeus jaetaan kahdella.

Siis Matti laski väärin.

Äänestä
  • Eivät edes lähelläkään kolmioita.
    Sitä siis tarkoitti tuo kknh:n "opettajan moka".
    Kuvio on piirretty täysin väärin.

    Äänestä

  • Alice kirjoitti:

    Eivät edes lähelläkään kolmioita.
    Sitä siis tarkoitti tuo kknh:n "opettajan moka".
    Kuvio on piirretty täysin väärin.

    Tämä on täällä aikasemminkin ollut käsittelyssä. Itse laskisin puolisuunnikkaan ala vähennettynä yläkolmion ala.

    Onhan tuo vähän ilkeää johdattaa kuvalla harhaan, mutta toisaalta se opettaa siihen, ettei silmä kerro aina totuutta. Joskus jopa mallikuva on tahallaan piirretty hieman väärin joissain tehtävissä. Aika yleisiä oppilaiden oletuksia ovat esimerkiksi, että kuvan kolmio on suorakulmainen, sillä kulma näyttää suoralta kulmalta.

    Jos tarkasti katsoo tuota kuvaa, niin itseasiassa katkoviivat eivät aivan mene pisteen E päältä. Tosi tilanteessakin ne menevät hyvin läheltä sitä. Enpä siis menisi tuomitsemaan tehtävän laatijaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hnkk kirjoitti:

Eli tässä pientä päänvaivaa:
http://koti.mbnet.fi/hnk/S%e4l%e4%e4
Se on tuo tehtävä.tif

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu