Tämän palstan toiminta

Lars

Haluaisin herättää keskustelua tämän palstan keskusteluista ja erityisesti aktiivisuudesta. Johtuuko lyhyestä talvesta vai mistä, kun tänä talvena keskustelu on ollut niin laimeaa? Vai onko avantouinnin suosio hiipumassa?

Täytyy tunnustaa, etten itsekään ole aktiivisesti kirjoitellut (ei kiinnostavia aiheita), vaikka päivittäin olenkin käynyt viestit lukemassa. Tai siis toteamassa ettei kukaan taaskaan ole mitään kirjoittanut. Avantoa kohtaan kiinnostus ei kuitenkaan ole lakannut vaikken ehkä enää niin suuria intohimoja siitä saakaan. No kausikin on jo lopuillaan, täällä Tampereella siirrytään toukokuun alusta kesäaikatauluihin. Haikeaa, mutta uinti kuitenkin jatkuu ympäri vuoden, vaikka jäät jo aikapäiviä sitten lähteneet.

4

1592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bodywoman

      todellakin jäi lyhyeksi etenkin Tampereen seudulla, mutta kylmää uintikeliä riittää vielä kuukauden verran. Ei avantouinti ole hiipumassa kuten ketjun aloittaja epäili, ne ketkä käyvät - niin ovat aktiivisia (kuten allekirjoittanut) vuodet toisensa perään.
      Pakollinen kesä tässä välissä ja sitten toivottavasti kylmä syksy ja tulipalopakkastalvi. Hyvää kantsii odottaa :)

    • valle

      kysynpä sinulta ,mikä on veden lämpö siellä Tampereen "avannoissa" nyt tämän huhtikuun lopulla.

      • Lars

        lämpötilaa juuri nyt, viime maanantaina kävin viimeksi eikä tullut katsottua. Veikkaisin kahta kolmea astetta, siis Näsijärvessä. Jännä juttu muuten, että pienenkin lämpötilan nousun kyllä huomaa ja tuntee. Kymmenasteinen vesi tulee jo tuntumaan linnunmaidolta. Olen ollut niin vilukissa ja arkajalka, että muutama vuosi sitten en käynyt edes kastautumassa alle 20-asteisessa vedessä. En olisi ikinä uskonut, että tulen joskus harrastamaan avantouintia.

        Mitäs lämpömittari osoittaa muualla päin Suomea?


      • Helena Heiluva Heinä
        Lars kirjoitti:

        lämpötilaa juuri nyt, viime maanantaina kävin viimeksi eikä tullut katsottua. Veikkaisin kahta kolmea astetta, siis Näsijärvessä. Jännä juttu muuten, että pienenkin lämpötilan nousun kyllä huomaa ja tuntee. Kymmenasteinen vesi tulee jo tuntumaan linnunmaidolta. Olen ollut niin vilukissa ja arkajalka, että muutama vuosi sitten en käynyt edes kastautumassa alle 20-asteisessa vedessä. En olisi ikinä uskonut, että tulen joskus harrastamaan avantouintia.

        Mitäs lämpömittari osoittaa muualla päin Suomea?

        Hei,
        On se täällä Espoossa 5 paikkeilla.
        Monien vuosien jälkeen ei tarvitse enää mittaria.Keho tietää aika tarkkaan asteet.
        Avanto on parasta, jos suree,stressaa tai on vain alamaissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      182
      1272
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      883
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      824
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      684
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      594
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      580
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      550
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      549
    Aihe