Jartsan Pajan purkinsuljin?

purkki-eemeli

Terve, tietääkö kukaan toimiiko vielä Jartsan Paja, jossa valmistettiin mm. purkinsulkimia? Onko lopettanut, nimi tai yrittäjä vaihtunut koska ei löydy hakemalla mistään. Jos jollakin on vinkkiä missä voisi kunnostuttaa purkinsulkimen niin olisin kiitollinen tiedosta.

7

9626

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • metsästäjär 23

      Jartsan Paja Oy on lopettanut toimintansa ja omistaja on tietääkseni eläkkeellä. Omistajan nimi oli Erkki Tujula. Oleskeli jossain Kalajoella mökillään. En tiedä onko vielä siellä, mutta numerotiedotuksesta voisi kysellä.

      • purkittajamaakari

        Käytössäni on Jartsan Pajan valmistama purkituskone. Ongelmana on purkkien tiiviys. Laitetta on moni yrittänyt säätää, ilman tulosta.
        Tietäisikö joku neuvoa missä vika? Olen aiemmin purkittanut ko.laitteella hyvällä menestyksellä. Voisiko vika olla laakerissa?


      • purkittaja
        purkittajamaakari kirjoitti:

        Käytössäni on Jartsan Pajan valmistama purkituskone. Ongelmana on purkkien tiiviys. Laitetta on moni yrittänyt säätää, ilman tulosta.
        Tietäisikö joku neuvoa missä vika? Olen aiemmin purkittanut ko.laitteella hyvällä menestyksellä. Voisiko vika olla laakerissa?

        saitko miten korjattua koneen?Mulla sama vika koneessa.


    • AS

      Jartsan Paja oli yritys joka sijaitsi 80 luvulla Järvenpäässä 90 alussa silloin kun itse olin siellä duunissa sen nimi oli Iki-teräs....

      • Heikkimaijala

        Sehän oli yhteenväliin sen niminen kuin Suomen Siivous ja Rakennus Oy kun olin viimeksi siellä mut sama verstas kumminkin olin Jo eka kerran Erkki Tujulan aikaanniin että kyllä joku voi tunteakkin. !!!


    • Lankkaritapio

      Jartsan paja purkituslaite löytyy ja käyttämättömiä tölkkejä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      172
      3020
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      298
      2696
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1768
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      50
      1667
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      39
      1541
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1316
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1219
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      14
      1184
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      380
      1152
    10. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1073
    Aihe