1966 julkaistiin teos: Suomalaisen yhteiskunnan sosiaalinen kerrostuneisuus

Tekijä: U. Rauhala

Ammattien arvostuksesta kertova (väitöskirja ?)
antaa selkeän kuvan 1960 -luvun tilanteesta.

Nykyisin on ammattien nimetkin muuttuneet mutta
onko kellään tietoa uudesta yhtä laajasta tutkimuksesta ammattien arvostusten suhteen ?

4

928

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Psykopatologia

      Suomen Kuvalehdessä on pariin otteeseen ollut ao. gallupeja, mutta ne eivät täytä tieteellisen tutkimuksen kriteeritä. Viimeisimmässä olivat poliisit ja palomiehet ym. nousseet terrorismin vuoksi.

      Ammattinimikkeet eivät juuri ole muuttuneet, mutta niiden sisältö ehkä enemmän.

      Rauhala teki tutkimuksen niin, että kunnanvaltuutetut arvioivat, miten ihmiset arvostavat ammatteja. Kyseessä ei siis ollut heidän henkilökohtainen kantansa. - Lääkärit ovat aina olleet kärjessä (myös SK:ssa).

      • lentomekaanikko 57.00

        Korkeinpana oli kho presidentti 70.00

        Viimeisenä oli paimen 33.00


      • X-norms

        Oikeastaan SK:n (ja aiemmin HYMY:n) tutkimukset oavt parempia kuin Rauhalan, koska tiedot on koottu suoraan tutkimuksen kohteilta.

        Kerrassaan outo on näkemys, ettei tutkimus ole tieteellinen, jos ammattien arvonanto muuttuu ympäristön mukana!

        Esim. SK:n tutkimuksissa näkyi selvästi, lama vaikutti siihen, että kaikenlaisten kädentaitojen ja toisista huolenpitoon liittyvien ammattien arvonanto nousi Poliitikkojen ja talouteen liittyvien ammttien pretiisi laski.

        Pysyvämmästä yhteiskunnan luokkarakenteesta ja sen muuttumisesta ammattien prestiisitutkimus kertoo kuitenkin hyvin vähän.


    • On ja Off

      Eipä sillä ole mitään merkitystä mitä tai miten ihmiset arvostelevat mitäkin asiaa. Niin kauan kuin ihminen on se osatekijä asioissa jotka määritellään ihmisiin liittyen kohdistuvin mielipiteinä, ei näillä asioilla ole merkityksellisyyttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      430
      3113
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      105
      2206
    3. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      2
      2035
    4. 175
      1900
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1884
    6. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      105
      1659
    7. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1278
    8. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      149
      1250
    9. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      55
      1170
    10. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      1032
    Aihe