Fortumin ympäristöystävällinen imago kohoaa sen kun kerkeää: maailmalla muotoutuneiden päästökaupan halpahintojen lasketaan Fortumissa aiheuttavan sen, että kannattaa tuottaa sähköä taas hiiltä polttamalla!
Se siitä ekosta. Fortumin johto laskee vain kuinka optioita saadaan kasvatettua; keinoilla ei ole väliä.
Pekkarinen tule apuun!
Se siitä ekosta. Fortumin johto laskee vain kuinka optioita saadaan kasvatettua; keinoilla ei ole väliä.
Pekkarinen tule apuun!
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kivihiili nyt vaan sattuu olemaan putkella kuljetetun maakaasun ohella halvin polttoaine. Sitä kannattaa käyttää, vaikka sen käytöstä joutuukin maksamaan päästökaupan nimellä kulkevaa rangaistusveroa.
Fortumista puheen ollen, Espooseen suunnitellaan uutta maakaasuvoimalaa.
http://www.fortumespoo.fi/suomi/tietoa_yrityksesta/ajankohtaista/fortum_investoi_uuteen_voimalaitokseen_espoossa/index.html