Jos tilaan ravintolassa simpukoita ja ne tulee kuorissaan, niin miten ne syödään, onko siihen joku oma otin, vai lusikalla?
Simpukoiden syönti
22
10378
Vastaukset
- No problem!
Ei simpukoiden käsittely ole ollenkaan vaikeaa. Kuorissaan tarjoiltavat (sini)simpukathan ovat kypsytettäessä avautuneet, joten itse simpukan saa helposti keihästettyä ja kiepsautettua ulos avonaisesta kuoresta pienellä haarukan liikkeellä. Simpukan lihas on kevyesti kiinni
kuoressa, mutta irtoaa siis helposti haarukalla, tai pikkuisen veitsellä avittaen. Veitsellä voi myös pitää kuorta aloillaan kun haarukalla kaivaa.
Vaikeampaa on sitten syödä erilaisia kuorellisia rapuja ja hummereita, mutta sitäpä ei nyt kysyttykään. - naaaatiskelija
...tuodaan aina asiakkaalle hänen tilaamaansa ruokaan sopivat työkalut.
- ei sitten
ollut mitään järkevää lisäantia tähän keskusteluun.
- naaaatiskelija
ei sitten kirjoitti:
ollut mitään järkevää lisäantia tähän keskusteluun.
"Eli sinulla ei sitten 3.5.2007 klo 22.12 ollut mitään järkevää lisäantia tähän keskusteluun."
Aloittaja kysyi: "onko siihen joku oma otin"
Ja minä kerroin, että ravintolassa tuodaan ruokailuväline, jota niiden syömiseen käytetään.
Kyllä minusta tuossa oli "lisäantia", koska vastaukseni selvittää kyselijälle, että hänen tulee käyttää sitä välinettä, mikä ko. ruoan kanssa tuodaan.
Entä oma lisäantisi? Sait tyydytettyä vittuiluntarvettasi? - jo kello 15:54
naaaatiskelija kirjoitti:
"Eli sinulla ei sitten 3.5.2007 klo 22.12 ollut mitään järkevää lisäantia tähän keskusteluun."
Aloittaja kysyi: "onko siihen joku oma otin"
Ja minä kerroin, että ravintolassa tuodaan ruokailuväline, jota niiden syömiseen käytetään.
Kyllä minusta tuossa oli "lisäantia", koska vastaukseni selvittää kyselijälle, että hänen tulee käyttää sitä välinettä, mikä ko. ruoan kanssa tuodaan.
Entä oma lisäantisi? Sait tyydytettyä vittuiluntarvettasi?kertonut sen oleellisen asiasta, jota ainakaan sinun viisastelusi ei yhtään valaissut lisää.
Tottakai ravintoloissa tuodaan aina tarvittavat ruokailuvälineet. Alkuperäinen kysymys ei toki siltä osin ollut ihan einsteinlaista luokkaa, mutta sellaista sattuu.
Eli minun "lisäantini" tuli jo siinä edellisessä vastauksessa. - sivustaseurailija
jo kello 15:54 kirjoitti:
kertonut sen oleellisen asiasta, jota ainakaan sinun viisastelusi ei yhtään valaissut lisää.
Tottakai ravintoloissa tuodaan aina tarvittavat ruokailuvälineet. Alkuperäinen kysymys ei toki siltä osin ollut ihan einsteinlaista luokkaa, mutta sellaista sattuu.
Eli minun "lisäantini" tuli jo siinä edellisessä vastauksessa.Minusta sinä näytit sanovan, että syödään haarukalla. No, niitä haarukoita on monenlaisia, mutta ei kaikkia ole tarkoitettu simpukansyöntiin. Simpukoita ja äyriäisiä varteen tuodaan yleensä niitä varten suunnitellut haarukat ja veitset. Sitä olettaisin tuon toisen vastaajan tarkoittaneen. Miksi otit siitä herneen nenääsi? Eikö muut saa vastata omalla tavallaan sinun siitä loukkaantumatta?
- vastauksia
Jos simpukat tuodaan tarjolle kuorissaan, esimerkiksi valkoviinissä keitettyinä simpukoina, syödään ne oikeaoppisesti suoraan kuorestaan käsin. Tyhjää kuorta voi käyttää apuvälineenä. Asiantunteva ravintola tuo pöytään myös käsien pyyhkimiseen tarkoitettuja kosteuspyyhkeitä, jotta sormet voi pyyhkiä jälkeenpäin.
- vanha kokki
Todella oikeaoppisesti ne tosiaan syödään käyttäen toista kuorenpuolikasta kuin lusikkana,jolla makoisa lihanpala siirretään tuulensuojaan. Fiksu ravintola tuo lisäksi jokaiselle syöjälle vesimaljan jossa kylmässä raikkaassa vedessä uiskentelee sitruunan viipale, siinä voi huuhtoa sormet ja kuivata lautasliinaan, tarkoitus on että vain sormenpäät huuhdellaan ei siis aleta käsienpesuun.
