Mikä on suonsilmä ruotsiksi?
Suonsilmä ruotsiksi?
2322332
5592
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
”Jag drack ur kärrets öga”
http://www.electricverses.net/sakeet.php?poet=27&poem=537&language=2
Runollinen sanontahan tuo ”kärrets öga” tuossa tietenkin on – ja vielä suomalaisesta näkökulmasta kirjoitettu – mutta metaforan merkitys saattaisi ehkä oikeassa kontekstissa avautua riikinruotsalaisellekin.
suo = gungfly, kärr, moras, mosse, myr, sankmark, sumpmark, träsk, våtmark
silmäke = hölja, klys
Suonsilmä saattaa olla suomeksi myös hete tai rimpi; seutu- ja puhujakohtaisia eroja on.
Sanakirjani antaa: hete = gungfly, mutta en ymmärrä tuolla sanalla niinkään yksittäistä suonsilmäkettä vaan pikemminkin hetteikköä eli hyllyvää, upottavaa maata, jossa noita hetteitä on enemmänkin. Rimpi-sanaa ei sanakirjani tunne.
Träsk-sana tarkoittaa suomenruotsissa käsittääkseni yleensä lampea (suolampea); ruotsinruotsissa se lienee harvinaisempi ylipäätään.
Olen suomenkielinen suomalainen eikä minusta ole asiantuntijaksi.
Siinähän näkyy olevan paljon useampia synonyymejä ja vaihtoehtoja kuin omissani. (Toivottavasti ei kallis Ruteka, vaan jokin, johon olisi varaa...)
...eikä suonsilmästä.
Osa noista sanoista oli peräisin CD-sanakirjasta Euroword Pro 2004, osa löytyi ruotsinkielisiltä Wikipedia- ym. nettisivuilta.
Täytyypä katsastella sitä.
uppsista