En osaa olla ilman kahvia ja nyt sitten kokeilin soija"maitoa" kahviini. :) Tuloksena oli hieman sakean näköistä juomaa. Makua tosin ei haitannut. :D Sakaus hävisi aina lusikkaa heilauttamalla kahvissa. :) Mutta siis onko ihan terveellistä käyttää soijaa kuumassa kahvissa, jos kerran koostumus muuttuu? Vai onko jotain muuta vaihtoehtoa?
Soijaa kahviin?
latte__
5806
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ei se juoksettuminen mitenkään paranormaalia ole :) Eikä mitenkään epäterveellistä. Riisimaidon pitäisi olla parempi ominaisuuksiltaan kahvitteluun.
Kun soijamaitoa laittaa runsaasti, niin kahvi sekoittuu mukaan hyvin. Itse laitan maitoa ja kahvia fifty-fifty. Parhainta tietysti jos kahvi on vahvaa.
"Mutta siis onko ihan terveellistä käyttää soijaa kuumassa kahvissa, jos kerran koostumus muuttuu?"
Siis olettaen tietenkin, että kahvin juominen yleensä olisi terveellistä, mitä se muuten ei satu olemaan. Itse kahvi on huomattavasti suurempi terveysriski kuin tuo soijamaito.
Mutta varmasti soijamaito on terveellisempi vaihtoehto lisättäväksi kahviin kuin lehmänmaito. Jotkin muut maidot, kuten kaura- tai riisimaito saattavat tosin sekoittua paremmin.
tuon kahvin epäterveellisyyden?
"Siis olettaen tietenkin, että kahvin juominen yleensä olisi terveellistä, mitä se muuten ei satu olemaan. Itse kahvi on huomattavasti suurempi terveysriski kuin tuo soijamaito."
Ymmärrän tietenkin ettei se sovi kofeiiniherkille ja raskaana ollessa olisi syytä välttää kahvia.. Olikohan niin ettei yli 8 kuppia päivässä pitäisi juoda ja vatsa ei välttämättä tykkää, mutta kyllä kahvillakin on todettu olevan suotuisia terveysvaikutuksia. Kohtuudella niin kuin kaikkea muutakin.
tässä yksi nopeasti napattu linkki:
http://www.pulssi.fi/6.php?nid=1166609148&avnid=107&show=1&sl=0
Riisi- tai kauramaito on sellaisenaan parempaa. Tosin käytän myös soijamaitoa. Sekoittumisessa on merkeillä kyllä iso ero. Itsetehtyä olen myös käyttänyt. Ei oikein hyvin sekoitu. Sekoittumista auttaa, ja tulosta muutenkin parantaa, kun maidon vaahdottaa joko höyryllä tai vispaamalla kuten cappucinomaidolle tehdään.