Heippa! Olen äskettäin 50 täyttänyt nainen ja olisin kovasti kiinnostunut juoksemisesta. Aloittamisen pitäisi kaiketi tapahtua pikkuhiljaa,mutta mikä olisi realistinen määrä esim. Cooperin testissä ikäiselleni, nyt juoksen jotain 1800/12 min. Pelaan sulkista, rullaluistelen jonkin verran ja talvella pelailen jääpalloa senioreiden mimmiliigassa. Juoksukunto ei siis ole kovin ihmeellinen tällä hetkellä, pystyisnkö nostamaan 2200/12 minuutissa, jos harjoittelen kesän aikana? Ja onko Cooper ainoa oikea kuntomittari? 23 v. poikani väittää, että on.
Ikä ja juokseminen
Riitta-Liisa
1290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Varmasti onnistuu, jos tunnet omat voimasi ja tiedät kokemuksesta millainen treeni nostaa kuntoasi parhaiten.
Miksi kuntoa sitten pitää mitata?
Itse olen vaan hemmetin tyytyväinen kun koko kevään hölkättyäni hyppelen nyt portaat kolmanteen kerrokseen kotiovelleni niin kuin tyhjää vaan. Ennen puuskutin jo ekat portaat noustuani kuin höyryveturi. ; ))
Treeniä muuttamalla ja asteittain rankentamalla sekä riittävällä levolla se kunto nousee ihan mihin vaan, kunhan treenin ja levon suhde siis on tasapainossa.