kouluruoka mukama terveellistä?

no ei todellakaan

Okei, terveystiedon tunneilla ja muutenki koulus aina vaa kehotetaa et syökää kouluruokaa, se on terveellistä, monipuolista ja oikeanlaista. Mitä vittua? Siis oottekste ees nähny miten ''terveellistä'' ruokaa siel koulus mukama annetaa? 1) perunoita AINA 2)ne kastikkeet, jotai ihan valmiskastikkeita mis on säilöntä aineita ja ei mitää vitamiineja 3)keitoissa käytetää pakaste vihanneksia, liemikuutioita... siis jos sillee sanoo, kaikki on vaa jotn säilöntä ruokaa mis on sikana säilöntäaineita. Hernekeitto ja pinaattikeitto, neki on jo valmisruokii, niit ei tarvi ku vaa lämmittää ja siinä se syökää penskat. Myös kaikki pihvitki. Ihan tyhmää. Ainoo hyvä puoli kouluruuas on se, et saa sentää salaatteja ja raasteita, rasvatonta maitoo ja piimää. Mun mielestä koulus pitäis antaa myös hedelmii ja vihanneksii enemmän ku jotai perunoita vaa !!!!!!

10

3381

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kouluruokailu maksulliseksi

      En todellakaan tiedä miten joku voi perustella että kouluissa olisi terveelliset ruuat?

      Jokuaika sitten tehtiin tällainen tutkimus, jossa todettiin että sitä terveellisemmät on ruuat mitä enemmän on varattu rahaa niiden tekemiseen. Vain muutamissa kouluissa on oikeasti terveelliset ruuat.

      Kouluruoka yritetään vaan tehdä niin halvalla kuin mahdollista, niin ei se mikään ihme ole jos siinä ei ole kaikki ravintoarvot kohdillaan.

    • TheVampireNow

      meiän koulussa sama vika.olen samaa mieltä sinun kanssa.kuulostaako tämä ruoka lista kivalta:

      1.perunoita vesilitkussa. (ei sitä vettä silti koko ammeellista oo.)
      2.makaronilaatikkoa vesilitkussa.
      3.salaattia.
      4.vettä ja maitoa.
      5.jtn pieniä perunapaloja neliöinä.

      mä vihaan tota listaa jo.siinä ei oo muuta hyvää paits vesi ja joskus salaatissa tomaatit.sillä pitäisi pärjätä koko pvä.

    • Kouluruuat ovat päiväruokia, eli ruokia joilla ihminen selviää jopa pidempäänkin kuin vain sen päivän.
      Monet tosiaan haluavat aamupalan ja päivällisen ja illallisen myös.
      Mutta kouluruoka ei tosiaan ole kuin se päivällinen, ehkä ei kaikkien mieleen, mutta elää sillä.
      Juureksia ja muuta enemmän vitamiinipitoista saa kotoa, luulisin ainakin, koska niiden hinta on kohtuuden rajoissa.
      Ja kouluruokiin on tosiaan laskettu ihmisen päivän vitamiini tarve , sekä kalorit ja muu tasan tarkasti.
      Olkaa onnellisia kouluruuasta, itse elin aikaa kun oli maitopullo kainalossa ja leivät, mentäessä aamulla kouluun, eipä siinä paljoa vitamiineja silloin laskettu :(

      • asssadsa

        Ai että on laskettu?
        Miksi sitten esimerkiksi kaikki ruoat ovat kastikkeissa ja muissa sörsseleissä. Ruoan teossa on käytetty rasvaa (jonka huomaa sillä ruoassa kelluu keltaista rasvanestettä) ja keittäjät sanovat, että ruokiin lisätään kermaa ja kreemejä! Onko kuohukerma sitten kovin terveellistä kastikkeessa?


    • kouluruoka

      maksulliseksi nii ei tarvi kitistä. nykyään se annoksen hinta on aivan olematon millä silti saadaan loihdittua joka oppilaalle safkaa. Maksulliseksi ruoka nii johan alkaa vanhemmat järkkyä hirveitä ruokakuluja.

      • heertirtor

        Veronmaksajathan sen ruuan nytkin maksaa.

        Omasta kokemuksesta voin sanoa, että kouluruuan taso on pitkälti kiinni koulusta. Ala- ja yläasteen sekä lukion ruuat olivat oikeasti monipuolisia ja maittavia, eikä ulkonäkökään ollut huono. Yläasteen ja lukion kävin samassa koulussa, joten oli sama ruokala ja samat keittiötädit.

        Nyt kun olen korkeakoulussa, syön lounaani koulun Fazer Amica -ruokalassa, jossa pulitan ruuastani itse 2,35€ ja kela maksaa vielä loput 1,64€ (noin). Ja muutos?

        Ruoka on mautonta, joka viikko on samoja ruokia vähän eri tavalla (purjosipulikalaa, katrarapukalaa, paprikalaa, mantelikalaa). Esim. näissä kalaruuissa ei maku muutu, ainostaan ruskean kastikkeen joukossa on vähän sitä, mistä ruoka on saanut nimensäkin. Ruoan ulkonäkö on myös välillä aika hirveää. Ruoka on limaista ja tasaisen harmaata. Ei ole paljon mausteita käyetty, paitsi jossain kasvisruuissa sitä onkin laitettu koko purkki, niin ettei ruokaa pysty syömään.

        Ei Fazer ainakaan tässä tapauksessa takaa mitään hyvää. Välillä olen yllättynyt positiivisestikin, mutta yleensä siitä ruoasta saa vain mahansa täyteen.

        Eli taitaapi olla aika koulukohtaista, myös keittiöhenkilökunnasta riippuu paljonkin. Hyvä emäntä, hyvä ruoka.


    • porkkana.

      Kouluruoka ei ehkä ole sitä aivan terveellisintä mahdollista, mutta terveellisyyskin on suhteellista. Jos kouluruokaa ei olisi, oppilaat varmasti hakisivat välipalaksi karkkia ja muuta naposteltavaa. Tai sitten kotoa lähtisi mukaan vaaleaa leipää meetwurstilla ja trip-mehua.

      Kouluruoka on ehdottomasti terveellisempää kuin edellä mainitut. Siitä on sentään yritetty tehdä samantapaista kuin perinteisestä kotiruuasta, vaikka tuoreita raaka-aineta ei olekaan aina mahdollista käyttää.
      Pienellä budjetilla on vaikea loihtia ihmeempiä, eli siihen nähden kouluruoka on ihan hyvin laadittu. Joissain pakastepizza-perheissä ei syödä kotonakaan terveellisemmin.

    • Uglydoll

      Puhut asiaa, mutta koulu panostaa myös ruoan halpuuteen. Meilläkin on aina Keijua. Kouluruoan pitää olla sellaista, että se täyttää tietyt ravintoarvot ja maksaa mahdollisimmat vähän.
      Salmanellan vaara on myös 68%, HIV-tartunta vähän pienempi. Eikä sitä tiedä, miten usein keittäjä pesee käpösensä...

      • ihmeen

        HIV?? Ei se tartu pesemättömien käsien ja ruoan välityksellä, ellei keittäjä satu verilettuja omasta verestään tekemään.


    • Laivakoira

      Saako tiedustella, että mikä mielestäsi on terveellistä ruokaa ja oletko laskenut ruuan aineosien ravintoarvoja?

      Terv. keittiöllä työskentevä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      865
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      637
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      502
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      468
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      452
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      427
    Aihe