Miten mailan jännityksen kireys vaikuttaa pallon saamaan lyöntivoimaan ja toisaalta kontrolliin ja lyönnin tarkkuuteen?
Toisaalta nämä peliominaisuudet pitäisi valita jo mailaa katsottaessa eli mailan ominaisuuksia pitäisi vertailla ja varmaan vain hienosäätöä voi tehdä jännityksen kireyttä muuttamalla (mailan /- ohjearvojen puitteissa tietysti)?
Power / Control
4
782
Vastaukset
- santoro
Mitä kovempi kireys on mailassa, sitä paremman kontrollin sillä saa ja lyönnin saa suunnattua tarkemmin. Toisaalta mitä löysempi jännitys, sitä painavempia lyöntejä mailalla saa.
Yleensä ammattilaisilla jännityskilot vaihtelevat 20-25 paikkeilla. Vaihteluväliä kuitenkin löytyy; esim. Italian Davide Sanguinetti pelaa 14 kilon jännityksellä, kun taas Samprasilla ja Federerillä jännitys on ollut pitkälle yli 30.
Yleisenä suuntaviivana voi sanoa, että massakenttäspesialistit pelaavat löysemmillä jänteillä ja esim. syöttö-volley-spesialistit kireämmillä jänteillä.Miten mailan jänteen kireys vaikuttaa tehokkaaseen osumapinta-alaan mailassa lavassa, eli siihen kohtaan, mistä pallo lähtee parhaimmin ja saa oikean suunnan ja -voiman?
Toinen kys.: Eikös mailan varren ja kehyksen ominaisuudet vaikuta poweriin/controlliin enemmän kuin jännityksen tiukkuudella voi vaikuttaa ja eikös kilpapelaajat käytä yleensä asteikolla 1-10 kympin mailoja, missä kontrollia on mahdollisimman paljon (powerin kustannuksella)?KSi kirjoitti:
Miten mailan jänteen kireys vaikuttaa tehokkaaseen osumapinta-alaan mailassa lavassa, eli siihen kohtaan, mistä pallo lähtee parhaimmin ja saa oikean suunnan ja -voiman?
Toinen kys.: Eikös mailan varren ja kehyksen ominaisuudet vaikuta poweriin/controlliin enemmän kuin jännityksen tiukkuudella voi vaikuttaa ja eikös kilpapelaajat käytä yleensä asteikolla 1-10 kympin mailoja, missä kontrollia on mahdollisimman paljon (powerin kustannuksella)?Kyllä ainakin itse olen ollut huomaavinani, että jänteiden kireyden muutos vaikkapa muutamalla kilolla suuntaan tai toiseen muuttaa paljonkin mailan luonnetta.
Jänteitä kiristettäessä sweetspot pienenee. Niinkuin täälläkin mainittiin, voima vähenee mutta tarkkuus lisääntyy. Sopiva jännitys riippuu myös mailan kehäkoosta ja tietysti omista mieltymyksistä.
Minä henkilökohtaisesti en tykkää pelata 27..30kg jännitetyillä mailoilla. Tuntuu kuin laudanpätkällä löisi.
Tietysti mailan paino painopiste, kehän koko ja ja jäykkyys vaikuttavat pelattavuuteen yhtälailla.- Agassi
Rapa_original kirjoitti:
Kyllä ainakin itse olen ollut huomaavinani, että jänteiden kireyden muutos vaikkapa muutamalla kilolla suuntaan tai toiseen muuttaa paljonkin mailan luonnetta.
Jänteitä kiristettäessä sweetspot pienenee. Niinkuin täälläkin mainittiin, voima vähenee mutta tarkkuus lisääntyy. Sopiva jännitys riippuu myös mailan kehäkoosta ja tietysti omista mieltymyksistä.
Minä henkilökohtaisesti en tykkää pelata 27..30kg jännitetyillä mailoilla. Tuntuu kuin laudanpätkällä löisi.
Tietysti mailan paino painopiste, kehän koko ja ja jäykkyys vaikuttavat pelattavuuteen yhtälailla.Kokeiles pelata tuupparia vastaan
mailalla jossa jännitys on 30 kg
vauhtia ei palloon saa kuin lähes täysillä
lyömällä ja siinä sitten tulee väsy
helposti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2005216Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki332487Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1212307"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2071953Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol581502Talousasiantuntija sanoo säästämisestä
" parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine2681309Lieksa tukee kuntoutumista reilusti
Lieksan sosiaalitoimi käynnistää uuden tukihankkeen – työttömille veneitä hyvinvoinnin edistämiseksi Lieksan sosiaalito861171Siinäpä jäät
Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole791019Nato on käytännössä kuollut!
Puolustusliitto Nato on toki natissut liitoksistaan ennenkin, mutta koskaan aiemmin sen vahvin maa Yhdysvallat ei ole uh295977Nyt se on varmaa tieoa - kuntaliitos
Alavus ja Ähtäri liitetään Seinäjokeen. Näin on erään edustajan mukaan päätetty ja asia tulee julkiseksi ensi viikolla.41962