Mahdoton snookeri

Masa_

Mitä tehdään, jos tulee sellainen snookeri, että kohdepalloon on mahdoton osua? Esim. ainoa punainen pallo menee pussin suulle ja joku muu pallo sen eteen?

4

2527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pena I

      tällaisen snookerin tehnyt vain yksinkeratsesti voittaa pelin.

      • snookertuomari

        sillon toki osuma lyönnillä on mahdoton, joten virhepisteiltä ei voi välttyä. Mutta eihän muuamaan virhepisteeseen suoraan häviä.

        Jos pena viittaat missiin, eli että pelaaja joutuisis kerta toisensa jälkeen lyömään samasta paikasta uudestaan, niin asihan ei tietenkään näin ole. Tällaisesta asemasta on lyötävä "hyvä yritys", eli että voima ja uunta on sellaisia että ilman mahdotonta snookeria valkonen luultavasti osuisi, tai ainakin se olisi hyvä yritys. Tällöin ei missiä tuomita. Tämä kuullostaa aika tulkinnanvaraiselta, mutta idea on vain se, että pelaaja ei vain tökkää sen verran, että pääsee pahimmasta snookerista ulos.

        Näin peli etenee, eikä jää junnaamaan. Mutta jos mahdottomassa snookerissa oleva kaveri tekee "hyvän yrityksen" jatkuu peli kuten aina ennenkin virheen jälkeen. Hyvityspisteet vastustajalle, hän voi lyödä itte, tai laittaa kaverin lyömään uudesta paikasta. Ja jos ollaan edelleen snookerissa, se on myös vapaapallo


    • Pena I

      tietysti, että snookerin tehnyt panee vastustajan lyömään tätä ainutta punaista eikä itse ala lyömään vastustajan virheen jälkeen.

    • Cannonball

      Snookerissa oleva pelaaja yrittää osua esim. siihen punaiseen palloon, joka on "mahdottomassa" paikassa. Mikäli ei osu, tulee virhepisteitä ja peli jatkuu. Ollessaan edelleen snookerissa vastustaja voi määrätä kumpi seuraavaksi lyö tai ottaa vapaapallon, jolloin kaikki pallot ovat 1p. arvoisia.
      Missisääntöä, eli sitä, että pallot laitettaisiin samoihin paikkoihin, kuin ennen virhelyöntiä käytetään ainoastaan ammattilaisotteluissa, eli sen voi täysin unohtaa salipeleissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2106
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      99
      1527
    3. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1263
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      77
      1232
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      112
      1197
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      1024
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      997
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      58
      976
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      912
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      794
    Aihe