Mitä tapahtuu jos laittaa nenään sinkkioksidia? :D Tarvitaan tietoo.
Sinkkioksidi
???
84671
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Samalla tavalla käy jos leikkaat esim sinkittyjä sillankaiteita pätkiksi, ja tulet hengittäneeksi sitä valkoista savua.. Menee noin viisi tuntia ja tulee kova kuume joksikin tunniksi. Aamulla olet terve taas, ja jos ei osaa yhdistää kuumetta siihen sinkki altistukseen, kuume jää arvoitukseksi,, koska kuume tulee ja menee ilman muita oireita.
Kiitos vastauksestasi, airfoil ^^
Foili hämää sinua. Sinkkioksidia voi hyvin käyttää esim. auringonsuojavoiteissa ja sinkkipasta oli ennen suosittu lääkevoide. Sinkkikuumeenkin saamiseen vaaditaan aika suuri annostus, enkä ainakaan itse ole vielä siihen kyennyt. Kuume tulee lisäksi vain keuhkojen kautta saadun käryn vaikutuksesta.
Selvä. Mutta siitä saa sinkkikuumeen. Voiko se olla vaarallinen? Saako siitä jotain muuta?
Aloittaja ei kirjoittanut missä muodossa aine on.. Ohuena pölynä sinkkioksidi= on yhtäkuin sinkki yhtynyt happeen, mikä tapahtuu myös hitsattessa ja poltettaessa sinkittyä rautaa.
Lisäksi savu on hienoja hiukkasia,, siis pölyä.
Joten ilman muuta samat oireet.
Jos on vaikka sinkkioksidi pellettiä nenässä (jostakin kumman syystä), selvää ettei saa kuumetta, vaan aivastuskohtauksen kuten mikä tahansa vieras aine kirsussa aiheuttaa.. Pellettistä ei pääse sinkkiä elimistöön riittävää määrää kuumeeksi.
Voiteissa voi aivan hyvin olla ko. aineita ilman oireita. :)))
Tuttavani sai sai pahan kuumekohtauksen yöllä kun oli iltasella hitsannut pakoputkea joka sinkitty.
Kohtauksessa oli tuntunut hikoilua ja hengenahdistusta.
Mutta mikä on "sinkkiannoksen" yliannostusmäärä?
Voiko "yliannostukseen" kuolla?
1 mg / kehon kilogramma on EU:n maksimiraja / vuorokausi.
Sinkkipasta on vanha hyväksi osoittautunu lääke...