Neuroottinen ihminen

Ovatko jotku herkeämpiä saamaan erillaisia neurooseja? Jossakin väitettiin että erityisesti luovat henkilöt olisivat ovat alttiimpia neurooseille, pitäisikö paikkaansa?
6625
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

neuroottiset ihmiset ovat alttiinpia käyttämään luovuuttaan kuin ne, joiden elämä on tasapaksua pullamössöä.

Äänestä

[1]
"Ovatko jotku herkeämpiä saamaan erilaisia neurooseja?" - Ovat.

[2]
"(- -) erityisesti luovat henkilöt olisivat ovat alttiimpia neurooseille, (- -)

Luultavasti päin vastoin. Luovuus "suojaa" neuroosilta. Katsotaan että potentiaalisesti luovilla luova toiminta on neuroosin vaihtoehto.

Äänestä
  • on käynyt,kun lapseni,nyt jo aikuinen, on pakko-neuroottinen luova ja erittäin lahjakas taiteilija ja minä itse myös luova ja taiteiden parissa,herkkiä tosin olemme.Onko sitten kysymyksessä voimakas genettisyys?

    Äänestä

  • suojaamaan kaikkia herkkiä neurooseilta?

    Äänestä

  • tiedonhaluinen* kirjoitti:

    on käynyt,kun lapseni,nyt jo aikuinen, on pakko-neuroottinen luova ja erittäin lahjakas taiteilija ja minä itse myös luova ja taiteiden parissa,herkkiä tosin olemme.Onko sitten kysymyksessä voimakas genettisyys?

    "Mites tässä sitten [Kirjoittanut: tiedonhaluinen* 1.5.2007 klo 23.57] on käynyt,kun lapseni,nyt jo aikuinen, on pakko-neuroottinen luova ja erittäin lahjakas taiteilija ja minä itse myös luova ja taiteiden parissa,herkkiä tosin olemme.Onko sitten kysymyksessä voimakas genettisyys?"

    Kyseessä on äärimmäisen mutkikkaiden tapahtuminen inter-aktio, jonka lopputulosta ei voi ennustaa.

    Äänestä

Se vähän riippuu siitä mihin neuroosia vertaillaan, mikä, kuka, määrä, kelpoisuus, oppineisuus tai millainen on se vertailukohta. Esim koiranäyttelyissä ihmiset ovat asettaneet tietyt kriteerit koirien ulkonäöllisten seikkojen vertailussa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Gilles kirjoitti:

Ovatko jotku herkeämpiä saamaan erillaisia neurooseja? Jossakin väitettiin että erityisesti luovat henkilöt olisivat ovat alttiimpia neurooseille, pitäisikö paikkaansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu