Viime kotitalouden tunnilla otin selvää kouluruokamme hinnan per oppilas ja se on 56 snt.
Viimeksi eilen löysin hirveän mustan kokkareen perunasta ja muutenkin koulumme perunat on joko ylikypsiä, raakoja tai muuten vain homeisia. Koulumme pihvit eivät ole kummoisia, ne ovat kuin muovia ja maistuvat erittäin pahalle. kastikkeemme ovat yleisemmin valmis kastikkeita (saarioisen tai atrian) ja keittäjämme eivät osaa valmistaa niitä edes oikeen. Ymmärrän hyvin koulumme tilanteen
-> kuntamme ei ole oikeen rikas mutta on sitä varaa kaikkia pikku porvareita rakentaa ku ruuasakin ois parantamista ja se että mausteet ovat suolaa ja pippuria allergiotten vuoksi.
Raahen keskuskoulun ruoka oli tosin herkullista, lihakeitto, kanaa ja riisi oikeen vesi kielelle tulee kun ajattelee.
Joten te! jotka väitätte että kouluruoka on herkullista niin miettikää eka kuntanne tilalle ennen kuin alatte aukoo päätä että "miksi nykynuoriso ei syö kouluruokaa" se on ollut ikuinen ongelma ja jatkuu keittäjien sekä valtioiden huonojen päätösten vuoksi.
~terveisin merikadun koulun oppilas.
koulumme ruoka.
3
1690
Vastaukset
- juttu...
se että löysit mustan kokkareen perunasta, oliko se perunan sisällä?? jos oli niin ei keittäjät voi sitä tietää!! pitäisikö niiden halkoa ja pilkkoa joka helkutin potaatti ettei niissä vaan ole kokkareita??
Pihvit: varmastikkin valmispihvejä, syystä että ootko ite ikinä kokeillu tehä esim. 1000kpl jauhelihapihvejä käsin?? et taida olla, on kuule aika kova homma siinä.
jos vaan siinä pienessä päässäs miettisit ensin sitä hommaa tehä esim. niitä n.1000kpl jauheliha pihvejä käsin niin tajuaisit miksi kouluissa on valmispihvejä.- sama raahelainen tyyppi
ensimmäisenä haluaisin aloittaa siitä että käyn vakituisesti tällä palstalla ja olen miettinyt sanani tarkkaan, sen mitä sanoin aikaisemmin on vain mielipiteeni.
elikkä sinua kiinosti tietää siitä mustasta kökkäreestä? asiahan on näin että se oli ihan perunamuusia ja sieltä löytyi ihan kunnonkokoinen paukku, ei mikään pieni jos tämä ei riitä niin todiste mulla on vai riittääkö vain halkaisun mitta? toiseksi ihmettelin vain sitä että ne pihvit ovat erittäin halpoja, lähemmäs f luokan lihaa. ja sinulle vain tiedoksi että olen tehnyt asian eteen paljon että tämä ei ole mikään hetken mielijohteesta oleva mielipide, olen seurannut tarkkaan koulumme ruokaa ja se on alhaista muihin verrattuna. Koulumme ei edes paljasta reseptejä tosin koulun ei ole pakko paljastaa enkä minä siitä pillastu tai ala ajattelee kauheuksia. viime viikon ruokana oli 3 kertaa kalaa ja sitten oli jotain broileria ja kasviskeitto. joten voit itsekkin päätellä asian ja se mikä tulee sinun 1000 pihviin niin koululamme on n. 240 oppilasta josta 2/3 syö. ja 1/6 syö kunnolla että paneppa paremmaksi. - njwe.
sama raahelainen tyyppi kirjoitti:
ensimmäisenä haluaisin aloittaa siitä että käyn vakituisesti tällä palstalla ja olen miettinyt sanani tarkkaan, sen mitä sanoin aikaisemmin on vain mielipiteeni.
elikkä sinua kiinosti tietää siitä mustasta kökkäreestä? asiahan on näin että se oli ihan perunamuusia ja sieltä löytyi ihan kunnonkokoinen paukku, ei mikään pieni jos tämä ei riitä niin todiste mulla on vai riittääkö vain halkaisun mitta? toiseksi ihmettelin vain sitä että ne pihvit ovat erittäin halpoja, lähemmäs f luokan lihaa. ja sinulle vain tiedoksi että olen tehnyt asian eteen paljon että tämä ei ole mikään hetken mielijohteesta oleva mielipide, olen seurannut tarkkaan koulumme ruokaa ja se on alhaista muihin verrattuna. Koulumme ei edes paljasta reseptejä tosin koulun ei ole pakko paljastaa enkä minä siitä pillastu tai ala ajattelee kauheuksia. viime viikon ruokana oli 3 kertaa kalaa ja sitten oli jotain broileria ja kasviskeitto. joten voit itsekkin päätellä asian ja se mikä tulee sinun 1000 pihviin niin koululamme on n. 240 oppilasta josta 2/3 syö. ja 1/6 syö kunnolla että paneppa paremmaksi.se 1000kpl olikin vain esimerkki! ja jos koulussa on 240 oppilasta niin esim pihvejä tehdään väh. 480kpl. se on ihan sama kuinka moni oikeesti syö oppilaista, keittäjien on pakko joka tapauksessa tehdä se oikea määrä ruokaa. jos ne tekee vähemmän ku on oppilaita niin siinähä sit loppuu ruoka kesken.
ja perunamuussi: ne perunat kuules kokonaisina laitetaan kippipataan, jossa ne muussataan, ei sitä edelleenkää voi tietää missä perunassa se kinderyllätys piilee.
teijän koulun viikon ruoka: 3kertaa kalaa, ehkä se on vähän liikaa, mutta jos on sattunut jäämään yli ed. pvänä ja voi seuraavana pvänä syödä niin tottakai ne laittaa sitä uudestaan, ei tule hävikkiä. ja yleensäkki, mitähän gourmet ruokaa siellä pitäis olla että kelpais??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit996612KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3696191Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603063Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112544Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082195- 1251804
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341345Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340- 731237