En oikein koskaan saanut itseäni pk- ja intervellitreeneillä hyvään maratonkuntoon. Ajat olivat yli neljän tunnin tasoa. Sitten maailmaa nähnyt ystäväni neuvoi nostamaan vauhtikestävyyttäni; kuntoni ei nousisi, mutta pystyisin juoksemaan maratonin huomattavasti kovemmalla rasitustasolla.
Aloitin juoksemalla täysillä 15 - 16 km:n lenkkejä. Alussa meinasi henki lähteä, mutta siitä se sitten alkoi sujumaan ja aika painui tunnin pintaan. Lisäsin matkaa 20 km:iin ja aika asettui 1.17 - 1.18:n tasolle. Puolikkaan maratonin vedin aikaan 1.15! Olin aika kovassa kunnossa!
Nyt on tavoitteenä maraton alle kolmeen tuntiin.
Näin se kunto nousee, mutta tarkkana pitää olla. Auttaa paljon, jos on ammattilainen valvomassa palautumista ja elimistön tilaa.
VAUHTIKESTÄVYYS on tärkeintä
10
993
Vastaukset
- ole koskaan
intervellitreenillä saanut koskaan itseäni kuntoon. On se kummallista, ammattilaiset apuna ja kaikki. Aloin myös juosta 20 kilsan lenkkejä täysillä ( vauhtikestävyyttä !) Että näin meillä ! KAIKENMAAILMAN PROVOT TAI IDIOOTIT TÄÄLLÄ LEUKAILEE !!!
- Anonyymi
Minäkin olen vedellyt paljon intervalleja jo vuosien ajan. Onhan se kiva rallatella, mutta maratonkuntoa se ei ole kehittänyt mitenkään. Pari kilsaa alussa on rentoa ja sitten väsyttää. Pitäisiköhän alkaa panostamaan vauhtikestävyyteen?
- Anonyymi
Juu. Peruskuntopohjat pitää olla kunnossa, niin sitten maraton menee helposti alle kolmen, kunhan vähän yrittää. Minulla päinvastainen ongelma, vauhtikestävä mutta huonokuntoinen.
- Anonyymi
Juu. Norjalaista vauhtikestävyyttä niin kyllä kulkee valkoisella ukollakin.
- Anonyymi
Kiitos tästä motivaatiopläjäyksestä. Olen samaa mieltä. Vauhtikestävyys saa huonokuntoiseenkin liikettä.
- Anonyymi
Minustakin tuntuu, että intervallitreeni ei kehitä vauhtikestävyyttä. Kyllä se vauhtikestävyys kehittyy vauhtikestävyystreenillä. Vauhtileikittelemällä tulee hyvä vauhtileikittelijä.
- Anonyymi
Vauhtikestävyys kehittää. Toki peruskuntoa lisäksi.
- Anonyymi
Tv-kovat kehittää tavisläskin peruskuntoa parhaiten. Intervallit menee mulla aina anaerobiselle puolelle.
- Anonyymi
Ei pidä ahnehtia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2204219Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692715Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932411- 472343
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua381597Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5321350- 571320
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951316- 761291
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251186