mistä halvalla

lakmuspaperia?

Eli PH-mittaukseen tarvitsisin kyseistä paperia. Apteekista kävin kysymässä mutta pieni rulla maksoi 26e ja vähän isompi 50e. Ei kuulostanut hyvältä.
Mistä saisi halvemmalla?

4

2664

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tässä...........

      Saadaan joistakin jäkälälajeista (Roccella tinctoria (josta lakmusta aiemmin yksinomaan valmistettiin), Pertusaria dealbata; Pertusaria dealbescens; tärkeimpinä on mainittu afrikkalainen Roccella montagnei ja kalifornialainen Dendrographa leucophoea, Acharius; heikompilaatuisia lakmusvärejä saadaan mm. Variolaria (dealbata), Lecanora ja Parmelia -jäkälistä).

      Violetti lakmus värjäytyy hapoilla punaisiksi ja emäksillä sinisiksi.

      Lakmusta valmistettiin aiemmin lähes yksinomaan Hollannissa, mutta valmistus levisi myös mm. Italiaan, Ranskaan ja Englantiin. Lakmuslaatuja on lähes kaksikymmentä ja niiden laatu vaihtelee huomattavasti.

      Lakmuksen valmistusprosessi muistuttaa orseljin valmistusta. Vesiliukoiseen ammoniakkiliuokseen (urea) lisätään mm. potaskaa ja kalkkia. Jäkälät murskataan natriumkarbonaatin ja ammoniakin sekoitukseen, jonka annetaan hautua viikkoja puuastioissa. Seosta sekoitataan ajoittain ja noin neljän viikon kuluessa väri muuttuu punaisesta violetiksi ja edelleen siniseksi. Jäkälät kuivataan ja jauhetaan hienoksi. Tässä vaiheessa jäkälissä on osittain lakmus- ja osittain orseljiväriä. Orseiini saadaan uutettua alkoholin avulla, jolloin jäljelle jää sininen lakmus.

      Lakmuksen pääasialliset väriaineet ovat:
      · pääväri on atsolitmiini (azolitmin) (C7H7O4N); muuttuu siniseksi alkalien vaikutuksesta, ei liukene alkoholiin tai eetteriin
      · purppuranpunainen erytoleiini (erythrolein); liukenee alkoholiin ja ammoniakissa tuottaa syvän purppuran värin
      · erytolitmiini (erythrolitmin); liukenee alkoholiin, mutta vain vähän eetteriin ja veteen, ammoniakin kanssa kirkkaansininen
      · lakmuksessa on myös vähän kirkkaanpunaista spaniolitmiininiä (spaniolitmin), jonka alkalit värjäävät siniseksi; veteen liukenee vähän, ei liukene alkoholiin tai eetteriin

    • Punakaalin mehu on varsin hyvä yleisindikaattori. Värin vaihtelu on melkein kuin lakmuspaperilla. Tosin se ei ole mikään tipoittain lisättävä indikaattori.

      Apteekista olen joskus hakenut pätkän pH-paperia ja irtoliuskoja muutamalla markalla (oliskohan nykyään parilla eurolla)

      Jonkinlaisia pH-papereita saattaisi apteekin lisäksi olla akavaariliikkeissä tai maatalouskaupoissa.

      Indikaattoriaineita (pH-, rerox-, metalli- jne.)ja papereita on olemassa pilvin pimein. Toiset ovat hyvinkin kalliita ja toiset kovan luokan myrkkyjä ja karsinogeenejä.

    • U.J.K

      Travella Oy Pihkanokankatu 6. 33900 Tampere.täältä voi tilata netin kautta, 5 metrin rulla jotain 12 €.

    • nimimerkki.toinen

      Atoma myy mittausalueesta riippuen 5,90 tai 6,90/rulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      110
      2311
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      28
      1871
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      26
      1837
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      47
      1836
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      99
      1775
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      57
      1122
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1026
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      863
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      52
      834
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      817
    Aihe