Kesäkuntoon näin lyhyessä ajassa, onko mahdollista?

mömmmmö

Heippa! Olen 158/50 ja mulla on maha ja jenkkakahvat, haluan niistä eroon kesäksi ja myös pysyvästi sen jälkeen. Voisiko joku helppiä kun tarviin kipeesti apua. Miten mun pitäis alottaa ja mitä syödä? Kiitos teille jotka vaivaudutte :)

25

13146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • g0ldie

      Allekirjoittanut aloitti kesäkuntoon 2007 -projektinsa vuoden 2005 loppupuolella ja näyttää siltä että tää jää vähän vajaaksi, vielä roikkuu hieman löysää... eli joskus nää vie vähän pidemmän aikaa :D

      Paras temppu mitä voit tehdä on lisätä ihan mitä vaan kuntoilua - kävelyä, hölkkää, uintia, sulkapalloa, punttistreeniä, mistä vaan tykkäätkään - ja samalla karsia ruokavaliosta ylimääräiset pois; karkit, pullat, limut ym ilmiselvät jäävät suosiolla kauppaan, vaalea leipä vaihtuu täysjyväruisleiväksi, osan perunoista / riisistä ym voi korvata kasviksilla ... ja tulosta tulee, ei välttämättä heti ensi kesäksi mutta pitkällä tähtäimellä parhaiten.

      • ehtii paljon..

        jos viitsii ja jaksaa. Kova työ mutta nopeiten tuloksia saa kun aloitat juoksun (kovin kulutus)
        ja kuntosalitreenit, 6 päivää viikossa ja tosiaan niinkuin edellinen sanoi turhat kalorit pois. Syö huonojen hiilarien sijaan matalan GI:n hiilareita. Lisäät ruokavalioon kasviksia ja hedelmiä ja hyvälaatuista proteiinia. Kovetetut rasvat pois ja sijaan hyviä rasvoja omega3 ja 6.

        Siinäpä se. Mutta nopeita tuloksia saa tietenkin vain kovalla työllä enää. Ensi kesäksi sitten ehtii paremmin.


      • siitä
        ehtii paljon.. kirjoitti:

        jos viitsii ja jaksaa. Kova työ mutta nopeiten tuloksia saa kun aloitat juoksun (kovin kulutus)
        ja kuntosalitreenit, 6 päivää viikossa ja tosiaan niinkuin edellinen sanoi turhat kalorit pois. Syö huonojen hiilarien sijaan matalan GI:n hiilareita. Lisäät ruokavalioon kasviksia ja hedelmiä ja hyvälaatuista proteiinia. Kovetetut rasvat pois ja sijaan hyviä rasvoja omega3 ja 6.

        Siinäpä se. Mutta nopeita tuloksia saa tietenkin vain kovalla työllä enää. Ensi kesäksi sitten ehtii paremmin.

        kuntosalilla käymisestä hyötyä (lihaksille), jos laihduttaa samalla?


      • Tai_ga

        Sama homma täällä. Aloitin kesäkuntoon 2007 oikeastaan jo vuoden 2004 keväällä. Viime loppukesästä oli jo aika kivaa tulosta... mutta tänä kesänä olen oikeasti vasta minihamekunnossa. Miehet vapiskaa ;)))

        g0ldie tuossa neuvoikin ihan hyviä treenejä. Kun aloitat tänään, huomaat varmasti eroa jo loppukesästä ja kun jatkat samaa rataa niin ensi vuonna samaan aikaan huomattavasti olet paremmassa kuosissa.


      • Tai_ga
        siitä kirjoitti:

        kuntosalilla käymisestä hyötyä (lihaksille), jos laihduttaa samalla?

        Kuntosalitreeni muokkaa kroppaa parhaiten. Lihakset vahvistuvat ja rasvaa palaa. Laihduttajille suosittelen pitkää alkuveryttelyä 30min eteenpäin rasvanpoltollisesta sekä kuntoa nostavasta vaikutuksesta.


      • ne lihakset
        Tai_ga kirjoitti:

        Kuntosalitreeni muokkaa kroppaa parhaiten. Lihakset vahvistuvat ja rasvaa palaa. Laihduttajille suosittelen pitkää alkuveryttelyä 30min eteenpäin rasvanpoltollisesta sekä kuntoa nostavasta vaikutuksesta.

        oikeasti vahvistua, vaikka energiaa saa vähemmän kuin kuluttaa?


      • Tai_ga
        ne lihakset kirjoitti:

        oikeasti vahvistua, vaikka energiaa saa vähemmän kuin kuluttaa?

        Siis kuntosalilla voidaan harjoittaa mm. peruskuntoa/kestävyyttä, voimatreeniä, maksimivoimaa, hyrerofistaharjoittelua sekä nopeusvoimaa.

        Peruskuntoharjoittelu tähtää luonnollisesti pitkien sarjojen kautta lihaskunnon kohentamiseen. Tällöin lihakset vahvistuvat :) Kaikki kuntosaliharjoittelu ei siis tähtää suurempaan lihasmassaan ja nimenomaan nopeiden lihasten kasvuun, joka näkyy sitten ulkoisesti 'suurina lihaksina' ja vaatii asiaan syvemmin perehtymistä, omistautuvaa harjoittelua ja ruokavaliota sekä erityisesti niitä pluskaloreita ja riittävää proteiinin saantia.

        Kuntosaliharjoittelu lisää tehokkaasti lihasvoimaa ja parantaa tuki- ja liikuntaelimistön liikkuvuutta. Hyväkuntoinen lihaksisto pitää vartalon ryhdikkäänä, auttaa jaksamaan töissä ja arjessa

        Tässä pari linkkiä kuntosaliharjoittelusta:
        http://www.kansala.com/harjotus.htm
        http://www.mmkuntotalo.com/index.html?n=1027
        http://www.pakkotoisto.com/
        http://www.bookplus.fi/product.php?isbn=9789518462999&CustID=201e4e0d1b5378e7844820017d4ff8f9

        Personaltrainereista:
        http://www.nicehouse.fi/liikunta/valmentajan/trainer.htm
        http://www.nicehouse.fi/liikunta/valmentajan/trainer.htm
        http://www.kunto.fi/index.php?id=324


      • ehtii paljon...
        siitä kirjoitti:

        kuntosalilla käymisestä hyötyä (lihaksille), jos laihduttaa samalla?

        Lihastreeni laihduttamisen aikana proteiinin lisäyksen kanssa ruokavalioon on tärkeää nimenomaan siksi ettet menettäisi lihasmassaa vaan rasvaa. Lisäksi proteiini (ja lihakset) myös polttaakin rasvaa.


    • PT*

      Pysyvästi hyvään kuntoon vaatii jo ihan elämäntapa muutoksen. Liikunnasta,hikoilusta joko pitää tai sitten ei pidä. Joka päivä voi ostaa karkkipussin ja ajatella, että käyn sitten vaikka vkloppuna kävelemässä. Itsensä huijaamista. Mutta jos tahtoa on niin ei muuta kuin menoksi. 22. huhtikuuta ja kesäkuntoon pitäisi päästä. Nuo sinun mitat sanovat, että aika vähän voi olla sitä ylimääräistä. En tiedä sun ikääsi, mutta lasken 18v tytön mukaan kevyellä päivärytmillä ilman mitään liikuntaa ja kevyellä työllä/opiskelulla kulutuksesti olisi:

      Arvioitu TAVOITE 1473 kcal vuorokaudessa (tällä kalorimäärällä et laihdu etkä kasva)

      60min liikuntaa kuntosali, aerobic, hölkkä, reipas kävely nostaisi sun päivän kulutuksen 1742 kcal vuorokaudessa (tällä kalorimäärällä et laihdu etkä kasva)

      Ja kuten on todettua paikallisesti ei voi laihduttaa mitään osaa, vaan rasva lähtee sitten eripaikoista eri aikaa, yleensä vatsan seudulta viimisenä, jenkkakahvat kyllä saa suht nopeasti pois, ainakin sinun painoisella ei voi olla mitään kauheita jenkkiksiä.

      Suosittelen kyllä liikunnan määrän lisäämistä reippaasti, alussa maltillisen pituisia ja kevyehköjäkin treenejä, ettei paikat hajoa. Mutta kuitenkin niin, että hiki lentää ja tuntuu, että jotain olisi tehty. =) Mielenkiinto hommaan menee yleensä myös jos homman aloittaa liian rankasti, joten pienin askelin lisäämään liikuntaa. 2kk aikaa, monet sanovat, että 8kg on mahdollisuus pudottaa tuossa ajassa. Kovin pysyvää se ei ole välttämättä ja lihasta siinä voi palaa myös. Mutta otat alkuun nyt semmoiset -500kcal pois päivittäin, tuota tahdilla laihtuisit 0.5kg/vko, eli 4kg 2kk aikana.
      Lasket laskurilla www.kalorilaskuri.fi päivän syömiset laskuri laskee kalorit yms valmiiksi, sinne syötät päivän syömiset ja sitten katsot mistä voit vähentää. Pääsääntöisesti hiilihydraateista. Lisäät proteiinin määrää ruokavaliossa. Elikkä rahkaa,raejuustoa, kananmunaa,kanaa yms. Omega 3&6 rasvoja myös pitää saada, eli hyviä rasvoja varsinkin illalla. Kalasta saa myös hyviä rasvoja paljon ja paljon proteiinia. Mutta unohda kalapuikot. :D

      Voit kokeilla tyhjään vatsaan aerobisia aamulla. Eri sykealueella tehtäviä treeniä kannattaa vaihdella. Yksi parhaimpia rasvanpolttajia on erilaiset intervallivedot eli vaikka 5min lämmittely, 30sec kova vauhti, 30sec keskitaso, 30sec kova vauhti etc.. Noita voi tehdä kuntopyörällä, juosten (spurttia), soutulaitteella yms. Mutta jos olet juoksua harrastellut niin lenkkeily on varmasti loistava rasvanpolttaja. Nyt kun kesä tulee niin pidemmät pyöräilylenkit reippaalla vauhdilla, rullaluistelu, sauvakävely, kuntosali harjoittelu, bodypump. Kaikki toimivat mainiosti rasvanpolttoa ajattelen, mikäli pidät mielessä seuraavan; kulutat enemmän kuin syöt. Eli kulutuksen pitäisi olla kovempi, kuin mitä saat kaloreita päivässä ja tuo tulisi olla -500kcal miinuksella, tarkottaisi se n.1200kcal/pvä, jos tuo 1700kcal pitää paikkaansa. Seuraat vaa^asta, että paino putoaa. KErran viikossa laitat vihkoon ylös painon samana päivänä ja kellon aikana tyhjällä vatsalla punnitset aamupainon. Paino voi heitellä aluksi, mutta ei hätää.

      Pääasia on vaan että lähdet sinne ulos tai salille tekemään niitä harjoituksia, ei siinä heti tarvitse sydänkohtauksen partaalla vetää. Muistat myös siistiä ruokavaliota ja panostaa proteiinipainotteiseen ruokavalioon, iltasin varsinkin jätät turhat hiilihydraatit(iltamurot,leivät yms) pois ja korvaat ne vaikka munakkaalla, rahkalla pakastemarjoilla tms. Aamupalalle puuroa(ei sokeria) maitoa maltillisesti dietillä, koska se sisältää hiilareita aika reippaasti paljon käytettynä. Muistat juoda useita litroja vettä päivässä se on tärkeää. Kokojyvä tuotteita vaaleiden tilalle niin energiaa riittää paremmin.

      Sitten vaan tsemppiä ja toivottavasti innostut liikunnassa siinä määrin, että otat sen elämäntavaksi, etkä päästä enää itseä vastaavaan kuntoon, tosin vaikea vieläkään uskoa, että sinun kokoisella pienellä tytöllä voisi olla kauheasti ylimääräistä, mutta näillä vinkeillä saat varmasti pian tulosta. Tsemppiä!

    • liian myöhään alotit..ei onnistu enää,sorry!

      ota tavotteeks kesä 2008 ja alotat nyt, ni saatat onnistua! ;)

      • kato mittoja

        eihän tässä olla kehonrakentajaa tekemässä vaan diettaamassa!!


      • kato mittoja kirjoitti:

        eihän tässä olla kehonrakentajaa tekemässä vaan diettaamassa!!

        kirjottaja valitti mahasta ja jenkkakahvoista! ne ei enää täks kesäks poistu! mitoista huolimatta!


      • trainer
        TheOne kirjoitti:

        kirjottaja valitti mahasta ja jenkkakahvoista! ne ei enää täks kesäks poistu! mitoista huolimatta!

        Niin siis jos kesä tulee vasta ensi vuonna niin ihan kohtalaiseen kuntoon pääsee järkevällä ruokavaliolla ja tiukalla treenillä.Mua ärsyttää suuresti kun naistenlehdissä sanotaan että voi vielä päästä kesäkuntoon,jos nyt ajattelee että kesä alkaa siinä 1.6.Kyllä vuosi on realistinen aika jos ei hirvesäti ylimääräistä ole,pari vuotta sitten jos on reilusti tiputettavaa ja muokattavaa :)
        Yleensä nämä kesäkuntoon haluavat ovat niitä jotka luulevat että elämä on täydellistä kunhan saa sen 5kg pois vaikka ei kukaan sitä edes huomaa. Minusta on mahtavaa että ihmiset harrastavat liikuntaa,mutta turha vetää jotain naistenlehtien 3vkon kuureja kun kyseessä on elämäntapa josta on paljon enemmän hyötyä kun että ehkä jenkkakahvat ovat vähän pienemmät.


      • SportM*
        trainer kirjoitti:

        Niin siis jos kesä tulee vasta ensi vuonna niin ihan kohtalaiseen kuntoon pääsee järkevällä ruokavaliolla ja tiukalla treenillä.Mua ärsyttää suuresti kun naistenlehdissä sanotaan että voi vielä päästä kesäkuntoon,jos nyt ajattelee että kesä alkaa siinä 1.6.Kyllä vuosi on realistinen aika jos ei hirvesäti ylimääräistä ole,pari vuotta sitten jos on reilusti tiputettavaa ja muokattavaa :)
        Yleensä nämä kesäkuntoon haluavat ovat niitä jotka luulevat että elämä on täydellistä kunhan saa sen 5kg pois vaikka ei kukaan sitä edes huomaa. Minusta on mahtavaa että ihmiset harrastavat liikuntaa,mutta turha vetää jotain naistenlehtien 3vkon kuureja kun kyseessä on elämäntapa josta on paljon enemmän hyötyä kun että ehkä jenkkakahvat ovat vähän pienemmät.

        Alkuperäisen kysyjän paino 50kg, siitä 5kg pois juhannukseksi, kyllä sen jo huomaa. Muutenkin aika hoikka tyttö mittojen mukaan. Tuon enempää kannata edes laihduttaa, tuon jälkeen sitten vaan salille treenaamaan säännöllisesti niin kroppa muutuu paremman näköiseksi kun saadaan pikkasen lihasta ja muotoa. Mutta toki dietin aikanakin kannattaa yhdistää lihaskunto sekä aerobista treeniä.


      • fatsomaha
        SportM* kirjoitti:

        Alkuperäisen kysyjän paino 50kg, siitä 5kg pois juhannukseksi, kyllä sen jo huomaa. Muutenkin aika hoikka tyttö mittojen mukaan. Tuon enempää kannata edes laihduttaa, tuon jälkeen sitten vaan salille treenaamaan säännöllisesti niin kroppa muutuu paremman näköiseksi kun saadaan pikkasen lihasta ja muotoa. Mutta toki dietin aikanakin kannattaa yhdistää lihaskunto sekä aerobista treeniä.

        ehdinkä saada kesäksi vatsamakkarat pois..? Aloitin ruokavalion siistimisen reilu kaksi vkoa sitten ja vastikään aloitin vatsalihasten punnertamisen, aluksi 50 vatsaa /ilta ja tarkoitus olisi lisätä se kahteen sataan tämän vkon aikana. Saako näin vatsan kireämmäksi reilussa kuukaudessa. Varsinaista ylipainoa minulla ei ole. painan noin 54kg tällä hetkellä, pituutta 161cm. kiloja/läskiä on vaan kertynyt hiukan tohon masuun :o


      • Tietoa sinulle
        fatsomaha kirjoitti:

        ehdinkä saada kesäksi vatsamakkarat pois..? Aloitin ruokavalion siistimisen reilu kaksi vkoa sitten ja vastikään aloitin vatsalihasten punnertamisen, aluksi 50 vatsaa /ilta ja tarkoitus olisi lisätä se kahteen sataan tämän vkon aikana. Saako näin vatsan kireämmäksi reilussa kuukaudessa. Varsinaista ylipainoa minulla ei ole. painan noin 54kg tällä hetkellä, pituutta 161cm. kiloja/läskiä on vaan kertynyt hiukan tohon masuun :o

        Vatsalihakset ovat lihaksia siinä missä muutkin,ylipitkät sarjat eivät kehitä vatsalihaksia sen paremmin kuin mitään muitakaan lihaksia. Joten vastusta pitää saada ja tehdä lyhyempiä sarjoja 12-15. Mutta jos et ole tehnyt vatsoja aikasemmin paljoa niin tee niitä 2-3krt/vkossa ja 20-25 toistoa 3-4 sarjaa. Tärkeää on tekniikka, muista pitää jännitys koko ajan lihaksilla, hitaasti ja tuntumalla. Vatsa ei kiristy mitenkään vatsalihaksia tekemällä, eli vatsalihasten teko ei polta rasvaa vatsanseudulta. Yleisin luulohan tuo on. Syviä vatsalihaksia tekemällä saa pullotusta kuriin.

        Sinun on vain syötävä vähemmän kuin kulutat, lisää kulutusta aerobisella. Parissa kuukaudessa voi saada jo ihan kohtalaisia tuloksia, paino putoaa kyllä hiljalleen. Iltasyömiset laitat kuriin, sokerit&nopeat hiilarit laitat pois. Jos ei ole rahaa lähteä mihinkään salille, bodypump, spinning tms, niin ostat hyvät juoksukengät ja lähdet lenkille. Otat vaikka 3 lenkkiä aluksi ja nostat tasoa pikku hiljaa ja lisäten myös matkaa pidemmäksi. MP3 soitin mukaan niin lenkki menee rattosasti ja rasva palaa varmasti. Seuraa painoa, n.0.5kg -1kg/vkossa pitäisi laskea, alussa voi laskea enemmänkin kun nesteitä lähtee pois. Suosi proteiinia, vähennä hiilareita, suosi hyviä rasvoja.


      • trainer kirjoitti:

        Niin siis jos kesä tulee vasta ensi vuonna niin ihan kohtalaiseen kuntoon pääsee järkevällä ruokavaliolla ja tiukalla treenillä.Mua ärsyttää suuresti kun naistenlehdissä sanotaan että voi vielä päästä kesäkuntoon,jos nyt ajattelee että kesä alkaa siinä 1.6.Kyllä vuosi on realistinen aika jos ei hirvesäti ylimääräistä ole,pari vuotta sitten jos on reilusti tiputettavaa ja muokattavaa :)
        Yleensä nämä kesäkuntoon haluavat ovat niitä jotka luulevat että elämä on täydellistä kunhan saa sen 5kg pois vaikka ei kukaan sitä edes huomaa. Minusta on mahtavaa että ihmiset harrastavat liikuntaa,mutta turha vetää jotain naistenlehtien 3vkon kuureja kun kyseessä on elämäntapa josta on paljon enemmän hyötyä kun että ehkä jenkkakahvat ovat vähän pienemmät.

        täähän on ominaista meidän kultturille: halutaan tuloksia nyt ja heti ilman vaivaa...ja ollaan siin ohes kateellisia ja katkeria niillä jotka näyttää siltä miltä itse haluaisimme näyttää!!

        unohdetaan vaan se tärkee seikka et ne jotka on hyväs kunnossa, trimmattuja, kauniita, etc.. ni on saanu tehdä vuosikausia töitä sen eteen!!

        ei o olemas mitään ihmeellisiä AB-MEGA-SUPER-HYPER-PRO-KING laitteita joiden 3min "treeni"/vrk riittäis... kyse on elämän asenteesta ja muutoksesta! ei mistään "kuntoremonteista" tai muista trendi termeistä... niillä myydään ainoastaan naistenlehtiä ja ihmelääkkeitä!


      • ehtii paljon..
        TheOne kirjoitti:

        täähän on ominaista meidän kultturille: halutaan tuloksia nyt ja heti ilman vaivaa...ja ollaan siin ohes kateellisia ja katkeria niillä jotka näyttää siltä miltä itse haluaisimme näyttää!!

        unohdetaan vaan se tärkee seikka et ne jotka on hyväs kunnossa, trimmattuja, kauniita, etc.. ni on saanu tehdä vuosikausia töitä sen eteen!!

        ei o olemas mitään ihmeellisiä AB-MEGA-SUPER-HYPER-PRO-KING laitteita joiden 3min "treeni"/vrk riittäis... kyse on elämän asenteesta ja muutoksesta! ei mistään "kuntoremonteista" tai muista trendi termeistä... niillä myydään ainoastaan naistenlehtiä ja ihmelääkkeitä!

        Liikunnan aloittaminen kannattaa AINA ja koska kyseessä ei mikään ylipaino ole, tiukalla ruokavaliolla ja runsaalla liikunnalla (juoksulenkit, punttitreenit) saa vielä aikaan paljon.

        Sitä en mene takaamaan lähteekö jenkkakahvat tai vatsa kokonaan, mutta jotain tapahtuu taatusti ja kilojakin lähtee monta (jos ajatellaan että tavoite on esim. Heinäkuu)
        Mutta kannattaa toki mieluumin aloittaa kun lannistua ja jättää aloittamatta. Se on kyllä totta mitä tässä puhuttiin siitä että pysyviin tuloksiin tarvitaan elämäntapamuutos. Mutta se kannattaa!!


      • ehtii paljon.. kirjoitti:

        Liikunnan aloittaminen kannattaa AINA ja koska kyseessä ei mikään ylipaino ole, tiukalla ruokavaliolla ja runsaalla liikunnalla (juoksulenkit, punttitreenit) saa vielä aikaan paljon.

        Sitä en mene takaamaan lähteekö jenkkakahvat tai vatsa kokonaan, mutta jotain tapahtuu taatusti ja kilojakin lähtee monta (jos ajatellaan että tavoite on esim. Heinäkuu)
        Mutta kannattaa toki mieluumin aloittaa kun lannistua ja jättää aloittamatta. Se on kyllä totta mitä tässä puhuttiin siitä että pysyviin tuloksiin tarvitaan elämäntapamuutos. Mutta se kannattaa!!

        olen samaa mieltä, että liikunta kannattaa AINA! =) itse työkseni liikun, niin se on mulle itsestäänselvyys.

        mutta, jos liikunnan AINOA motivaatio on päästä parissaa viikossa kesäkuntoon, niin pettyä saat! eikä se kuntokaan ihan parissa viikossa kohene! ;)

        mutta toki liikunta kannattaa ja nimenomaan AINA! =)


    • pikajuoksija83

      miks et voi ottaa kuntoilua elämäntavaks ja
      pitäisit kroppas kunnossa ympäri vuoden?!?
      myöhästä se on näin huhtikuun lopussa niistä yrittää eroon päästä!!

    • täysi amatööri

      Jos otat itseäsi kiinni niskasta niin saat alun nopean kehityksen vuoksi paljon aikaan kesäkuun loppuun mennessä... tiukennut ja tulet selkeästi paremmin voivaksi... Nautit saavutuksistasi ja se saa sinut voimaan ja tuntemaan itsesi paremmaksi...

      Käy toimeen ja touhua!

      Nämä jotka sanovat, ettet voi päästä kesäkuntoon kuin aikaisintaan vuonna 2008 tai 2009 joutavat tarkistamaan kantaansa. Ensin pitää määritellä että mikä on kesäkunto... Jokaisella on oma subjektiivinen näkemys kesäkunnosta... joillekkin se on sopusuhtainen kiinteä vartalo... joidenkin mielestä tulee näkyvä vatsalihakset ja kunnon habat, ennenkuin voi sanoa ollavansa kesäkunnossa.... toisille riittäää muutaman kilon pudotus....


      Kesäkunnossa olo on ennenkaikkea myös henkinen kokemus... siitä, että nauttii siitä että on saanut jotain aikaan ja tämän säännön mukaan sinulle riittää se että tiputat kolmekiloa.... kuntoilemalla!!!!

      Siitä voit olla täysin tyytyväinen ja lupaan, että jos teet sen kuntoilemalla kiität itseäsi heinäkuun eka!

      • titta_

        Mitäs sen jälkeen sitten? Eikun kaljaa, makkaraa ja jäätelöä loppukesä. Ja odottelua seuraavaan huhtikuuhun ja taas voi tulla tänne palstalle itkemään, voisko rääkätä itseään taas pari vaivaista kuukautta että pääsis taas sinne "kesäkuntoon". Hohhoi näitä.


      • nii-iih..
        titta_ kirjoitti:

        Mitäs sen jälkeen sitten? Eikun kaljaa, makkaraa ja jäätelöä loppukesä. Ja odottelua seuraavaan huhtikuuhun ja taas voi tulla tänne palstalle itkemään, voisko rääkätä itseään taas pari vaivaista kuukautta että pääsis taas sinne "kesäkuntoon". Hohhoi näitä.

        Sinulta pois? Siis jos ihmiset juo kaljaa, syövät herkkuja joskus ym..? Itse kiikun painoindeksissä 19-20 ja tänä talvena jopa 21 kun teki MIELI syödä hyvää ja joskus ottaa olut pari ja nyt olen sitten "dietillä".
        Että hoh hoi..


      • amatöörien amatööri

        Minun mielestäni täytyy ihmisiä kannustaa aloittamaan kuntoilua ja sitten heitä täytyy tukea päätöksessään. Kerran aloitettu kuntoilu ja siinä onnistuminen luo uutta onnistumista ja pitkäkestoisuutta...

        Typerälle tuntuu, että ihminen haluaa parantaa elämäntapoja ja edistää terveyttään niin täällä ihmiset lyö luun kurkkuun, että "turha sinun on yrittää - et saavuta mitään tänä kesänä, etkä edes tänä vuonna"

        Suomalaista mentaliteettiako?

        Älä yritä, tyhjän saat pyytämättäkin!


      • ehtii paljon...
        amatöörien amatööri kirjoitti:

        Minun mielestäni täytyy ihmisiä kannustaa aloittamaan kuntoilua ja sitten heitä täytyy tukea päätöksessään. Kerran aloitettu kuntoilu ja siinä onnistuminen luo uutta onnistumista ja pitkäkestoisuutta...

        Typerälle tuntuu, että ihminen haluaa parantaa elämäntapoja ja edistää terveyttään niin täällä ihmiset lyö luun kurkkuun, että "turha sinun on yrittää - et saavuta mitään tänä kesänä, etkä edes tänä vuonna"

        Suomalaista mentaliteettiako?

        Älä yritä, tyhjän saat pyytämättäkin!

        Aivan. Tätähän minäkin. Keltäs se on pois että toinen aloittaa uuden elämän TÄNÄÄN. Yleensähän sitä ihmiset huomaa tilansa kun bikinikausi lähestyy, mutta siitä se voi alkaa koko elämäksi.

        Sitäpaitsi oikeasti saa jo aikaan täksi kesäksikin tuloksia jos on ahkera, ja siitä kun ottaa elämäntavan niin avot.

        Oma liikunnallinen elämäntapa alkoi vähän samaan tapaan. Olin pelaamassa sisareni kanssa squashia (ihan ekaa kertaa elämässä) ja näin kokovartalopeilissä jokapäiväisellä suklaalla levenneen peffani. Huh. No en toki painanut kun 59 kg (169cm pitkä) mutta hoikaksi itsensä mieltänyt nuori nainen käsitti missä mennään ja ettei se peffa pysy timminä ellei tee jotain sen eteen, eikä ainakaan suklaalla. Siitä ensin pikaisen ryhdistäytymisen jälkeen rakastuin liikuntaan, ja sitä on jatkunut 20 vuotta. Ja niin kauan kun pystyn, seuraa se minun elämässäni. En tässä nyt leuhkia yritä, mutta totuus on että kropan ulkonäkö ei ole muuttunut edes monen raskauden jälkeen. Vatsakin edelleen tiukka niin että vatsalihakset näkyy. Suosittelen aloittamaan TÄNÄÄN ja valitse sellaiset lajit mistä nautit. Kun kunto kohenee sitä tehokkaammat lajit miellyttää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      4751
    2. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      17
      2691
    3. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      64
      2573
    4. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2465
    5. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      34
      1875
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      1661
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      73
      1506
    8. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      66
      1496
    9. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      66
      1304
    10. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      82
      1241
    Aihe