Köyhälle treenivinkit??

Elikäs, jotain kotikutoista treenivinkkiä, kun tavoitteena on timmi kroppa. Köyhällä opiskelijalla kun ei ole varaa kalliisiin kuntosalikortteihin sun muihin, ja yliopistonkin mokoma menee kesäksi kiinni, juuri kun yksi haluaa alkaa treenaamaan! Lisäksi ruokavalioon olisi kiva kuulla vinkkejä, tiedän periaatteessa mitä saa ja ei saa syödä, mutta määrät ovat vähän hakusessa. Joku mättää, kun nälkä on kauhea ja tulee santsattua liikaa.
4744
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Oon kanssa köyhä opiskelija, jolla ei todellakaan oo varaa kalliisiin kuntosaleihin. Aloin itse juoksemaan n. puoli vuotta sitten, se on ainakin melko halpa laji, ei tarvii muuta kuin jotkut rennot vaatteet millä juosta ja lenkkarit. Tietty sitten kun juoksee jo pidempiä matkoja ni lenkkarit kuluu nopeesti, ja pitää ostaa uusia...Kuiteski ite alotin 3 km lenkeillä ja myt juoksen 15 km lenkkejä. Nopeesti on kunto kohonnu ja kroppa kiinteytyny.

Äänestä

Ostat myös pari settiä käsipainoja halpahallista. Saat niillä sitten treenattua vähän papua käsivarsiin ja hartoihin. Harjoitusliikkeitä ja -ohjelmia löytyy yleensä noiden painojen paketeistakin ja netistä sitten lisää.

Ruokavalkiosta pois "huonot hiilarit" eli sokeri, vehnäjauhot ja peruna. Korvaavaksi hiilarinlähteeksi esim. kukka.- parsa- ruusu- ja keräkaalia sekä salattia. Ja sitten puolet energiasta protskuista esim. raejuusto, tonnikala, kana yms.

Äänestä

Itse olen vuoden ajan treenaillut kotikonstein ja parhaat "vinkit" löysin pakkotoiston forumeilta:
http://www.pakkotoisto.com

Äänestä

Viikon treeniohjelma kotikonstein:
2x 60-90 min juoksu 130-150 sykkeellä
1x 30-45 min juoksu 160-180 sykkeellä

Lisäksi 2-3 päivänä viikossa leuanvetoja, punnerruksia, käsipainoin hauikset/ojentajat/hartiat, voimapyörällä(10€) koko keskivartalo, askelkyykky sekä varpaillenousua pohkeille.

Ruoaksi kaurapuuroa aamulla, päivällä kunnoun lounas ja salaattia esim. unicafessa, illalla banaani ennen treeniä ja treenin jälkeen rahkaa/ananasta. Jos jää vielä nälkä niin juo vettä maha täyteen. Noilla keinoin pääsee timmiin kuntoon ilman salia ja edullisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tahtoo kuntoon kirjoitti:

Elikäs, jotain kotikutoista treenivinkkiä, kun tavoitteena on timmi kroppa. Köyhällä opiskelijalla kun ei ole varaa kalliisiin kuntosalikortteihin sun muihin, ja yliopistonkin mokoma menee kesäksi kiinni, juuri kun yksi haluaa alkaa treenaamaan! Lisäksi ruokavalioon olisi kiva kuulla vinkkejä, tiedän periaatteessa mitä saa ja ei saa syödä, mutta määrät ovat vähän hakusessa. Joku mättää, kun nälkä on kauhea ja tulee santsattua liikaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu