Nyt muuten pelottaa.

Nyt muuten pelottaa.
Pelkään oman mielenterveyteni puolesta.
Minulta loppui keskiviikkona lääkkeet, Efexor Depot 2 x 75 mg. En hakenut lisää, ajattelin että katson miten pärjään ilman. Eilen alkoi jo tulla epämääräisiä tuntemuksia, lähinnä päässä. Kun silmiä liikuttaa nopeasti oikealle tai vasemmalle, tuntuu nopea "humahdus" päässä - epämiellyttävä huimauksen tunne.
Tänään olen ollut muuten vaan todella hermostunut. Eräs vertaistukityhmän vetäjä on yrittänyt soittaa jo muutaman päivän ajan, en ole tahtonut vastata. Nyt hän laittoi tekstarin, että on ottanut yhteyttä terapeutteihini. Olen hyvin huolissani, pelkään että kohta puhelin soi ja terapeutti yrittää tavoitella. Olen varma, että tipun tuolilta säikähdyksestä, jos puhelin nyt soi, joten laitoin puhelimen piippaukselle.

Olen 21-vuotias nuori nainen. Asun yksin. Eiväthän terapeuttini saa ottaa yhteyttä äitiini tämän perusteella, etten ole vastannut sen ryhmänvetäjän soittoihin? Yritän kyllä vastata puhelimeen, jos terapeutit itse soittavat.
En kestä, jos vanhempiini otetaan yhteyttä. Pelkään tätä jopa enemmän, kuin puhelimen soimista.

Olen hyvin, hyvin huolissani itsestäni. Pelkään että sekoan. Vai olenko jo seonnut?

En halua syödä lääkkeitä enää koskaan. Taustalla on n. 6 vuotta masennusta sekä muita erinäisiä ongelmia - sos. tilanteiden pelkoa, syömishäiriö, päihteitä ym. Nykyään en käytä muita päihteitä, kuin alkoholia satunnaisesti.

Mikähän tämän viestin pointti oli?

Ehkä se, että halusin ilmaista pelkoni. Olenko oikeasti mennyt sekaisin? Jäänkö tällaiseksi? Vai mikä pahinta - sekoanko vielä pahemmin?
2373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

oireet joita kuvaat humauksiksi, ovat vierotus oireita, jotka kuuluvat tyypillisesti nimenomaan efexorin lopettamiseen. Missään nimessä et olisi saanut itse lopettaa ko lääkettä, ja koska olet ottanut 150mg/vrk olisi vierottautuminen pitänyt aloittaa ensin niin, että vähennät annosta pikkuhiljaa. Missään nimessä ei pitäisi lopettaa lääkitystä ominpäin ja yhtäkkiä, varsinkin kun ja jos niillä on taipunus aiheuttaa vieroitusoireita,jotka saattavat pahentaa myös psyykkistä kuntoa.
Jos haet lisää nyt, voit jatkaa lääkitystä ja olo helpottuu, sitten puhut terapeuttisi kanssa halustasi lopettaa ne, ja hän neuvoo sinulle miten se olisi parasta tehdä oikein ja turvallisesti.

Äänestä

"Nyt muuten pelottaa.
Pelkään oman mielenterveyteni puolesta.
Minulta loppui keskiviikkona lääkkeet, Efexor Depot 2 x 75 mg. En hakenut lisää, ajattelin että katson miten pärjään ilman. Eilen alkoi..."

Minusta olet nyt nähnyt mitä tapahtuu kun jättää lääkkeet nopeasti pois. Nyt apteekkiin hakemaan lääkettä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hämillään, huolissaan, pelo... kirjoitti:

Nyt muuten pelottaa.
Pelkään oman mielenterveyteni puolesta.
Minulta loppui keskiviikkona lääkkeet, Efexor Depot 2 x 75 mg. En hakenut lisää, ajattelin että katson miten pärjään ilman. Eilen alkoi jo tulla epämääräisiä tuntemuksia, lähinnä päässä. Kun silmiä liikuttaa nopeasti oikealle tai vasemmalle, tuntuu nopea "humahdus" päässä - epämiellyttävä huimauksen tunne.
Tänään olen ollut muuten vaan todella hermostunut. Eräs vertaistukityhmän vetäjä on yrittänyt soittaa jo muutaman päivän ajan, en ole tahtonut vastata. Nyt hän laittoi tekstarin, että on ottanut yhteyttä terapeutteihini. Olen hyvin huolissani, pelkään että kohta puhelin soi ja terapeutti yrittää tavoitella. Olen varma, että tipun tuolilta säikähdyksestä, jos puhelin nyt soi, joten laitoin puhelimen piippaukselle.

Olen 21-vuotias nuori nainen. Asun yksin. Eiväthän terapeuttini saa ottaa yhteyttä äitiini tämän perusteella, etten ole vastannut sen ryhmänvetäjän soittoihin? Yritän kyllä vastata puhelimeen, jos terapeutit itse soittavat.
En kestä, jos vanhempiini otetaan yhteyttä. Pelkään tätä jopa enemmän, kuin puhelimen soimista.

Olen hyvin, hyvin huolissani itsestäni. Pelkään että sekoan. Vai olenko jo seonnut?

En halua syödä lääkkeitä enää koskaan. Taustalla on n. 6 vuotta masennusta sekä muita erinäisiä ongelmia - sos. tilanteiden pelkoa, syömishäiriö, päihteitä ym. Nykyään en käytä muita päihteitä, kuin alkoholia satunnaisesti.

Mikähän tämän viestin pointti oli?

Ehkä se, että halusin ilmaista pelkoni. Olenko oikeasti mennyt sekaisin? Jäänkö tällaiseksi? Vai mikä pahinta - sekoanko vielä pahemmin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu