Takareidessä jtn

adssd

Kohta puolitoista viikkoa ollut takareidessä kireyttä. Olen koittanut venytellä mutta se on lähinnä kivuliasta. Eli kun venytän jalkaa niin tuntuu lähinnä että siellä on joku rautalanka estämässä venymistä.

Kokemuksia? Apu ois nyt paikallaan.

2

515

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanoa

      Jos vain toinen takareisi on jäykkä, voi vaiva olla heijastusta iskiastyyppisestä ongelmasta, jonka aiheuttaa esimerkiksi selän nikamasiirtymästä. Jos tilanne ei ole parantunut, suosittelen aluksi hierojalla käyntiä.

      Jos molemmat takareidet ovat jäykkiä, voi kyse olla liiasta rasituksesta tai puutteellisesta ravinnosta. Paljon liikuntaa harrastavat menettävät hikoilun mukana paljon hivenaineita ja mineraaleja. Omat takareisivaivani poistuivat magnesiumtablettien syönnillä.

    • -nk-

      Eli olet saattanut huomamatta tehdä jotain lämmittelemättä tai muuten vain liikerata on ollut liian iso liikkuvuuttasi ajatellen. Eli lihakseen on tullut venähdys tai revähdys. Kylmä rauhoittaa, mutta aika parantaa. Kannattaa varata lepoon ainakin 4-6 viikkoa. Jos liian aikaisin uudestaan lähdet liikkeelle palaat lähtöruutuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2348
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      152
      1593
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      131
      1588
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      64
      1277
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1267
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1144
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      234
      1022
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      936
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      849
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      839
    Aihe