Kohta puolitoista viikkoa ollut takareidessä kireyttä. Olen koittanut venytellä mutta se on lähinnä kivuliasta. Eli kun venytän jalkaa niin tuntuu lähinnä että siellä on joku rautalanka estämässä venymistä.
Kokemuksia? Apu ois nyt paikallaan.
Kokemuksia? Apu ois nyt paikallaan.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos vain toinen takareisi on jäykkä, voi vaiva olla heijastusta iskiastyyppisestä ongelmasta, jonka aiheuttaa esimerkiksi selän nikamasiirtymästä. Jos tilanne ei ole parantunut, suosittelen aluksi hierojalla käyntiä.
Jos molemmat takareidet ovat jäykkiä, voi kyse olla liiasta rasituksesta tai puutteellisesta ravinnosta. Paljon liikuntaa harrastavat menettävät hikoilun mukana paljon hivenaineita ja mineraaleja. Omat takareisivaivani poistuivat magnesiumtablettien syönnillä.
Eli olet saattanut huomamatta tehdä jotain lämmittelemättä tai muuten vain liikerata on ollut liian iso liikkuvuuttasi ajatellen. Eli lihakseen on tullut venähdys tai revähdys. Kylmä rauhoittaa, mutta aika parantaa. Kannattaa varata lepoon ainakin 4-6 viikkoa. Jos liian aikaisin uudestaan lähdet liikkeelle palaat lähtöruutuun.