pliis kiireesti hyvia ohjeita!
-kiitos-
Kaalilaatikko
13
6684
Vastaukset
- Kiril
Kaalilaatikko
1 iso kaali
600g sika-nauta jauhelihaa
1 iso sipuli
kermaa
Ruskista jauheliha ja sipuli, mausta suolalla ja valkopippurilla. Hauduta kaali voissa kunnes läpikuultavaa. Yhdistä kaikki, lisää kerma ja paista miedossa uuninlämmössä n. 1 ½h.
Joissakin ohjeissa kehotetaan laittamaan keitettyä riisiä, mutta kevyen vaihtoehdon saat jättämällä riisit pois.- juuri!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ja mukavaa vaihtelua saa kun laittaa kerman tilalle esim. ruohosipulin makuista (tai joku muu) Creme Bonjouria. Herkkua!!!
- Oku
Reseptin saa vielä kevyemmäksi kun korvaa sikanaudan paremmalla ja laadukkaammalla paistijauhelihalla ja korvaa raskaan kerman jollakin mieleisellä kevyemmällä nesteellä.
Kevyisiin ruokiin ei laiteta kermaa - Kiril
Oku kirjoitti:
Reseptin saa vielä kevyemmäksi kun korvaa sikanaudan paremmalla ja laadukkaammalla paistijauhelihalla ja korvaa raskaan kerman jollakin mieleisellä kevyemmällä nesteellä.
Kevyisiin ruokiin ei laiteta kermaamyös niin, että mitä vähemmän hiilihydraatteja, eli sokeria ruoassa on, sen kevyempää se on. Näin ollen kuohukerman hiilihydraattipitoisuus on vain 3,0g/100g, kun esim. riisissä on 30g/100g ja siirapissa 74g/100g.
Kevyisiin ruokiin ei laiteta sokeria. - ruoan keveys
Kiril kirjoitti:
myös niin, että mitä vähemmän hiilihydraatteja, eli sokeria ruoassa on, sen kevyempää se on. Näin ollen kuohukerman hiilihydraattipitoisuus on vain 3,0g/100g, kun esim. riisissä on 30g/100g ja siirapissa 74g/100g.
Kevyisiin ruokiin ei laiteta sokeria.voi myös riippua painosta...
- kermassa ei
kyl oo mitään kevyttä.Mitä jos kerman korvais liha/kasvisliemellä ja jauhelihaksi kevyttä jauhelihaa.
- Oku
Kiril kirjoitti:
myös niin, että mitä vähemmän hiilihydraatteja, eli sokeria ruoassa on, sen kevyempää se on. Näin ollen kuohukerman hiilihydraattipitoisuus on vain 3,0g/100g, kun esim. riisissä on 30g/100g ja siirapissa 74g/100g.
Kevyisiin ruokiin ei laiteta sokeria.vain pyrin keventämään. Muistaakseni en viestissäni kehoittanut laittamaan kumpaakaan em. ainesosista. Vaikka en VHH:ta noudatakkaan, niin en silti itsekkään laita kaalilaatikkoon täyteaineeksi riisiä. Siinähän on pääasiassa kaali ja liha. Joku vegaani saataa vielä lisätä, että ainoastaan kaali on tarvittavaa.
Vaikka olen sekaravintoa kaikista ryhmistä käyttävä ihminen, niin silti käytän myös järkeä ruuanlaitossa. - hohhoijaa.....
kermassa ei kirjoitti:
kyl oo mitään kevyttä.Mitä jos kerman korvais liha/kasvisliemellä ja jauhelihaksi kevyttä jauhelihaa.
Kysyt, että mitä jos kerman korvais liemellä ja jauhelihan kevytjauhelihalla. Liemi on ihan ok, jos ravinnosta saa muuten riittävästi rasvaa. Mutta jauhelihan korvaaminen jollain kevytversiolla ei ole tervettä nähnytkään. Lihan terveellismmät osat on juuri ne rasvaisimmat, joita ei normikaupasta edes saa. On pöljää oikein hakemalla hakea vieläkin rasvattomampia (ja epäterveellisimpiä) lihoja niiden jo valmiiksi liian vähärasvaisten lihojen keskeltä.
