Anis mausteena

crete

Itselle on aina ollut mysteeri mausteena tämä Anis. Mihin sitä voisi oikein hyvin käyttää ja mihin ruokiin laittamisesta teillä on kokemusta? Itse olen vain sairauksien hoitoon sitä käyttänyt mutta siinä se. Millainen olisi anis esim. juuri kalan kanssa tai salaatissa? Tästä lueskelin siitä mutta käytännön kokemuksia olisi mukava saada

http://www.kookas.fi/articles/read/2141

7

3527

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jopjop

      Käyttäisin ehkä itämaisiin ruokiin, mutta leivonnassa Joulu- Pääsiäis- tai muihin juhlalimppuihin joihin halutan "juhlallinen" ja hieno makuvivahde.

      • vanha kokki

        munkkeja, jotka maustettiin mm. aniksella. Mielestäni ne olivat erikoisen hyviä. Muistikuvani on reilusti puolivuosisataa vanha, joten saattahan se aikakin kullata muistoa. Näitä oli kuitenkin Simossa jollain kesäleirillä tarjolla.


      • jopjop
        vanha kokki kirjoitti:

        munkkeja, jotka maustettiin mm. aniksella. Mielestäni ne olivat erikoisen hyviä. Muistikuvani on reilusti puolivuosisataa vanha, joten saattahan se aikakin kullata muistoa. Näitä oli kuitenkin Simossa jollain kesäleirillä tarjolla.

        En ole koskaan maistanut tai tehnyt munkkeja jossa olisi anista mausteena, mielenkiintoinen maku munkkiin, joten sitä pitää joskus kokeilla.

        Munkkeja on paljon erilaisia, minun suosikki n:ro 1 on luumuhillolla täytetty wienermunkki. Mites muilla, mikä on suosikki munkkisi?


    • Goya

      Minä käytän anista kiinalaisessa ruoassa. Etenkin Sechuanin härkään osterikastikkeessa se mielestäni kuuluu.
      Kreikkalainen ravintoloitsija Athanasios laittoi sitä kahviin pienessä helsinkiläisravintolassaan.
      Lisäksi pidän anisjuomista: kreikkalainen ouzo, turkkilainen ja arabialainen raki sekä ranskalainen pastis (mm. Pernod, Ricard ja kymmenen muuta merkkiä).

    • Larry The Chef

      Muista että aniksia on 2 . Tavallinen joka näyttää kuminalta, tuoksuu anikselta, maussa mukana yrttimäisyyttä.
      Ja Tähtianis, se on sellainen aniksen maku joka on tuttu karamelleista.
      Suosittelen Tähtianista. Ja on vielä kaunis koriste.

    • Anonyymi

      Onko anista saatavana sellaisina kirkkaina puikkoina, joka on niin kuin lasia ?
      Muistelen, että sellaisia puikkoja sai ennen esim. apteekista ?

    • Anonyymi

      Anis on muuten hyvä lisämauste, jos joku harrastaa pontikankeittoa.
      Tulee raikas aniksenmaku suuhun, eikä sitä pahaa rojun makua, kuten ennen tahtoi olla .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      97
      4178
    2. Pride-rautu korvaamaan kirjolohi

      Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n
      Maailman menoa
      28
      2273
    3. Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin

      Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj
      Maailman menoa
      46
      2051
    4. Olen parasta a-luokkaa

      Kerron nyt teille, että olen äärimmäisen utelias, ja iitserakas ihminen. Teen paljon aloituksia itseäni koskien ja tunge
      Sinkut
      36
      1424
    5. 28
      1263
    6. Se mua jotenkin harmittaa

      Et ko sulla ollu näin paljon selvästi mielenpäällä ollut kaikkea, kysymyksiä, neuvoteltavia asioita ja huolenaiheita, et
      Suhteet
      11
      1173
    7. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      10
      966
    8. Oot tosi epätavallinen

      ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.
      Ikävä
      47
      955
    9. Shakki ja matti

      Toivoisin, että olisit läsnä ja tukena arjessani. Et edes tietäisi, että se olen minä tässä ja täällä vain. Olisi asioit
      Ikävä
      76
      940
    10. Peuran liikenne ajovaloissa

      Haittaako se jos bussit on romuja ja käyttökiellossa? https://www.ilkkapohjalainen.fi/avi-loysi-kahdeksan-puutetta-kaup
      Ähtäri
      31
      789
    Aihe