- Espanjassa
Olin tilannut itselleni ison kulhon simpukoita ja aloittelin niiden siirtämistä suuhun.Yritin haarukalla, veitsellä ja lusikalla. Tarjoilija katseli aikansa ja minä sanoin, että näytä kuinka syödään, por favor. Se söpöliini haki pienen lautasen, jolle siirsi yhden simpukan ja otti kuoren puolikkaalla elävän pois ja syötti sen minulle. Ja minä katselin syvään hänen kauniisiin silmiinsä, joten oppitunti meni vähän hukkaan.Siis kuorenpuolikas irti, sillä simpukka suuhun.
- SIMPUKAT
HYVIÄ ?
- kserty
SIMPUKAT kirjoitti:
HYVIÄ ?
Tosi hyviä!
- hyhyyyyy
kserty kirjoitti:
Tosi hyviä!
Eikä myöskään etanat, samanlaisia niljakkeita molemmat
- kserty
hyhyyyyy kirjoitti:
Eikä myöskään etanat, samanlaisia niljakkeita molemmat
Osteri joka syödään elävänä, kuin räkälimpin nielaisisi ja jotkut täällä toisia mollaavat tyypit!
- JAMPPA Hki 82
Eldorado simpukoita vedessä kaupasta ja kattilaan kuumaan kolmenjuuston kermaan;)antaa kiehua 3-4min sekoittaen.sitten lämpöä pienemmälle hieman.Purista joukkoon 3 valkosipulinkynttä ja loraus valkoviiniä:)antaa hautua 20min. Kesäkurpitsa pitkittäin poikki ja voitelee voilla ja antaa olla uunissa 25min.Siihen sitten simpukkakastike päälle ja on muuten hyvää.lautaselle voi oman maun mukaan lisätä mitä haluaa.
- matkalla
Viime kesänä Ranskassa näin: syöjä taittoi simpukan toisen kuoren pois ja söi sillä simpukan.
- moussel
Tässä ehdotetaan, että käytetään toista "kuorenpuolikasta ikäänkuin lusikkana". Helpompi homma olisi ottaa ensimmäisen simpukan niljake ulos haarukalla ja käyttää sitten tätä koko kuorta pihteinä jäljelle jääneisiin. Kuorihan on sopivasti kiinni saranassaan, mutta auki, jolloin kuoren reunalla voi tarrata seuraavan lihapalan helposti irti.
- Moules frites
Juuri näin se tapahtuu eli ensimmäinen kalastellaan haarukalla ja loput sitten kuorta pihtinä käyttäen.
- tsini simpukkaa
Moules frites kirjoitti:
Juuri näin se tapahtuu eli ensimmäinen kalastellaan haarukalla ja loput sitten kuorta pihtinä käyttäen.
http://www.kikkoman.fi/reseptit/kala-ja-ayriaisruoat/sakessa-hoyrytetyt-simpukat (Sakea Kaubamaja Tallinn)
http://www.maku.fi/resepti/keitetyt-sinisimpukat#axzz2EfmICr6C
- jonne-csa
shrimpit on kivoja
- Anonyymi
Kuuluuko sinisimpukoita pureskella vai nielläänkö ne kokonaisina?
- AnonyymiUUSI
Kyllä kai ostereiden kuuluu olla valmiiksi avatut ravintolassa..Silloin ne voi syödä esim.kuoristaan kaataen ja muuten kai niihin on joku pieni väline(haarukka? vai pieni lusikka?) jos ne on muuten laitettu siis eri johonkin tarjoiluastiaan esille???.
Tosin itse ostin kaupasta kalatiskiltä pari osteria ja avasin ne tietenkin sitten itse kotona.En halunnut syödä niitä raakana niinkuin useimmat ilmeisesti tekevät? vaan lämmitin uunissa ne kuorissaan ja puristin vähän sitruunaa vaan päälle.Ihan jotenkin vähän ehkäpä meren
makuisia olivat,ihan kai siis hyviä olivat siis.Joku kokki näytti netissä esim että niihin voi loputtomasti laittaa kaikkia kastikkeita esim päälle kun sen kuoren on avannut vaan ensin.. - AnonyymiUUSI
Tilasin aikoinaan laivalla seuralaiseni kanssa ensimmäistä kertää äyriäisvadin. Kerroin suoraan tarjoilijalle, että emme ole suurinta osaa siinä olevista merenelävistä koskaan syöneet. Hän kertoi rennosti, ettei ole itsekään ja pyysi kokeneemman kollegansa paikalla. Tämä selitti meille melkein rautalangasta, mutta hyväntuulisesti, miten ja millä välineellä kaikki vadilta löytyvät syödään. Aina kannattaa kysyä, vaikka se suomalaiselle niin vaikeaa onkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata401390Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981345Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2891235- 1091095
- 191041
- 651028
- 711012
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161009Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176868Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju17833