- pennie
1/2 kg kaalia
1/2 l(tai vähän yli)lihalientä kuutiosta
1 dl riisiä
200 g jauhelihaa
1/4 tl valkopippuria
1/2 tl meiramia
1 rkl siirappia
Kaali silputtuna ja riisi haudutetaan lihaliemessä noin 15 min.Mausteet ja liha sekaan ja sitte uuniin.175 astetta ja noin tunti kypsennystä - Suklaapupu
Tässä kaalilaatikko-ohje, joka sopii niin perinteiselle vähäkalorista dieettiä noudattavalla kuin vhh-dieettiläisellekin.
1100-1500g kaalia
400g paistijauhelihaa
n. 1 rkl siirappia
1 tl suolaa
1 tl meiramia
mustapippuria
Suikaloi kaali ja lämmitä sitä kattilassa niin, että enimmät nesteet haihtuvat. Mausta kaali suolalla, siirapilla ja meiramilla.
Paista jauheliha ja mausta se pippurilla ja ripauksella vaikkapa yrttisuolaa.
Sekoita ainekset ja laita uunivuokaan.
Paista 200 asteessa noin tunti.
Ja jos on oikein intohimoinen vhh-dieettiläinen eikä tuota siirappitilkkaa uskalla ruokaan laittaa tai ei muuten vain halua, niin sen voi jättää toki poiskin. Ainut vain, että varsinkin vanha kaali kaipaa siirappia tuomaan makua ja makeutta. Uusi kaali ei siirappia niinkään tarvitse.
Mutta oli kaali uutta tai vanhaa, niin eihän tuota makeutta siihen kamalasti lisätä... joten lisäsi sitä siirappia tahi ei, niin ei se maalta merelle vie. Pääosassa on herkullinen kaali :) Eikä kyllä varmasti kaipaa tämä laatikko mitään riisiä! Itse vannon tämän ohjeen nimeen... Odotan jo innolla uutta suomalaista kaalia!
p.s. Hieman erikoisemman kaalilaatikko-ohjeen löytää KG-lehden sivuilta nimellä Pustan kaalipata. On todella herkullista sekin ja hieman erilaista, jos tekee mieli uudenlaisia kaaliruokia kokeilla. Ohje on siitäkin oivallinen, että samassa ohjeessa on sekä rasvaisemman että vähärasvaisemman padan tekemiseen vinkit. Itse tein vähäkalorisemman vinkin mukaan ja toimi! - eräs parhaista
versioista kaalilaatikosta.
Suikaloi kaali ohkaiseksi viipaleiksi ja paista oliiviöljyssä paistinpannussa ja reilusti suolaa ja vähän soijaöljyä(pieni erä kerrallaan paistetaan kaalia).Keitä esikypsytettyjä ohrasuurimoita reilussa lihaliemivedessä 10min ja laita sitten sekaan soijasuikaleita(ovat kuin suikaleliha).Keitä niitä n.5min.Kaada sotku isoon vuokaan paistetun kaalin sekaan ja lisää vielä eurosopperin kukkakaali/parsakaaliseosta 1kg pussi vuokaan.Sekoita.Lisää viimeinen paistettu kaali seoksen päälle ja siirappia maun mukaan.Sitten vuoka uuniin 200 astetta ainaski tunti ja eiku nauttimaan(puolukkahillo on hyvää lisäkettä siis aito eikä kaupansokerivesihillo)- tuota sotkua
kevyeksi? Siirappia maun mukaan ja ohrasuurimoita. Niillä ei kevyttä kaalilaatikkoa saa aikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 315753
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus135175- 1972449
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1661820Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan801813Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike361509En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761457Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141395viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2241234- 941205