Kemijärven suomu

paikka johon lentomäki rakennetaan. Sitä on suunniteltu 10 vuotta ja on hyvin suunniteltu projekti joka viedään loppuun asti.
111248
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Luulet!! Kuokkaa ei ole vielä suomun kylkeen isketty.

Äänestä
  • työvälineet käytettävissä kuin kuokka!

    Äänestä

Näin on. Suomun suunnitelma on realistinen ja toteutuskelpoinen. Tänä Aavasaksan hanke on yhtä älytön kuin muutama vuosi sitten esitetty Tahkovuoren korotus suunnitelma. Että korotettaisiin mäkeä vaatimattomat 400m. Ei kai siihen edes suunnittelijat uskoneet, yrittivät vaan jotenkin rahastaa sillä ja HYPETTÄÄ Tahkoa (siinä taisivat jopa onnistua).

Äänestä
  • laittavat huipulle lisää ja kaivavat juurelle montun.

    Äänestä

  • tahkon korottaa kirjoitti:

    laittavat huipulle lisää ja kaivavat juurelle montun.

    ja tyhjentävät sen edessä olevan järven...

    Äänestä

Eipä eilen Aavasaksata mainittu sanakaan, kun puhuttiin lentomäestä uutisissa. Suomullehan se tulee.
Taas Ylitorniolla paloi aikaa ja rahaa aivan hukkaan.
No olipahan se varmaan mielenkiintoinen projekti niin kauan aikaa kun sitä riitti. :o)

Äänestä

Johan se Kemijärvi nyt sai muurhaisia perseeseen kun Ylitornio alkoi puuhata Aavasaksaa.
Ei oikein, kyllä Aavasaksallakin on mahdollisuuksia.

Äänestä

Niin. Onko otettu Suomulla huomioon tuuliolosuhteita, jotka ovat kymmenessä vuodessa muuttuneet tosi rajusti. Kannattaako rakentaa mäkeä, josta ei voi hypätä silloin kun kisakalenteri sanoo, vaan joskus, kun on tyyntä. Lyhyellä aikavälillä kisakalenterin luominen, tai muuttaminen on ainakin nyt vaikeaa. Ilmastonmuutoksen myötä joudutaan ehkä varautumaan useampaan vaihtoehtoon jo kalenteria laadittaessa. Tällöin voisi ajatella esim. viikon ennustettavuuden aikaa, jolloin lopullisesti päätetään, missä lentomäessä ko. cupin kisa pidetään. Silloin Suomullakin olis mahdollisuuksia saada joku kisa hoidettavakseen.

Äänestä

Paljonkohan oikesti tulisi maksamaan kallion sisään louhittu katettu lentomäki. Korkeus eroa pelkällä alastulo rinteellä on yli 130m. Eipä juuri noin korkeita ja leveitä halleja maailmalla ole rakennettu, myös katsojat kun tarvitsevat tilat.
Tuo "lähtöputki" on myös surkea esitys aiheesta.
Tuollaisilla korkeuseroilla se muodostaa piipun jossa käy jatkuva tuuli.
Kannattaisi tehdä ensin K30m testimäki ennenkuin aloittaa edes puhuminen K250 mäestä.
Taitavat karteelliset Lahtelaiset vain haluta sotkea Suomun suunnitelmia, jotta omat Lahden mäet eivät saisi TODELLISTA kilpailijaa jossa on lunta ja talvi myös tulevina talvina.

Äänestä

todenteolla!

Äänestä
  • Jahas, mistähän tämä tieto?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


on ainoa kirjoitti:

paikka johon lentomäki rakennetaan. Sitä on suunniteltu 10 vuotta ja on hyvin suunniteltu projekti joka viedään loppuun asti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu