Olen miettinyt mahtavatko simpanssit ja muut älykkäät apinat oppia sisäsiisteiksi, siis tekemään tarpeensa määrättyyn paikkaan. Kaikissa kuvissa ja tv-ohjelmissahan simpansseilla on aina vaipat, jos ne ovat ihmisasumuksissa. Tuntuu kummalliselta jos ne eivät opi, kun kissat ja koiratkin oppivat.
Simpanssien sisäsiisteydestä
Solja
2246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Muistelen jostain kirjasta lukeneeni kuinka hankalaa oli opettaa simpanssilasta potalle, mutta tottahan yksi ihmisapina (simpanssi) tempun oppii jos sen oppii toinekin (ihminen).
Simpanssit, joita yleensä näkyy TV-ohjelmissa, ovat vasta poikasia - aikuinen simpanssi osaa kyllä pitää ympäristönsä siistinä eikä pasko ympäriinsä. Ne ovat varsin älykkäitä eläimiä ja oppivat kyllä, mitä haluavat oppia: ja tässä onkin sitten se ongelma: Simpanssi ei sovellu lemmikkinä pidettäväksi.Se tarvitsee mahdollisuuksia lajityypilliseen käytökseen, eikä ihminen voi tarjota sille oikeanlaista seuraa. Näin ollen lemmikkisimpanssit ovat aina enemmän tai vähemmän käytöshäiriöisiä. Yksi huonon käytöksen muoto on paikkojen rikkominen ja sotkeminen. Lemmikkikoirat ja -kissat osaavat kakkia ja pissata mielenosoitukseksi suosikkimatollesi, mutta kun mietitään, että simpanssi on vielä älykkäämpi ja vähemmän jalostettu ja miellyttämishaluinen, voi vain arvata, mitä turhautunut ja huonosti voiva nuori simpanssi voi keksiä.
Tässäkin yhteydessä viittaisin samaan juttuun kuin aiemmassa sian sisäsiisteyttä koskevassa keskustelussa: simpanssit eivät luonnossa rakenna pysyvää pesää, vaan ne liikkuvat laajalla alueella ja kokoavat joka ilta uuden nukkumapaikan - näin ollen niiden ei tarvitse olla peruskäytökseltään niin siistejä kuin vaikkapa koiraeläinten, joiden pesä on käytössä pidempiä aikoja kerrallaan.