xyz-koordinaatisto

xyz-koordinaatisto ei ole mennyt helposti jakeluun. Kuinka asiaa voi havainnolloistaa. Onko jotain välineitä, joita ympäri pyörittämällä saisi kuvan kätisyyden säilymisestä ym... ???
5929
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Se X = sinusta katsottuna vaikka leveys oikealle päin, Y = korkeus sinusta ylöspäin ja Z = etäisyys sinusta suoraan eteenpäin.
Negatiiviset eli
-X = sinusta katsottuna leveys vasemmalle päin, -y = etäisyys sinusta alaspäin ja Z = etäisyys sinusta taaksepäin.
Itse seisot origossa eli nollapisteessä.
Näin helppoa se on tyhmällä järjellä selitettynä.

Äänestä

Jos sinulla sattuu olemaan oikea käsi sormineen tallella, niin saat siitä havaintovälineen seuraavasti:

1. Paina oikean käden nimetön ja pikkusormi koukkuun kämmentä vasten ja pidä loput sormet suorana.

2. Nyt sinulla on oikeakätinen koordinaatisto, jossa peukalo osoittaa x-suuntaan, etusormi y-suuntaan ja keskisormi z-suuntaan.

3. Kun katsot z-suunnasta, niin matemaattisesti positiivinen kiertosuunta on peukalosta ( x) etusormeen ( y) z-akselin ympäri. Samalla tavalla havainnollistuvat kierrot myös muiden akseleiden ympäri.

Aivan tosissaan puhuen ristitulojen merkkejä on saanut hyvin usein itsekin pähkäillä tämän havaintovälineen äärellä. Onneksi sitä ei voi edes unohtaa koskaan kotiin!

Äänestä
  • haha "tyhmääjärkeä" itsekin hukassa z on kullä korkeus eikä y

    Äänestä

Jos ajatellaan tavanomaista karteesista koordinaatistoa, niin voidaan ajatella myös seuraavasti. x- ja y-akselit ovat paperilla kuten koulussa opetetaan: x osoittaa oikealle ja y paperin yläreunaa kohti. Kun katsotaan tätä kuviota, niin z-akselin nuoli tökkää katsojaa silmään.

Lisää erilaisista koordinaatistoista, joita käytetään:

http://en.wikipedia.org/wiki/Axes_conventions

Äänestä
  • -- omatekoinen havainnollsuus -- kahdeksan kuution palikkaa siten että 4 yllä, 4 alla -- vasemman kautta kiertää eli stadion y1 y2 y3 y4 ja a1 a2 a3 a4 , ihan helppoa ja tietää missä lohkossa. ollan menossa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


TahvoNonMatematic kirjoitti:

xyz-koordinaatisto ei ole mennyt helposti jakeluun. Kuinka asiaa voi havainnolloistaa. Onko jotain välineitä, joita ympäri pyörittämällä saisi kuvan kätisyyden säilymisestä ym... ???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu